Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Banki będą oceniać firmy pod kątem podejścia do klimatu

Zrównoważony rozwój jest podstawą dobrze prosperujących firm. 2 sierpnia nabrał on szczególnego znaczenia po wprowadzeniu przepisów, zgodnie z którymi należy uwzględniać czynniki ESG w świadczeniu usług finansowych. Banki i inne instytucje będą brały pod uwagę podejście klientów do spraw związanych z ochroną klimatu.

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) to koncepcja, zgodnie z którą przedsiębiorstwa w swoich działaniach przykładają uwagę do interesów społecznych, aspektów środowiskowych, a także relacji z grupami interesariuszy. Dla wielu firm taka strategia była kwestią marketingu, ocieplającego wizerunek przedsiębiorstwa. Z czasem CSR zaczęło być zastępowane pojęciem ESG.

Czym jest ESG?

ESG, czyli środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny to kolejne podejście do polityki firmy. Ma ono szczególną wagę w relacjach biznesowych. Poszanowanie praw człowieka, różnorodności wśród pracowników, a także inwestycje w kapitał ludzki wpisują się w kryteria społeczne strategii przekonując do siebie inwestorów. Kolejnym elementem jest ochrona środowiska oparta na kwestii ograniczenia emisji dwutlenku węgla, zużycia energii, czy choćby segregacji odpadów. Kompozycja tych trzech elementów nadaje firmie wiarygodności, a co za tym idzie zachęca do inwestowania. Według badań przeprowadzonych przez GPW 8 na 10 ankietowanych uważa, że spółki posiadające wdrożone praktyki z obszaru ESG charakteryzują się niższym poziomem ryzyka, niż podmioty, które takich strategii nie posiadają.

Branża finansowa realizuje coraz większą ilość zielonych projektów. Oto trzy najważniejsze

ESG w usługach finansowych

2 sierpnia weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi należy uwzględniać czynniki ESG w świadczeniu usług finansowych. Banki i towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące produkty inwestycyjne będą musiały pytać klientów o preferencje dotyczące inwestowania w zieloną transformacje. Dla firm to kolejny bodziec do przemyślenia postawy względem środowiska. Kolejne zmiany mogą wejść już 22 lsitopada tego roku i mają się odnosić do zarządzania produktowego. Regulacje prawne już zaczęły oddziaływać na rynku nieruchomości. Firmy chcą jak najmocniej wykreować przyjazny środowisku wizerunek, aby spełnić oczekiwania inwestorów. I tu pojawia się ryzyko stricte wizerunkowych działań

-Zanim ocenimy działania firm pod kątem ESG, przyjrzyjmy się, czy przypadkiem plany i projekty nie pokrywają się z budżetem marketingowym czy CSR-owym danej firmy? Ile i co realnie zmieniają w modelu działalności firmy? Co obiecywały firmy do tej pory i jakie projekty zrealizowały?– powiedział ekspert ds. inwestycji Radosław Jodko

Co z tego wynika?

Rozporządzenie to kolejny impuls do zmian w firmach. Trend wprowadzania zielonych modyfikacji narasta w branży finansowej i staje się jednym z kluczowych strategii przyciągania inwestorów. Przedsiębiorstwa, które za nim nie pójdą będą miały problemy z pozyskiwaniem kredytów. Możemy się spodziewać, że takich ruchów będzie więcej i firmy siłą rzeczy będą musiały się do nich dostosować.

Fundusze inwestycyjne typu ESG może czekać poważny kryzys, ostrzegają analitycy Saxo Bank

Tagi

udostępnij: