Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Energia nuklearna to przyszłość i ma ogromny potencjał. Oto lista spółek z tego sektora, które warto obserwować zdaniem Saxo Banku

Kryzys przede wszystkim napędza innowacje. Świat w obliczu kryzysu energetycznego rozpaczliwie szuka alternatywnych źródeł energii dla ropy i węgla, napisała Jessica Amir, strateg rynkowy w najnowszym raporcie kwartalnym Saxo Banku. Akcje spółek nuklearnych to nowy sektor o potężnym potencjale.

Panika na akcjach spółek z Chin, bo Xi Jinping zostaje na trzecią kadencję

Energia jądrowa zyskuje na popularności

Wojna w Ukrainie i w następstwie kryzys energetyczny przewartościował globalne myślenie o energii jądrowej, która cieszy się dużym zainteresowaniem jako alternatywa energetyczna. „Zapotrzebowanie na energię jądrową gwałtownie wzrosło, ponieważ jest ona drugim co do wielkości po produkcji wodnej źródłem energii o zerowej emisji dwutlenku węgla. Spółki zajmujące się alternatywnymi źródłami czystej energii przyniosły również w 2022 roku jedne z najlepszych zwrotów dla akcjonariuszy na rynkach światowy”, napisała Amir i wymienia szereg podstawowych informacji oraz koszyk spółek.
 

a

Spory w rządzie pogrzebią atom. Wicepremier Sasin chce mieć własną elektrownię budowaną przez PGE – premier własną realizowaną przez Polskie Elektrownie Jądrowe?

Obecnie energia jądrowa zaspokaja 10% światowego zapotrzebowania w energię, ale w przyszłości będzie odgrywała istotną rolę w dostawach energii. Jak mamy podane w raporcie, według Światowego Stowarzyszenia Energii Jądrowej (World Nuclear Association) do końca 2040 roku podaż uranu będzie musiała się podwoić, aby zaspokoić rosnący popyt. A to dobrze wróży cenom uranu i spółkom uranowym.

W szeregu zalet energii jądrowej eksperci wymieniają: nie powoduje żadnych emisji, wymaga mniej zasobów niż energia wiatrowa i słoneczna, nie zajmuje tyle miejsca co panele słoneczne oraz wytwarza minimalną ilość odpadów. Obecnie technologia pozwala nawet na poddawanie zużytego paliwa recyklingowi.

Największe światowe gospodarki jak Stany Zjednoczone, Kanada i Japonia działają w ramach masowych projektów jak na przykład Clean Energy Ministerial (CEM), gdzie koncentrują się na wykorzystaniu energii jądrowej na pełną skalę. Kolejne kraje to Wielka Brytania, Rumunia, Argentyna, Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także Polska podejmują ogromne kroku w zakresie planowania i rozwoju tego sektora.

Administracja Bidena w ramach ustawy o redukcji inflacji otwiera nowe możliwości dla instalacji nuklearnych. Analityczka Saxo Banku jako pierwszego beneficjenta nowego trendu podaje spółkę Constellation Energy (CEG), która jeszcze w tym roku rozpocznie produkcję wodoru, zasilanego ze swojej elektrowni atomowej w Nowym Jorku. „Wykorzystanie potencjału jądrowego do produkcji czystego wodoru mogłoby zwiększyć jej zyski”, podaje raport Saxo Banku. Spółka wcześniej otrzymała grant od amerykańskiego Departamentu Energii. Kurs spółki w 2022 roku wzrósł 95%.
 

a

Wielka Brytania w kryzysie. Rishi Sunak, były analityk Goldman Sachs i zarządzający funduszami hedge, nowym premierem

Poniżej Saxo Bank prezentuje listę spółek, które mogą skorzystać z impulsu jądrowego

Na platformie Saxo można dowiedzieć się więcej o wymienionych spółkach jak na przykład najnowsze wiadomości i wydarzenia z nimi związane, terminy wyników, fundamenty jak przychody, EBITDA lub zarobi i zysk netto z ubiegłych lat. Oprócz tego na platformie są podane szacunki FactSet. Więcej informacji pod tym linkiem.
 

Duke Energy Corp DUK
Dominion Energy Inc D
Electricite de France SA EDF
Exelon Corp EXC
RWE AG RWE
CGN Power Co Ltd 1816
Endesa SA ELE
Cameco Corp CCO
Korea Electric Power Corp KEP
Fortum Oyj FORTUM
NAC Kazatomprom JSC KAP
Tokyo Electric Power Co Holdings Inc 9501
BWX Technologies Inc BWXT
NexGen Energy Ltd NXE
Paladin Energy Ltd PDN
Uranium Energy Corp UEC
Denison Mines Corp DNN
CGN Mining Co Ltd 1164
Energy Fuels Inc/Kanada UUUU
Yellow Cake PLC YCA

Przed Chinami długa droga do zielonej transformacji - przekonuje analityk Saxo Banku i wskazuje spółki, które mogą na tym skorzystać

udostępnij: