Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 13 marca [codziennie o 7.00 rano]. Atomowa gra w Waszyngtonie; Zmiany kadrowe w spółkach; Fitch negatywnie o polskiej energetyce

Informacja dnia

Wczorajsza wizyta premiera Donalda Tuska i prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu była zdominowana przez aspekt bezpieczeństwa. Kwestię Ukrainy odmieniano przez wszystkie przypadki. Wśród konkretów pojawiła się także kwestia olbrzymiego kredytu amerykańskiego (około 2 mld USD) dla Polski na zakup uzbrojenia (m.in. chodzi o nabycie prawie stu śmigłowców uderzeniowych Apache). 

Na pierwszy plan nie wybił się aspekt energetyczny. Odnotowano co prawda, że dyskusja dotyczyła również bezpieczeństwa energetycznego, w tym energetyki jądrowej, ale zabrakło konkretów. Należy mieć jednak na uwadze, że moment jest newralgiczny. Rząd kończy powoli audyt pierwszej lokalizacji w ramach programu budowy elektrowni jądrowych, a w grze pozostaje wybór partnera dla drugiej lokalizacji. Po niedawnej ofensywie francuskiej (m.in. wizyta Tuska w Paryżu) „piłeczkę odbijają” Amerykanie. 

Nagłówki warte uwagi

X files 

Premier Tusk powiedział podczas swojej wizyty w Waszyngtonie, że Polska jest po decyzji, jeśli chodzi o pierwszą elektrownię jądrową, w skład której mają wchodzić trzy bloki, ale myśli też o dalszej współpracy z Amerykanami w tej kwestii. Słowa te przytacza jednak wyłącznie serwis Energetyka24, więc wymagają dodatkowego potwierdzenia.

 

https://x.com/Energetyka_24/status/1767668619373138330?s=20

 

udostępnij: