Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Intel w tarapatach. Akcje producenta chipów spadają po ogłoszeniu gigantycznych inwestycji

W środę producent chipów Intel przekazał wieści dotyczące swojej działalności produkcyjnej w zakresie chipów. Firma podkreśliła kontynuację budowy nowych obiektów, które mają na celu rozbudowę niestandardowej usługi produkcyjnej. Niestety, mimo tych informacji, inwestorzy zdecydowali się sprzedać akcje.

Nvidia vs Broadcom. Trwa rywalizacja w dziedzinie sztucznej inteligencji i układów scalonych

Usługi produkcyjne Intela (INTC), oficjalnie uruchomione pod koniec ubiegłego roku, stanowią kapitałochłonną gałąź produkcji chipów, konkurującą z firmą Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) i Samsung Electronics (005930.Korea). Intel ostatnio dokonał miliardowych inwestycji w budowę fabryki montażu i testowania półprzewodników w Polsce, dwóch fabryk w Niemczech oraz kolejnej w Izraelu.

Intel zainwestuje 25 mld USD w produkcję półprzewodników w Izraelu, zaledwie kilka dni po tym, jak producent chipów ogłosił nową fabrykę w Polsce. Dla porównania, Intel zainwestuje w Polsce 4,6 mld USD w nowy zakład testowania i montażu chipów. Co według niego pomoże Unii Europejskiej w dążeniu do bardziej odpornego łańcucha dostaw półprzewodników.

Nowa fabryka Intela w Polsce: miliardy dolarów na rozwój półprzewodników

To posunięcie w ramach trendu wśród producentów chipów, aby skoncentrować produkcję z dala od Chin i Tajwanu - globalnego centrum półprzewodników - w obliczu rosnących napięć między USA i Chinami w zakresie najnowocześniejszych technologii.

Akcje Intela są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

intel wykres

Walka o Biały Dom: jak prezydenci Donald Trump i Joe Biden wpływają na amerykańską gospodarkę

Wall Street patrzy w rachunki

Pytanie, które się nasuwa, to kiedy Intel zacznie odnosić korzyści z tych inwestycji. Podczas środowego webinarium, dyrektor finansowy, David Zinsner, poinformował inwestorów, że zewnętrzna działalność produkcyjna odegra istotną rolę w obniżeniu kosztów o 3 mld USD w 2023 roku. Firma planuje również, że w przyszłym roku stanie się drugim co do wielkości producentem chipów, generując ponad 20 mld USD przychodów.

Dodatkowo, w środę Intel ogłosił porozumienie dotyczące sprzedaży mniejszościowego pakietu udziałów w austriackim dostawcy technologii wspierających produkcję półprzewodników, IMS Nanofabrication.

Niemniej jednak, w środę akcje spółki Intel zanotowały spadek o 6%, osiągając wartość 32,90 USD. Indeks S&P 500 zanotował stratę wynoszącą 0,5%, a Nasdaq Composite spadł o 1,2%.

Należy jednak zauważyć, że nie tylko Intel odnotował spadek w środę na rynku producentów chipów. Akcje Advanced Micro Devices (AMD) spadły o 5,7%, podczas gdy Nvidia (NVDA) i Qualcomm (QCOMM) odnotowały odpowiednio spadki wynoszące 1,7% i 3,4%. Indeks półprzewodników PHLX (SOX) zanotował spadek o 2,7%.

Warto zauważyć, że obecna wyprzedaż akcji spółek z sektora półprzewodnikowego jest rezultatem znaczącego wzrostu, który miał miejsce w tym sektorze w ciągu tego roku. Zwłaszcza Nvidia zanotowała wzrost o prawie 200% i jest wyceniana na 52,3-krotność oczekiwanego zysku na akcję w ciągu najbliższych 12 miesięcy, w porównaniu do pięcioletniej średniej wartości wynoszącej 39,4-krotność. Mimo tego środowego dramatu, Intel w tym roku wzrósł 24%.

Wraca optymizm inwestorów do akcji Meta. AI ma napędzić wzrosty Facebooka i Instagrama

Rynek świeci się na czerwono

Reakcją inwestorów może być decyzja o sprzedaży akcji w celu zabezpieczenia zysków lub w odpowiedzi na słowa Jerome'a Powella, przewodniczącego Rezerwy Federalnej, sugerujące nadchodzące podwyżki stóp procentowych. Taka informacja mogłaby mieć negatywny wpływ na akcje o charakterze wzrostowym. W środę w przemówieniu podkreślił: „W kontekście osiągniętego już postępu, podwyżka stóp procentowych może być uzasadniona, ale w bardziej umiarkowanym tempie. To właściwie wszystko".

Takie wypowiedzi Powella skłaniają inwestorów do rozważenia swoich działań na rynku, zwłaszcza w przypadku akcji o charakterze wzrostowym. Wielu z nich może zdecydować się na sprzedaż, aby zabezpieczyć swoje zyski, zaniepokojeni perspektywami dotyczącymi podwyżek stóp procentowych. Powell wyraził przekonanie, że podwyżki te powinny następować w bardziej umiarkowanym tempie, co może wpływać na decyzje inwestorów dotyczące portfeli akcji technologicznych.

Apple na drodze do 3 bilionów dolarów wartości rynkowej

udostępnij: