Przejdź do treści
Boeing w Kryzysie: Spadki Akcji i Audyt FAA
Kategoria::
Kategoria

Boeing w coraz większym kryzysie: spadki akcji, audyt i śmierć

Drugi tydzień marca przyniósł kolejne spadki akcji Boeinga ($BA), gdy na światło dzienne wyszły szczegóły sześciotygodniowego audytu przeprowadzonego przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA). Negatywne informacje dołożyły kolejnych wyzwań i wątpliwości do ogarniętej problemami spółki lotniczej. Jej akcje od początku roku tracą już 30% i obok Tesli (-32%) to jedne z najgorszych akcji pod względem stóp zwrotu w indeksie S&P500, który wzrósł w tym czasie 8%.

Poważne problemy Boeinga. Kurs akcji spada, bo FAA wydało decyzje o uziemieniu samolotów firmy

Narastające problemy Boeinga

Przegląd wyników audytu, który nastąpił po incydencie z 5 stycznia, kiedy to wypadła wtyczka drzwi awaryjnych w samolocie Boeing 737 MAX 9, został opublikowany przez New York Times w poniedziałek. Gazeta donosi, że Boeing nie przeszedł 33 z 89 audytów produktów przeprowadzonych przez FAA.

Rezultaty audytu nie pozostawiły Boeinga w dobrym świetle. Komunikat prasowy FAA z 4 marca wspominał o „wielu przypadkach" problemów z kontrolą jakości. Administrator FAA Mike Whitaker omówił wyniki audytu na poniedziałkowej konferencji prasowej, informując o problemach z dokumentacją, zarządzaniem narzędziami i wykonaniem zleceń.

FAA nie odpowiedziała jeszcze na prośbę o komentarz do raportu New York Times. Boeing stwierdził: „Kontynuujemy wdrażanie natychmiastowych zmian i opracowujemy kompleksowy plan działania w celu zwiększenia bezpieczeństwa i jakości oraz budowania zaufania naszych klientów i ich pasażerów" w odniesieniu do wyników audytu.

Awaria Boeinga może pociągnąć za sobą resztę branży. Problemy branży lotniczej to świetna okazja na Wall Street

Inny problem spółki to samobójstwo byłego dyrektora ds. jakości, który niedawno zeznawał.

Spółki zbrojeniowe na giełdzie USA i rynkach europejskich. 16 podmiotów z rekomendacjami analityków

Spółka poinformowała także o podjęciu działań naprawczych od czasu przeprowadzenia audytów, takich jak inspekcje skrzynek narzędziowych pracowników czy wprowadzenie dodatkowych szkoleń i kontroli.

„Dla Boeinga to ogromny problem" - komentuje dyrektor zarządzający AeroDynamic Advisory Richard Aboulafia. „Ich pozycja na rynku, reputacja i relacje z organami regulacyjnymi pogarszają się".

Konsekwencje narastających problemów wciąż obciążają akcje Boeinga, które we wtorek spadły o 4,3% do 184,24 USD. W poniedziałek miały miejsce już spadki o 3%, gdy The Wall Street Journal doniósł o wszczęciu postępowania karnej przez Departament Sprawiedliwości w związku z incydentem z 5 stycznia. W środę akcje były już po 182 USD.

Indeksy S&P 500 od początku roku. Od początku roku akcje Boeinga spadły o około 26%.

Akcje Boeinga są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Oto GRANOLAS, czyli 14 europejskich gigantów. Analitycy wskazują, że mogą być dużo lepsi od amerykańskich Siedmiu Wspaniałych

Problemy inwestorów nie kończą się na audycie FAA 

Linie lotnicze Southwest Airlines poinformowały, że spodziewają się otrzymać 46 samolotów Boeing MAX 8 w 2024 r., w porównaniu z 58, które pierwotnie zamierzały. Spółka ta nie przewiduje już dostawy żadnych krótszych samolotów MAX 7 w 2024 roku. MAX 7 nie otrzymał jeszcze certyfikatu od organów nadzoru lotniczego.

„Presja wzrasta" - podkreśla analityk Jefferies Sheila Kahyaoglu, odnosząc się do wszystkich ostatnich wiadomości. Boeing niedawno wysłał list do senator Marii Cantwell z Waszyngtonu, przewodniczącej senackiej komisji Nauki i Transportu, w którym przyznał, że nie ma dokumentacji dotyczącej prac wykonanych przy wtyczce drzwi. Boeing jeszcze nie skomentował swojej korespondencji z senatorem.

Analityk Vertical Research Partners Rob Stallard dodaje, że FAA opublikowała powiadomienie wymagające od operatorów 737 sprawdzenia określonych wiązek przewodów w ich samolotach.

Kahyaoglu ocenia akcje jako Kupuj z ceną docelową na 300 USD, a Stallard jako Trzymaj z ceną docelową 230 USD.

Obecnie 69% analityków zajmujących się spółką Boeing ocenia akcje jako Kupuj, według FactSet, co przewyższa średnią dla akcji w indeksie S&P 500. Średnia cena docelowa akcji Boeinga wynosi około 267 USD za akcję.

Bitcoin jest już warty więcej niż Facebook. Wycena tylko 4 spółek z „Siedmiu wspaniałych" jest wyższa niż kryptowaluty

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Artykuł przygotowany przy wykorzystaniu narzędzi inwestycyjnych Saxo Banku, partnera serwisu Strefa Global Market. Materiał zawiera linki partnerskie, a serwis czerpie z nich korzyści finansowe.

Tagi

udostępnij: