Kategoria:
Kategoria

Bill Ackman rekomenduje akcje do portfela na 2023 rok

Rok 2023 powinien być dla akcji nieco lepszy, niż 2022 – prognozuje słynny inwestor Bill Ackman.


Stawiajcie na nisko zadłużone spółki amerykańskie – poradził Bill Ackman, założyciel Pershing Square Capital Management, będąc gościem kanału AJ Bell. Jego flagowy fundusz od początku roku do 15 listopada stracił -9%.

Akcje amerykańskie lepsze niż europejskie

„Rok 2023 powinien być dla akcji nieco lepszy, niż 2022, jednak pamiętajmy, że przewidywanie zachowania rynku w tak krótkim terminie to jest zabawa, która może się nie udać” – prognozuje słynny inwestor Bill Ackman.

Jego zdaniem, stopy w USA mogą jeszcze rosnąć, do okolic 5%. „Jednak już w 2023 roku powinniśmy zobaczyć spadającą dynamicznie stopę inflacji, co zatrzyma cykl podwyżek stóp. To z kolei powinno wywołać wzrosty na giełdach” – uważa Ackman.

Inwestor niepokoi się nieco o wojnę w Ukrainie. „Ona będzie jeszcze przez dłuższy czas kładła się cieniem na europejskich akcjach. Będzie również podbijała ceny niektórych surowców. Według mnie, konflikt potrwa jeszcze od 6 do 12 miesięcy, zanim w jakiś sposób się nie rozstrzygnie i dopóki będzie on generował niepewność dla europejskiego rynku, dopóty ryzyko polityczne będzie ciążyło wycenom europejskich spółek” – przekonuje Ackman.

Dlatego Ackman poleca akcje amerykańskie. „My mamy portfel mocno skoncentrowany na solidnych fundamentalnie amerykańskich spółkach, bo nad nimi nie ma ryzyka politycznego. Poza tym, USA zawsze radzą sobie w trudnych czasach lepiej, niż Europa” – stwierdził.

Notowania S&P500 – 5 lat

notowania spx 5l

Źródło: TradingView

Wyniki portfela 60/40 w 2022 roku bardzo rozczarowują, ale prognozy niektórych ekspertów są dla niego optymistyczne

W recesji atrakcyjne są spółki nisko zadłużone

Do portfela Bill Ackman zaleca wkładać spółki odporne na kryzys. „My nazywamy je super-durable. To są firmy, które utrzymują dobry cash flow, mimo że warunki makroekonomiczne nie są sprzyjające. Tutaj świetnym przykładem jest Universal Music, bo ludzie słuchają muzyki i kupują ją, nawet jeśli warunki są ciężkie, bo to jest jedna z najpowszechniejszych i najulubieńszych rozrywek” – wskazuje Ackman.

Innym typem Ackmana jest Chipotle Mexican Grill. „To jest spółka, która zapewnia rodzinom amerykańskim dobre posiłki w bardzo godziwej cenie. W recesji ludzie mogą ciąć wydatki na restauracje, ale nie na tego rodzaju fast food, który oferuje atrakcyjną relację jakości do ceny oraz szybką obsługę” – wyjaśnia założyciel Pershing Square Capital Management.

Ackman zaleca, by unikać wysoko zlewarowanych spółek. „Recesja może być zabójcza dla zadłużonych nadmiernie spółek, którym nagle spadają przychody i zaczynają mieć problem z regulowaniem zobowiązań” – ostrzega.

Portfel Pershing Square Capital Management – stan na 30.09.2022

pershing square portfel

Źródło: dataroma

Oto 5 spółek z amerykańskiej giełdy, które mogą w 5-10 lat urosnąć 10-krotnie

udostępnij: