Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Alibaba tworzy rywala dla ChatGPT. Chińczycy dołączają do wyścigu w rozwoju sztucznej inteligencji

Wall Street, Warszawa i Chiny. Obecnie wspólny mianownik dla tych trzech miejsc to gorączka AI. Chiński gigant internetowy dołączył do najnowszego trendu i angażuje się w chatboty oparte na sztucznej inteligencji, tworząc narzędzie takie jak ChatGPT. Inwestorzy wpadają w szał na punkcie oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji i należy sądzić, że nie skończy się to dobrze.

Google odpowiada na ChatGPT i uruchomi Bard. Sztuczna inteligencja rozgrzewa Wall Street, akcje z tego sektora zyskują nawet 800%!

Inteligentny wyścig zbrojeń

Inwestorzy Alibaby (BABA) mogą cieszyć się z decyzji chińskiego giganta technologicznego o stworzeniu publicznego chatbota AI. Alibaba opracował i obecnie poddaje narzędzie w stylu ChatGPT wewnętrznym testom, poinformowała spółka w środę.

„Innowacje, takie jak modele językowe i generatywne AI, to obszary na których koncentrujemy się od czasu utworzenia DAMO (globalny program badawczy - o czym w następnym akapicie) w 2017 roku", poinformował rzecznik Alibaby. „Jako lider technologii będziemy nadal inwestować w przekształcanie przełomowych innowacji w aplikacje o wartości dodanej dla naszych klientów, a także ich użytkowników końcowych za pośrednictwem usług w chmurze".

Gorączka AI dociera na GPW. Akcje LiveChat mocno w górę, bo rynek spekuluje o potencjale integracji z ChatGPT

DAMO to chiński think-tank, a rozwinięcie jego nazwy to „Academy for Discovery, Adventure, Momentum and Outlook". Chiński gigant technologiczny przeznaczył ponad 15 mld USD na hub, który dba o rozwój najnowszych technologii pod chińską banderą. Alibaba podobnie jak Amazon koncentruje się również na obszarze przetwarzania danych w chmurze i to jeden z głównym segmentów grupy. Ważny element tej historii opisywaliśmy w artykule o zniknięciu Jack Ma.

Jack Ma stracił kontrolę nad Ant Group. Pekin zmusił go do rezygnacji?

Inwestorzy i opinia publiczna są zafascynowani sztuczną inteligencją od czasu wprowadzenia pod koniec ubiegłego roku popularnego narzędzia ChatGPT firmy OpenAI. Według analizy przeprowadzonej przez UBS, ChatGPT przekroczył w styczniu liczbę 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie, co czyni go jedną z najszybciej rozwijających się technologii konsumenckich w historii.

ALIBABA AI

Wall Street chce więcej. ChatGPT podbija rynek sztucznej inteligencji, a spółki z AI rosną po 200%

Fala wzrostowa na AI

Błyskawiczny sukces ChatGPT podobny do wyścigu zbrojeń AI, wstrząsa rynkami. W artykule w sekcji „Zobacz także" wymieniamy na bieżąco spółki z globalnego rynku (obok Microsoft i Alphabet), które wchodzą w AI: C3.ai (AI)BigBear.ai Holdings (BBAI)SoundHound (SOUN). Kolejna chińska spółka, która weźmie udział w tym rozwoju to Baidu (BIDU).

Na wykresie Alibaby jeszcze nie widać dużego pobudzenia, ale to się zmieni lada moment. Chociaż AI stanowi atrakcyjny obszar wzrostu, inwestorzy powinni zachować ostrożność, ponieważ ta fala optymizmu coraz bardziej zbliża się do terytorium bańki.

Microsoft inwestuje w sztuczną inteligencję. Za 10 mld USD kupuje akcje twórców ChatGPT

Nazwa każdej spółki ma w sobie link, który prowadzi do platformy SaxoInvestor, gdzie można nabyć akcje. Saxo Bank jest partnerem Strefy Global Market.

udostępnij: