Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Europejski Bank Centralny goni FED i podwyższa stopy procentowe 0.75 pb

Europejski Bank Centralny na czwartkowym posiedzeniu, podniósł główną stopę procentową o 75 pb do 2,0% kluczową stopę dla 19 krajów. Dynamika i tempo zmian europejskiego banku są już takie same ruchy jak Rezerwy Federalnej, która walczy z najgorszą inflacją od dziesięcioleci. 

Energia nuklearna to przyszłość i ma ogromny potencjał. Oto lista spółek z tego sektora, które warto obserwować zdaniem Saxo Banku

Decyzja ta zapada na tydzień przed oczekiwaną czwartą z rzędu podwyżką Fed, która sprowadzi amerykańską stopę procentową do przedziału 3,75% - 4%.

Inflacja szaleje w strefie Euro

„Inflacja pozostaje zdecydowanie zbyt wysoka i pozostanie powyżej celu przez dłuższy czas" - stwierdził bank centralny w oświadczeniu. Dodano, że rada zarządzająca spodziewa się „dalszego podnoszenia stóp procentowych", aby powrócić do swojego średnioterminowego celu inflacyjnego na poziomie 2%.

„W przyszłości będziemy mieli dalsze podwyżki stóp. W pewnym momencie będziemy oczywiście musieli określić stopę, która zapewni nam średnioterminowy cel na poziomie 2 proc. Cel dla nas jest jasny, a dokładne tempo będziemy ustalać spotkanie po spotkaniu" - powiedziała Lagarde. „Świadomie nie poruszyliśmy tematu zacieśniania ilościowego na obecnym posiedzeniu. EBC zdecyduje o kluczowych założeniach redukcji portfela aktywów APP podczas posiedzenia w grudniu. (...) Napływające dane potwierdzają, że bilans ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w strefie euro wciąż jest przechylony na stronę negatywną, zwłaszcza w krótkim terminie. Poważnym ryzykiem pozostaje długotrwała wojna Rosji w Ukrainie. Zaufanie może dalej się pogarszać, a ograniczenia po stronie podaży mogą ponownie się pogorszyć. Koszty energii i żywności również mogą pozostać wyższe niż oczekiwano. Osłabiająca się gospodarka światowa może być dodatkowym hamulcem wzrostu w strefie euro" - podkreśla szefowa Rady Prezesów ECB.

Podobnie jak większość banków centralnych na świecie, EBC walczy o odzyskanie kontroli nad inflacją po tym, jak ceny energii gwałtownie wzrosły w tym roku. Stopa inflacji w regionie euro wyniosła w zeszłym miesiącu 10%.

Google i YouTube mocno rozczarowały wynikami. Recesje widać w nastrojach reklamodawców

Jednocześnie perspektywy dla gospodarki są ponure. EBC podnosi teraz stopy w szybkim tempie, ale zaczął znacznie później niż Fed. Europejscy decydenci podnieśli swoją kluczową stopę po raz pierwszy od dekady w lipcu, kończąc erę ujemnych stóp, która rozpoczęła się w 2014 roku. Następnie we wrześniu podwyższyli ją o 0,75 punktu procentowego.

Jednym z powodów opóźnienia była możliwość, że długoterminowe stopy procentowe, określane przez rentowność obligacji rządowych, mogą w niektórych krajach wzrosnąć znacznie szybciej niż w innych. Instrument Ochrony Transmisji, mający na celu przeciwdziałanie temu zjawisku, nie został jeszcze użyty, ale pozostaje w gotowości, by wygładzić ewentualne skoki stóp w krajach takich jak Włochy, które zazwyczaj mają wyższe koszty pożyczek.

Rentowność obligacji spadła w tym tygodniu, ponieważ inwestorzy zastanawiali się, jak wysoko EBC może sobie pozwolić na podniesienie stóp po decyzji z tego miesiąca. Ceny gazu ziemnego, które w zimie groziły kryzysem energetycznym, znacznie spadły. Zaufanie przedsiębiorców w Niemczech, największej gospodarce regionu, osłabło w październiku. Ekonomistka ING Carsten Brzeski powiedział, że recesja w Niemczech wygląda na nieuniknioną.

 Facebook notuje spadek przychodów w 3 kwartale. Inwestorzy tracą cierpliwość do planów dalszego inwestowania w Metaverse

udostępnij: