Goldman Sachs przygotował prognozy jak obniżki stóp procentowych ECB i FED wpłyną na rynek akcji
Najpierw 12 września br., EBC obniża stopę procentową o 25 pb, a potem 18 września br., Rezerwa Federalna USA zaskoczyła rynki, rozpoczynając nowy cykl łagodzenia polityki pieniężnej poprzez obniżenie stóp procentowych o 50 pb. Ruch ten okazał się bardziej agresywny niż przewidywali zarówno ekonomiści, jak i inwestorzy.
W opinii takich banków jak Goldman czy Saxo czytamy, że Fed działał prewencyjnie, reagując na sygnały dalszego osłabienia rynku pracy, zamiast biernie czekać na jego pogorszenie. Skutkiem tej decyzji było zauważalne wypłaszczenie amerykańskiej krzywej rentowności 2L-10L, co nie miało miejsca od 2022 roku, oceniają analitycy Goldman Sachs. Ożywienie na rynkach było natychmiastowe – europejskie indeksy giełdowe wzrosły już następnego dnia, a największe zyski odnotowały spółki cykliczne i wzrostowe.
Euforia okazała się jednak krótkotrwała
W poniedziałek, 23 września, opublikowane wstępne dane PMI dla strefy euro wskazały na pogorszenie sytuacji gospodarczej, co przyczyniło się do zniwelowania wcześniejszych zysków na europejskich giełdach, zwłaszcza wśród spółek cyklicznych. Analizując sześć poprzednich cykli łagodzenia polityki pieniężnej w USA i Europie, które miały miejsce od 1982 roku, można wyciągnąć kilka kluczowych wniosków.
Jak wylicza Goldman Sachs w najnowszym raporcie o wpływie obniżek stóp na rynki akcji, po pierwsze, dla europejskich rynków akcji kluczowym czynnikiem jest wzrost gospodarczy, a nie same obniżki stóp procentowych. W sytuacjach, gdy nie dochodziło do recesji, obniżki stóp przez Fed prowadziły średnio do wzrostu wartości akcji o 27% w ciągu roku. Jednak w przypadku recesji, notowano średni spadek o 2%. Ponadto, po każdej obniżce stóp rentowności amerykańskich obligacji długoterminowych rosły, co sprzyjało wzrostowi cen akcji, zwłaszcza w okresach tzw. niedźwiedzich. Z kolei, spadki rentowności krótkoterminowych obligacji, charakterystyczne dla byczych, miały mniejszy wpływ na wzrost cen akcji, z wyjątkiem sytuacji, gdy spadki były napędzane przez stopy realne, co ograniczało ryzyko recesji.
EBC obniża stopy: Europa i USA na podobnym kursie polityki monetarnej
Warto również zauważyć, że w pierwszych miesiącach po obniżkach stóp, dynamika koniunktury gospodarczej pozostawała stosunkowo słaba, nawet bez recesji, głównie z powodu wolniejszej inflacji - podkreśla Peter Oppenhaimer z GS w swojej analizie. Banki jednak często unikały w tym okresie spadków wartości. Zarówno spółki wzrostowe, jak i wartościowe radziły sobie porównywalnie dobrze, jednak te pierwsze zyskiwały przewagę, gdy banki centralne podejmowały decyzje o dalszym łagodzeniu polityki, a optymizm co do wzrostu słabł.
Należy jednak pamiętać, że korzystanie z wcześniejszych cykli obniżek stóp procentowych jako wskazówki dla obecnej sytuacji ma swoje ograniczenia. Po pierwsze, choć ekonomiści nie przewidują recesji, ożywienie gospodarcze może być stopniowe, szczególnie w Europie. Po drugie, inflacja, która była znacząca i pojawiła się wcześnie w obecnym cyklu, w dużej mierze wynika ze specyfiki okresu po pandemii COVID-19. W rezultacie, zarówno przed pierwszymi cięciami stóp przez EBC, jak i Fed, wyceny akcji znacznie wzrosły, a spółki cykliczne radziły sobie lepiej niż zazwyczaj.
Ta specyfika sprawia, że rynki akcji mogą być podatne na rozczarowania w przypadku wolniejszego wzrostu gospodarczego. W perspektywie krótkoterminowej Goldman Sach pozostaje ostrożny. Ich zespół ds. alokacji aktywów utrzymuje neutralne podejście do akcji, a w alokacji sektorowej preferują spółki „defensywne", takie jak nieruchomości i odnawialne źródła energii, które są wrażliwe na zmiany stóp procentowych ze względu na swoją dźwignię finansową. Równocześnie, stawiają na banki, które tradycyjnie radzą sobie dobrze w okresach obniżek stóp.
W perspektywie 12-miesięcznej Goldman zakłada, że inwestorzy zyskają pewność, że recesji uda się uniknąć, co pozytywnie wpłynie na rynki akcji. Przewidujemy spadek stopy oszczędności w Europie, co pobudzi konsumpcję, a inwestycje powinny wzrosnąć, zwłaszcza po zakończeniu wyborów w USA i przy sprzyjających warunkach w przemyśle. Prognozy zakładają wzrost rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich do 4,1%, podczas gdy rentowności niemieckich obligacji mają osiągnąć 2% do końca 2025 roku.
Od 1982 roku doszło do sześciu cykli obniżek stóp procentowych zarówno w USA, jak i w Europie. W połowie przypadków cykl amerykański poprzedzał europejski. W większości przypadków obniżki stóp miały miejsce w warunkach recesji. Warto zauważyć, że cykle łagodzenia polityki pieniężnej Fed były zazwyczaj dłuższe i głębsze niż w Europie, trwając średnio trzy lata i prowadząc do obniżki stopy funduszy o około 500 pb, czyli dwukrotnie więcej niż w przypadku EBC.
Pogłoski o tym, że Qualcomm przejmie Intel wynoszą Dow Jones na historyczne maksima