Przejdź do treści
Kategorie

Czemu dolar jest w tym roku nadzwyczaj mocny i kiedy zacznie słabnąć – wyjaśnia ekspert Banku Rozrachunków Międzynarodowych

Udostępnij

Trzy czynniki sprawiają, że Król Dolar w 2022 roku jest silniejszy, niż zazwyczaj podczas kryzysu – twierdzi Hyun Song Shin, szef działu analiz Banku Rozrachunków Międzynarodowych.


Zbieg różnych okoliczności wzmocnił ponadnormatywnie dolara amerykańskiego, który w ostatnich kwartałach przyciąga kapitał jak magnes - mówi Hyun Song Shin, szef działu analiz Banku Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements, BIS) w jednym z najnowszych odcinków podcastu OddLots.

Skąd wyjątkowa siła Króla Dolara w 2022 roku

Mocny dolar amerykański to zmora inwestorów w 2022 roku. Król Dolar jest mocarny, odkąd stopy w USA zaczęły rosnąć, i odkąd trwa konflikt w Ukrainie – inwestorzy lubią mieć zielone banknoty w kieszeniach, gdy na rynkach panuje tryb risk-off. W 12 miesięcy USD Index urósł o 20%. Greenback do PLN umocnił się w rok o 23%, a w stosunku do euro o 19%. Oczywiście, ta siła USD wpływa negatywnie na ryzykowne aktywa, głównie na akcje. S&P500 w 12 miesięcy spadł o -20%.

Notowania USD Index na tle S&P500 – 1 rok

notowania usd index spx

Źródło: TradingView

Hyun Song Shin wskazuje, że w długim terminie, wielu dekad, kurs USD Index ukształtował się w literkę W. Obecnie dochodzi do poziomu z lat 2001-02, ale jest jeszcze daleko do rekordowych poziomów z 1985 roku. „Dolar zwyczajowo staje się silny w dobie różnorakich kryzysów, a słabnie, gdy pojawia się apetyt na ryzyko. Oddziałuje on na rynek finansowy i na handel. Mówi się nie bez powodu, że jest bezpieczną przystanią. Ale przez to jest nie tylko środkiem płatniczym w USA i w wielu krajach, ale także swego rodzaju problemem i dla inwestorów, i dla przedsiębiorców” – wskazuje analityk BIS.

Notowania USD Index od 1970 roku

usd index longterm

Źródło: Yahoo Finance

Skąd bierze się wyjątkowa siła Króla Dolara w 2022 roku? Oczywiście, zazwyczaj gdy w USA rusza cykl podwyżek stóp procentowych, i spread między kosztem pieniądza w Ameryce i na innych rynkach powiększa się, działa to na korzyść USD – wskazuje Hyun Song Shin. „Obecnie dolara wzmacnia także czynnik energetyczny, bo USA stały się eksporterem netto energii. Poza tym, USD stał się bardziej atrakcyjny jako bezpieczna przystań, niż kiedykolwiek wcześniej, a sprawił to zbieg złych okoliczności, następujących w ostatnich latach po sobie, czyli pandemia, wojna w Europie, wzrost napięć geopolitycznych” – tłumaczy analityk BIS.

Rynek SPAC umiera przez wysoką inflację i podwyżki stóp procentowych

Co może zagrozić dolarowi

Hyun Song Shin podkreśla, że USD utrzymuje swój niezwykle ważny status głównie dlatego, iż jest szeroko używany jako środek rozliczeniowy. „Szczególnie ważne jest to, że jest środkiem rozliczeniowym na rynku energii. Zwracam uwagę, że tym razem nie ma odwrotnej korelacji między USD a cenami surowców, np. ropy. Pojawiły się szoki, które podniosły ceny surowców rolnych i energetycznych, ale jednocześnie USD Index nie spada. Chodzi o to, że kombinacja i kolejność szoków jest nietypowa, co sprawiło, że jednocześnie ceny surowców rosną, i USD się umacnia” – wyjaśnia analityk BIS.

Ekspert wskazuje, że obecnie nie widać wojen walutowych, co również pozwala umacniać się USD. „Zwracam uwagę, że chińska waluta nieznacznie osłabiła się w 2022 roku do USD, mimo lock-downów, co pokazuje, że siła chińskiej gospodarki jest wciąż spora, a pozycja juana stała się o wiele bardziej stabilna, niż w niedalekiej przeszłości” – mówi Hyun Song Shin.

Zdaniem analityka BIS, należy uważnie obserwować globalny rynek wymiany handlowej pod kątem użytkowania USD, bo tam pojawią się sygnały ewentualnego odwrócenia trendu na dolarze w długim terminie. „Gdy zacznie spadać udział USD w rozliczeniach, będzie to sygnał, że coś zaczęło się dziać w zakresie postrzegania tej waluty” – podkreśla Hyun Song Shin. „Oczywiście, należy się spodziewać również działań banków centralnych w zakresie zaostrzania polityki pieniężnej. Gdy inflacja będzie pod kontrolą, to również wpłynie na osłabienie USD” – dodaje.

Jerome Powell prezes FED: Stopy procentowe w USA będą dalej rosnąć nawet powyżej zakładane 5%

Udostępnij

Tagi

usd