Kluczowe dla wyjścia z procedury nadmiernego deficytu będzie wysokie tempo wzrostu PKB | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 sie 2024, 22:50

Kluczowe dla wyjścia z procedury nadmiernego deficytu będzie wysokie tempo wzrostu PKB

Kluczowe dla wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu będzie utrzymanie wysokiego tempa wzrostu PKB - ocenia minister finansów Andrzej Domański. Jego zdaniem bez inwestycji ścieżka wychodzenia z EDP będzie trudna.

Domański spotkał się w niedzielę z uczestnikami Campusu Polska Przyszłości w olsztyńskim Kortowie. Minister finansów został m.in. zapytany o procedurę nadmiernego deficytu (EDP).

"Kluczowe dla wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu będzie utrzymanie wysokiego tempa wzrostu PKB. (...) Bez tego wszystkie inne działania okażą się niewystraczające. Dlatego tak dużo mówię o inwestycjach, dlatego nie chcę wzrostu gospodarczego opartego tylko na konsumpcji wewnętrznej, bo wiem, że silnik mocno rosnącej konsumpcji wewnętrznej w pewnym momencie wygaśnie" - powiedział.

W ocenie ministra przeznaczane przez Polskę środki na obronność powinny sprawić, że ścieżka dostosowania nadmiernego deficytu do poziomu 3 proc. powinna być możliwie łagodna.

"Jesteśmy w dialogu technicznym z Komisją Europejską. Przekonujemy, że to, że Polska przeznacza tak istotną część PKB, w tym roku to ponad 4 proc., na obronę nie tylko Polski, ale całej Europy, to element, który powinien sprawiać, że ścieżka dostosowania nadmiernego deficytu do poziomu 3 proc. powinna być możliwie łagodna" - wskazał.

Andrzej Domański ocenia, że elementem, na który rząd ma znacząco ograniczony wpływ, jest zewnętrzna sytuacja w gospodarce.

"Widzimy bardzo słabe dane makroekonomiczne ze strefy euro. Ostatnio również trochę słabszych danych makroekonomicznych z USA. Wiele gospodarek azjatyckich, w tym w szczególności gospodarka Chin, również boryka się ze swoimi problemami" – powiedział.

"Jednocześnie mamy bardzo wyraźne umocnienie złotego, co sprawia, że rentowność naszego eksportu istotnie spadła. (...) To kolejne wyzwanie dla naszego PKB" - dodał.

Andrzej Domański ocenia, że bez inwestycji publicznych i prywatnych ścieżka wychodzenia z EDP będzie trudna. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost