Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Nvidia vs Broadcom. Trwa rywalizacja w dziedzinie sztucznej inteligencji i układów scalonych

Nvidia trafiła oficjalnie do prestiżowego grona spółek o kapitalizacji rynkowej wynoszącej 1 bilion dolarów. Producent chipów staje się 7. amerykańską spółką, która osiągnęła ten wyjątkowy poziom wartości rynkowej. Przed Nvidią tę granicę przekroczyły już takie giganty jak Apple w 2018 roku, Microsoft rok później, a także Amazon i Alphabet w 2020 roku. W ubiegłym roku dołączyły do tego ekskluzywnego grona również Tesla i Meta (dawniej Facebook).


Goldman Sachs przewiduje, że AI zmieni gospodarkę, a guru analizy fundamentalnej sprzedaje akcje spółki Nvidia

Kamień dla przemysłu sztucznej inteligencji

Apple zbliża się - po raz drugi - już do kosmicznej wartości 3 bln USD, podczas gdy Tesla i Meta spadły poniżej 1 bln USD.

Przyszłość Nvidii i jej utrzymanie się w tym prestiżowym klubie będzie zależało głównie od tego, czy firma nadąża za oczekiwaniami związanymi z rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji.

Akcje Nvidii są dostępne w Saxo Banku pod tym linkiem.

nvidia

Apple na drodze do 3 bilionów dolarów wartości rynkowej

Dla porównania, europejski start-up Mistral ogłosił zebranie imponującej kwoty 113 mln USD w pierwszej rundzie finansowania. Firma, będąca konkurentem dla OpenAI, która powstała zaledwie cztery tygodnie temu, została założona przez byłych badaczy z Google i Meta AI.

Wraz z tym rozmachem, oczekiwania osiągają niebotycznie wysoki poziom, co zwiększa ryzyko potencjalnych rozczarowań. AMD zaprezentowało swój nowy chip, który ma ambicję konkurować z dominacją Nvidii.

Reakcja inwestorów na tę wiadomość była mieszana, co widać było w spadku akcji o blisko 4% w dniu premiery. Może to wynikać z braku informacji o potencjalnych klientach zainteresowanych zakupem nowego chipu, który wciąż znajduje się we wczesnej fazie rozwoju. Obecnie same premiery produktów nie wystarczają, ponieważ rynek oczekuje dowodów na skuteczną monetyzację.

Dodatkowym impulsem dla akcji technologicznych byłby brak podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, co wzbudziłoby jeszcze większe zainteresowanie inwestorów. W końcu agresywne podwyżki stóp procentowych przez bank centralny w 2022 roku negatywnie wpłynęły na wyniki firm technologicznych. Jednak w dzisiejszym klimacie branża ta, a zwłaszcza przedsiębiorstwa związane z sztuczną inteligencją, najprawdopodobniej potraktują taką decyzję jako jedynie przelotne skinienie głową. Obecnie toczy się dla nich gra na zupełnie innym poziomie.

Nowa fabryka Intela w Polsce: miliardy dolarów na rozwój półprzewodników

Poszukiwanie tańszych alternatyw w branży chipów: analityk radzi spojrzeć poza Nvidia

Stacy Rasgon, ekspert ds. półprzewodników wskazuje na inną spółkę z branży chipów do sztucznej inteligencji. 

GlobalConnect wprowadza nowe spółki. GPW udostępni do handlu akcje trzech dużych niemieckich spółek

W swoim komentarzu Rasgon zaznacza, że jeśli inwestorzy pragną zaangażować się w generatywną sztuczną inteligencję, to najlepszym wyborem jest Nvidia. Ponadto, Broadcom to ciekawa historia związana z AI, ponieważ firma wykorzystuje zarówno sieci jak i niestandardowe układy scalone ASIC.

Według Rasgona, docelowe ceny akcji Nvidii i Broadcom wynoszą odpowiednio 475 USD i 875 USD.

Akcje Broadcom są dostępne w Saxo Banku pod tym linkiem.

broadcom

Wraca optymizm inwestorów do akcji Meta. AI ma napędzić wzrosty Facebooka i Instagrama

Chipy Nvidia mają dużą ekspozycję na generatywną sztuczną inteligencję, która zyskuje na popularności od czasu wydania ChatGPT przez OpenAI pod koniec ubiegłego roku. Analityk powiedział, że uważa, iż prognozy finansowe Nvidii na resztę roku mogą być korzystne. „W dłuższej perspektywie [dla Nvidii] uważamy, że ogólne możliwości pozostają ogromne, a [jest] jeszcze wcześnie”.

Jeśli chodzi o Broadcom, Rasgon wspomniał, że firma osiąga lepsze wyniki niż reszta branży dzięki sile swojej działalności w zakresie niestandardowych chipów, która jego zdaniem będzie stanowić 25% przychodów z półprzewodników w przyszłym roku z 15% w tym roku. Broadcom korzysta z lepszej widoczności przychodów z półprzewodników... i atrakcyjnej wyceny - napisał.

Akcje Nvidii wzrosły o 155% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, podczas gdy akcje Broadcom wzrosły o 74% w tym samym okresie. Dla porównania, fundusz giełdowy iShares Semiconductor (SOXX), który śledzi indeks ICE Semiconductor Index, wzrósł o 42%.

Walka o Biały Dom: jak prezydenci Donald Trump i Joe Biden wpływają na amerykańską gospodarkę

udostępnij: