Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Mark Zuckerberg przyznaje się do pomyłki. Facebook zwalnia pracowników i ogranicza wydatki

Wyniki za trzeci kwartał odsłaniają kryzys spółek z sektora technologicznego. Facebook zanotował spadek przychodów w 3Q2022, a inwestorzy tracą cierpliwość do planów Metaverse. Kurs spółki Marka jest już 70% niżej od szczytu. To zmusiło CEO spółki do rozpoczęcia największych zwolnień w historii spółki.

„Druga Luna". Paniczna wyprzedaż na tokenie FTX, przez niejasne finanse giełdy kryptowalutowej

Mark Zuckerberg: Pomyliłem się i biorę za to odpowiedzialność

Od początku tygodnia pojawiały się plotki o masowych zwolnieniach, a w środę już się potwierdziły. Meta Platforms rozpoczyna masową redukcję etatów i ogranicza wydatki w innych obszarach. Mark Zuckerberg w wiadomości do pracowników poinformował o zredukowaniu 13% pracowników, czyli ponad 11 000 osób. „Spowolnienie makroekonomiczne, rosnąca konkurencja, mniejsze wydatki firm na reklamę spowodowały, że nasze przychody są znacznie niższe niż się spodziewałem. Pomyliłem się i biorę za to odpowiedzialność" - tłumaczy Zuckerberg.

Inne zmiany to zmniejszenie wydatków w portfelu nieruchomości, czyli zmniejszenie powierzchni biurowej oraz spółka zrewiduje wydatki na infrastrukturę. „Zasadniczo wprowadzamy te wszystkie zmiany z dwóch powodów: nasze prognozy dotyczące przychodów są niższe niż oczekiwaliśmy na początku tego roku i chcemy mieć pewność, że działamy efektywnie zarówno w Family of Apps, jak i Reality Labs" - napisał Zuckerberg.

Facebook notuje spadek przychodów w 3 kwartale. Inwestorzy tracą cierpliwość do planów dalszego inwestowania w Metaverse

Giełda pozytywnie reaguje na zmiany

Kurs spółki w środę, od potwierdzenia informacji wyrwał do góry prawie 8%. Inwestorzy z ulgą przyjęli decyzję CEO, ponieważ do tej pory kurs spółki systematycznie spadał: 70% od początku roku, 22% w listopadzie.
 

a

 

Facebook nie jest wyjątkiem. Cały sektor odczuwa kryzys. Elon Musk jako nowy dyrektor generalny Twittera w zeszłym tygodniu zwolnił 7500 pracowników. Spółka z sektora płatności internetowych ogłosił zwolnienie 14% swoich pracowników, Lyft chce zwolnić 13% pracowników. Amazon ogłosił wstrzymanie zatrudniania do pionu korporacyjnego (nie mylić z potężnymi halami), powołując się na ciężkie środowisko makroekonomiczne. 

Meta na dzień 30 września zatrudniała 87000 pracowników. W ciągu ostatniego roku Zuckerberg przez ostatni rok zwiększył zatrudnienie o 28%. Facebook na koniec 2023 roku planuje utrzymać zatrudnienie na podobnym poziomie. 

Prominentny inwestor Meta, Altimeter Capital, wezwał firmę do zmniejszenia liczby pracowników o co najmniej 20% do 1 stycznia 2023 roku oraz do ograniczenia rocznych wydatków kapitałowych o co najmniej 5 mld USD rocznie. Chce również, aby Meta ograniczyła inwestycje w Metaversum do nie więcej niż 5 mld USD rocznie, czyli około połowy obecnego poziomu.

Tylko Alphabet równa się z Facebookiem pod względem wydatków kapitałowych, jak szacuje Wall Street. Spółka Google`a do tej pory w 2022 roku wydała 24 mld USD. Dla porównania Apple miał 11 mld USD wydatków kapitałowych w tym roku. 

Warren Buffett wciąż wstrzymuje się z poważnymi zakupami na giełdzie, oto jak wygląda portfel Berkshire Hathway w 2022 roku

udostępnij: