Kategoria:
Kategoria

Warren Buffett wyrównuje rachunki z Cathie Wood i Elonem Muskiem, Berkshire Hathaway dało kapitałowi schronienie w czasie bessy

Przez wiele lat spółki wzrostowe biły na głowę, jeśli chodzi o stopy zwrotu, spółki value. Szczególnie widoczne było to w pandemii. Teraz się to zmieniło.


Pamiętacie heheszki z Warrena Buffetta w trakcie pandemicznej hossy? Że stary i nieruchawy, przesypia rynek byka nie dokonując żadnych transakcji? No cóż, dziś okazuje się, że ma o wiele lepsze wyniki, niż gwiazda hossy na akcjach spółek technologicznych Cathie Wood, a kapitalizacja Berkshire Hathaway zaraz zrówna się z kapitalizacją Tesli, czyli spółki Elona Muska.

Żółw Buffett dogonił technologicznego zająca

Spokój i opanowanie, inwestowanie w długim terminie. To zawsze charakteryzowało Warrena Buffetta, który potrafi na jednej pozycji przesiedzieć całe dekady. Dziś okazuje się, że ta taktyka godna żółwia okazuje się nie gorsza od taktyki zająca goniącego za akcjami spółek wzrostowych.

Jako że nadszedł dobry czas dla spółek nisko wycenionych value, a fatalny dla akcji spółek wzrostowych - z uwagi na cykl podwyżek stóp - finansowy Twitter jest zalany porównaniami osiągnięć Wyroczni z Omaha z wynikami Cathie Wood, założycielki firmy ARK Invest i słynnego funduszu ARK Innovation ETF.

Pisaliśmy już o tym, że fundusz Wood prezentuje się w tym roku fatalnie, a jego notowania wróciły do pandemicznego dołka. Ale spójrzmy jeszcze raz, jak prezentuje się na tle Berkshire Hathaway – konglomeratu, który jest przecież de facto funduszem inwestycyjnym Buffetta i który przez wielu inwestorów jest traktowany jako ekspozycja na szerokie spektrum spółek value.

Otóż od początku 2022 roku ARK Innovation ETF stracił -61,5%. Tymczasem wycena BRK poszła w dół ledwie o -7%. W okresie 12 miesięcy kapitalizacja BRK spadła o -2%, a wycena jednostki ARK Innovation ETF runęła o -69%. I co chyba najciekawsze, na notowaniach funduszu Wood nie ma już śladu po koronahossie, obecna bessa wymazała tamte dynamiczne wzrosty i w horyzoncie 5-letnim ma ona taki sam wynik, jak Buffett, który spokojnie siedział i nadzorował sytuację fundamentalną spółek ze swojego portfela.

Warto zerknąć na skład portfeli ARK i BRK. Dla laików zaskakujące może być 40-procentowy udział Apple w portfolio Buffetta, ale pamiętajmy, że Wyrocznia z Omaha traktuje tę spółkę jak spółkę value, która dostarcza rynkowi niezwykle użyteczny produkt pod postacią iPhone’a. Poza tym widać duży udział banków, energetyki oraz ukochaną przez Buffetta Coca-Colę.

Natomiast portfel Wood jest mocno rozdrobniony, ale nie zdywersyfikowany. Postawiła ona na spółki technologiczne i bardzo mocno w tym roku się na tym poślizgnęła. Założycielka ARK Innovation jest jednak pewna, że stopy w końcu zaczną spadać, a innowacje w długim terminie wygrywają.

Oto kiedy pojawi się dno bessy na akcjach – zdradza Paul Tudor Jones

Czar Tesli pryska, wycena spada do poziomu Berkshire Hathaway

Pomalutku, krok za krokiem, Buffett dogonił również Elona Muska. Dogonił w tym sensie, że kapitalizacja, czyli wartość rynkowa Berkshire Hathaway, już niemal zrównała się z kapitalizacją Tesli. Wszystko dlatego, że Tesla od początku roku straciła już -37% swojej wyceny, która teraz wynosi 642 mld USD. Wycena BRK sięga 608 mld USD. Jeszcze na początku tego roku Tesla była wyceniona na 1,1 bln USD, o 450 mld USD więcej od wehikułu inwestycyjnego Buffetta.

Akcje Tesli są wyprzedawane nie tylko ze względu na zły sentyment do akcji wzrostowych. Spółka rozczarowała tempem dostarczania nowych aut do klientów. Poza tym, zakusy Muska na zakup Twittera również nie pomagały jej notowaniom. Inwestorzy zaczęli widzieć Teslę w kategoriach spółki niestabilnej, co innego Berkshire, które jest konserwatywnie zarządzane i ma ponad 100 mld USD płynnych środków.

Kapitalizacja BRK i Tesli (bln USD)

Kapitalizacja BRK i Tesli (bln USD)
Źródło: Barron’s

Trwa swoisty rajd BRK w górę rankingu spółek z S&P500 pod względem kapitalizacji. Wehikuł Buffetta jest już na 6 miejscu, a w tym roku wyprzedził już takie spółki technologiczne, jak Meta Platforms oraz Nvidia (które zostały od początku roku przecenione po -60%). Ma przed sobą: Apple (2,22 bln USD), Microsoft (1,7 bln USD), Alphabet (1,26 bln USD), Amazon.com (1,1 bln USD), Tesla (0,64 bln USD).

Wnioski? Budowanie całymi dekadami wartości procentuje. Można spokojnie spać w nocy, a także podczas bardzo nieprzyjemnych rynków niedźwiedzia. Tymczasem fani innowacyjnych spółek muszą się stresować.

Założyciel spółki Nikola Trevor Milton skazany za oszustwa. Miał konkurować z Elonem Muskiem a może iść do więzienia nawet na 25 lat

udostępnij: