Przejdź do treści

Kategoria:

Kanał

PFR stawia na zieloną transformację. „To nie kwestia ideologii. Konserwatywny Teksas inwestuje w OZE więcej niż progresywna Kalifornia”

Udostępnij

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, PFR zaprezentował założenia swojej strategii, która ma wspierać budowę niskoemisyjnej gospodarki w Polsce. Jednym z elementów działań PFR jest zainwestowanie 250 mln zł w cztery fundusze inwestycyjne skoncentrowane na zielonych inwestycjach.


„Dyskutowaliśmy w obrębie PFR co zrobić by wykorzystać nasze ograniczone środki. Doszliśmy do wniosku, że z perspektywy tego w jakim miejscu jest Polska, konieczne jest wdrożenie prostej strategii wspierającej transformację energetyczną” - stwierdził Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR, inaugurując spotkanie z mediami.

Górniczy Famur przekształca się w holding inwestujący w zieloną transformację

„Chcemy wspomóc polskie firmy w przejściu z poziomu dewelopera do poziomu koinwestora. Tak, aby mogły konkurować z bardziej zaawansowanymi firmami z Europy Zachodniej. To właśnie poziom inwestycji bezpośrednich w naszej strategii. Kolejne aspekty zielonych działań PFR to program dla funduszy, które chcą inwestować w spółki z obszarów czystych technologii; finansowanie zmiany źródeł ogrzewania dla samorządów i edukacja biznesowa start-upów w obszarze zielonych technologii” – dodał menadżer.

Po krótkiej prezentacji przedstawiciele PFR zaprezentowali cztery zielone fundusze inwestycyjne, w które zainwestowano 250 mln zł. To General Atlantic (inwestujący w ClimateTech), Eurozeo Smart City (inwestujący w projekty związane z ideą inteligentnych miast), Contrarian Ventures (inwestujący w startup’y we wczesnej fazie rozwoju) i Montis Capital (inwestujący w polskie zielone spółki).

„Zależało nam na zróżnicowanym profilu funduszy. Zainwestowaliśmy w zespoły lokalne, regionalne, a także o zasięgu europejskim i światowym. Każdy z nich prezentuje inną strategię inwestycyjną i wspiera spółki na innym etapie rozwoju. W ten sposób dopasowujemy się do potrzeb rynkowych. Zdajemy sobie sprawę, że w obszarze zielonych innowacji w Polsce wciąż mamy dużo pracy, a jedyna spółka z sektora ClimateTech, która wyszła poza etap zalążkowy to Airly. Jego zespół rozwinął się niemal bez udziału polskich funduszy. Dzięki PFR Green Hub FoF nie stracimy kolejnej takiej okazji” – podkreśliła Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna w PFR Ventures.

Ustawa wiatrakowa już procedowana. Nowe przepisy czekały w sejmowej „zamrażarce” od lata

Udostępnij