Kategoria:
Kategoria

Ray Dalio już nie uważa, że gotówka to śmieci, oddaje stery Bridgewater

Przy obecnym poziomie stóp, z Fedem zmniejszającym bilans, mam do gotówki nastawienie neutralne – stwierdził Ray Dalio.


Wczorajszy dzień był pełen ciekawych tweetów znanych osobistości ze świata inwestycji. Wiele szumu zrobił wokół siebie Ray Dalio. Słynny inwestor zaprzeczył, że „cash is trash” („gotówka to śmieci”) oraz zakomunikował przejście na częściową emeryturę.

Dalio oddaje stery swojej firmy

„Dziś jest niezwykły dzień dla mnie i Bridgewater Associates bo oddaję kontrolę nad firmą kolejnej generacji i czuję, że to są właściwi ludzie. Ten moment to kulminacja mojej 47-letniej podróży” – stwierdził Dalio.

Przypomniał, że zaczynał w mieszkaniu z dwoma pracownikami, a teraz Bridgewater to jedna z największych firm inwestycyjnych na świecie. „Wierzę, że Bob Prince i Greg Jensen, którzy są ze mną odpowiednio od 35 lat i 25 lat, to właściwi ludzie a stanowiskach CIO. Firma będzie miała dwóch CEO, są to Nir Bar Dea oraz Mark Bertolini” – stwierdził.

Dalio pochwalił się, że w Bridgewater od lat obowiązuje „merytokratyczna kultura sensownej pracy i sensownych relacji, którą osiąga się poprzez radykalną prawdomówność i radykalną przejrzystość”. Jednocześnie przyznał, że nie przechodzi na całkowitą emeryturę. “Mam nadzieję, że dopóki nie umrę, będą wciąż pełnił funkcję mentora, zamierzam także inwestować. Pozostanę w radzie Bridgewater, bo kocham robić różne rzeczy z tymi ludźmi. Tak oto spełnił się sen” – stwierdził.

Oto co będzie przynosić zyski w najbliższych latach, po tym jak rynki finansowe i gospodarka się zmieniły - raport Saxo Bank

Michael Burry widzi dno bessy i koniec kryzysu? Przyznał, że staje się chciwy

Gotówka już nie jest śmieciowa?

Dla inwestorów z pewnością ciekawszym faktem jest to, że Dalio odwołał swoje pamiętne słowa, że „cash is trash”, czyli że gotówka to śmieci. „Gdy fakty się zmieniają, to zmieniam swoje myślenie, a Pan? Tak napisał kiedyś John M. Keynes. Fakty się zmieniły i ja zmieniłem zdanie o gotówce jako aktywie. Już nie myślę o niej jak o śmieciach” – przyznał.

Dlaczego Dalio zmienił zdanie? “Przy obecnym poziomie stóp, z Fedem zmniejszającym bilans, mam do niej nastawienie neutralne, czyli nie jest ani bardzo dobrym, ani bardzo złym dealem” – wyjaśnił.

Przypomnijmy, że to zdecydowanie stwierdzenie o „śmieciowości” gotówki Dalio wygłosił w marcu 2021. Od tamtej pory indeks dolara amerykańskiego urósł o 18%. Pytanie, czy tutaj akurat Dalio nie wciela się w rolę wskaźnika kontrariańskiego – może jego wycofanie się ze słów o USD wyznaczy wieloletni szczyt na tej walucie?

Indeks USD (DXY) – 5 lat

dxy 5  lat

Źródło: TradingView

Przypomnijmy, że w I połowie 2022 roku S&P500 stracił 20%, a w tym fundusz Bridgewater Pure Alpha II zarobił 32,3%. Dalio miał nosa i kupował spółki value, w tym akcje Berkshire Hathaway, a zmniejszał znacznie ekspozycję na złoto, które jest wielkim rozczarowaniem w obliczu wysokiej inflacji i wojny w Europie.

Ray Dalio sprzedaje złoto i stawia mocniej na spółki value

udostępnij: