Czy FED podniesie jeszcze stopy procentowe? Prognozy inwestorów przed kolejnym posiedzeniem
Na początku maja odbędzie się kolejne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Dane o zatrudnieniu sugerują, że Fed podniesie stopy procentowe jeszcze raz w tym roku. Wall Street analizuje jaka może być dynamika mechaniki decyzji.
Fed prawdopodobnie jeszcze podniesie stopy procentowe
Marcowy raport o zatrudnieniu w opiniach Wall Street był dobry co oznacza, że amerykańska gospodarka zmierza do przysłowiowego miękkiego lądowania. To jednak zmniejsza szanse na to, że inflacja osiągnie nieuchwytny cel Rezerwy Federalnej, czyli 2%.
Bureau of Labor Statistics (BLS) opublikowało w piątek, że liczba pracowników w sektorze pozarolniczym wzrosła w zeszłym miesiącu o 236 000. Ta liczba była niemalże zgodna z różnymi prognozami, które szacowały liczbę pracowników między 230 000, a 240 000 w zależności od źródła prognozy. Choć wzrost płac był silny w porównaniu do standardów historycznych, to był on jednak najmniejszy od momentu postpandemicznego ożywienia gospodarczego.
Wielka fuzja na giełdzie. Połączenie WWE i UFC o wartości 21,4 mld USD
Wzrost zatrudnienia w USA, stopa bezrobocia spada
W marcu stopa bezrobocia, wyliczana na podstawie osobnego badania, zmniejszyła się o jedną dziesiątą punktu procentowego do poziomu 3,5%. Mimo że wciąż jest to wyższy poziom niż cyklicznie niski poziom 3,4% zanotowany w styczniu, to spadek stopy bezrobocia wynikał ze zdrowych powodów. Nastąpił gwałtowny wzrost zarówno liczby osób wchodzących na rynek pracy, jak i osób znajdujących zatrudnienie. Średnie zarobki godzinowe kontynuowały swój umiarkowany wzrost o 0,3% w ostatnim miesiącu.
Nowe wnioski o ubezpieczenie od bezrobocia okazały się wyższe po przeglądzie ostatnich danych. W ostatnim tygodniu złożono 228 000 wniosków, co oznacza spadek o 18 000 w porównaniu z poprzednim tygodniem. Mimo to, liczba składanych wniosków utrzymuje się powyżej 200 tysięcy, który został zgłoszony przed przeglądem danych. Mimo to wartość wciąż stanowi historycznie niski poziom.
Apple wprowadza usługę „Pay Later”. Akcje producenta iPhone'a ponownie atakują historyczne maksima
Dezinflacja w USA, gospodarka doświadcza miękkiego lądowania
Neil Dutta, szef działu ekonomii w Renaissance Macro Research, powiedział w piątek, że obecnie gospodarka doświadcza „dezinflacji". Według niego, FED będzie zadowolony z takiego stanu rzeczy. Niemniej jednak, Dutta dodał, że istnieje ryzyko, iż „miękkie lądowanie" może później zmienić dynamikę ekonomii.
Według Johna Rydinga i Conrada DeQuadros, doradców ekonomicznych w Brean Capital, obecnie wzrost podaży pracy zaspokaja popyt. Gdyby aktywność zawodowa pozostała na stałym poziomie od listopada ubiegłego roku, a liczba miejsc pracy rosła w obecnym tempie, stopa bezrobocia spadłaby z 3,6% do 2,9%.
Ekonomiści w nocie zaznaczyli, że choć ludzie wchodzący na rynek pracy są kluczowym czynnikiem umożliwiającym szybki wzrost miejsc pracy, kontrfaktyczny scenariusz pokazuje, jak niezrównoważone było zatrudnienie. Wzrost siły roboczej przyczynił się do spowolnienia wzrostu średnich zarobków godzinowych w ciągu 12 miesięcy do 5,1% z 5,7% w listopadzie. Niemniej jednak, wciąż jest to znacznie powyżej celu inflacyjnego FED, który wynosi 2%.
Jak napisał Neil Dutta, wzrost płac uległ dalszemu spowolnieniu w krótszym okresie, wynosząc 3,2% rocznie w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Jednakże, gdyby produktywność rosła w tempie 1%, to wzrost płac osiągnąłby tempo zgodne z celem FED, czego nie zanotowano od dłuższego czasu - dodał Dutta.
Wzrost siły roboczej przyczynił się do spowolnienia wzrostu płac
Według Dutty, ostatnie problemy banków regionalnych powinny skłonić decydentów do wstrzymania się z decyzją na posiedzeniu FOMC w dniach 2-3 maja i utrzymania kluczowego celu Fed w zakresie funduszy federalnych na obecnym poziomie 4,75%-5%. Mimo to, ekonomista uważa, że panel powinien kontynuować tendencję do zacieśniania. Jednakże, wycena kontraktów futures na Fed zakłada podwyżkę o ćwierć punktu procentowego, według CME FedWatch, co jest sprzeczne z poglądami Dutty.
Według wykresu Bianco Research, oczekiwania co do polityki Fed uległy gwałtownej zmianie po upadku Silicon Valley Bank na początku ubiegłego miesiąca. Początkowe oczekiwania na półprocentową podwyżkę stóp procentowych zostały zastąpione przez oczekiwania na ćwierćprocentową podwyżkę w zeszłym miesiącu. Obawy o wpływ rosnących stóp na kredytowanie banków doprowadziły do zmiany oczekiwań.
Z uwagi na słabnący kryzys, wzrosły oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych do poziomu 5%-5,25% na majowym posiedzeniu FOMC. Decyzja ta zostanie podjęta dopiero za kilka tygodni i przed tym czasem pojawi się wiele innych danych, w szczególności oczekiwany na środę raport dotyczący CPI za marzec.
W końcu marcowy raport dotyczący zatrudnienia nie wniósł zbyt wiele do impasu między amerykańskim bankiem centralnym, a oczekiwaniami co do stóp procentowych. Prezes FED, Jerome Powell z resztą decydentów trzymają się swojego planu przeprowadzenia kolejnej podwyżki stóp procentowych, która ma przynieść medianę wynoszącą 5,1% pod koniec roku, sądzi Wall Street.
Rynki oczekują już obniżki stóp procentowych od lipca i trzykrotnej obniżki do przedziału od 4,25% do 4,50% do grudnia, aby przeciwdziałać temu, co postrzegają jako osłabienie gospodarki przed wyborami prezydenckimi w 2024 roku. W takim przypadku, jeśli ceny i płace pozostaną sztywne nawet po serii ostrożnych podwyżek stóp procentowych przez Fed, możemy mieć do czynienia ze stagflacją.
Warren Buffett w transie zakupów. Berkshire Hathaway wykorzystuje słabość rynku ropy i gazu