Obniżki stóp procentowych mogą obudzić hossę na surowcach, według najnowszego raportu Saxo Banku
Ole Hansen, dyrektor ds. strategii rynku surowców w najnowszym raporcie Saxo Banku o prognozach na drugi kwartał 2024 roku pt. „Zmarnowany rok", dokonał przeglądu najnowszych trendów i perspektyw na nadchodzące miesiące. Po okresie gwałtownego wzrostu i stabilizacji, nadszedł czas na zrozumienie aktualnych zjawisk i prognoz na przyszłość rynku towarowego.
Akcje w USA są już drogie. Modelowy portfel inwestycyjny na 2 kwartał 2024
Nowa era surowców: perspektywy po pięciu kwartałach hibernacji
Analiza rynku surowców wskazuje na dynamiczne zmiany w ostatnim czasie, z perspektywą na dalsze ruchy w najbliższych miesiącach. Okres pięciu kwartałów, o których wspomina analityk, można określić jako okres hibernacji, charakteryzujący się fazą konsolidacji po gwałtownym wzroście z lat 2020-2022. Indeks Bloomberg Commodity Total Return Index podwoił się w tym okresie, reagując na ożywienie gospodarcze po pandemii, wsparte niskimi stopami procentowymi. Jednakże, ostatnie dane wskazują na wyraźne oznaki dojrzewania tego trendu.
Jak podkreśla Hansen, w pierwszym kwartale bieżącego roku indeks utrzymywał się na niemalże stałym poziomie przez piąty kwartał z rzędu. Niektóre sektory nadal pozostawały pod presją, podczas gdy inne przeżywały okres prosperity. Zbliżając się do kolejnego kwartału, gdzie można spodziewać się cięć stóp procentowych przez kluczowe banki centralne, takie jak Rezerwa Federalna USA czy Europejski Bank Centralny, oraz pierwsza podwyżka stóp procentowych w Japonii od 2007 roku, istnieje szansa na łagodniejszy dolar i niższe koszty finansowania, co mogłoby wspomóc wzrost gospodarczy i doprowadzić do szerokiego odbicia na rynku surowców.
Poza rynkiem gazu ziemnego, którego ceny spadły rok do roku o około 25%, ceny surowców mogłyby wzrosnąć o 2,5%. Ogłoszenie cięć produkcji przez głównych amerykańskich producentów gazu ziemnego zapowiada zmniejszenie nadmiaru podaży w nadchodzących miesiącach, co oznacza, że ten sektor już nie będzie hamować indeksu. Dodatkowo, potencjalne cięcia stóp procentowych, wzrostowy rynek ropy naftowej oraz wyprzedany sektor zbóż zwiększają ryzyko odbicia przed kluczowym sezonem sadzenia na półkuli północnej, co z kolei zwiększa perspektywy na pozytywne zyski indeksu w najbliższych miesiącach.
Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/