Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Zielony briefing 11 stycznia [codziennie o 7.00 rano]. UK z najniższą emisją CO2 od 66 lat, ważą się losy pomocy finansowej rządu dla górnictwa, nowelizacja ustawy wiatrakowej w 1q 2024 r.

Udostępnij

Informacja dnia

Ilość energii elektrycznej wytwarzanej w Wielkiej Brytanii z paliw kopalnych spadła w 2023 r. o 22% rok do roku. Jest to najniższy poziom od 1957 r. W tamtym czasie brytyjskim premierem był Harold Macmillan, a Beatlesi John Lennon i Paul McCartney spotkali się po raz pierwszy i postanowili założyć zespół muzyczny…

Jak podaje Carbon Brief: 104 terawatogodziny (TWh) wygenerowane z paliw kopalnych w 2023 r. to najniższy poziom w brytyjskiej energetyce od 66 lat. Produkcja energii elektrycznej z paliw kopalnych spadła od tego czasu o dwie trzecie (199 TWh). 

Ogólnie rzecz biorąc, energia elektryczna wytwarzana w Wielkiej Brytanii w 2023 r. miała najniższą w historii intensywność emisji dwutlenku węgla. To dobra wiadomość – transformacja energetyczna postępuje.

Gdzie dopatrywać się więc złej wiadomości? Przytoczony wynik pozostaje daleko w tyle w stosunku do ambicji rządu, aby do 2035 r. w pełni zdekarbonizować energetykę.

Nagłówki warte uwagi

Branża wiatrakowa postuluje limit 500 m od zabudowań dla budowy nowych elektrowni wiatrowych. Warto przypomnieć, że obecny limit to 700 m. Obecny rząd forsował na początku grudnia jeszcze jako większość parlamentarna, limit 300 m, co spotkało się z ostrą krytyką i oskarżeniami o lobbing.

Niektórym Wojewódzkim Funduszom Ochrony Środowiska może brakować środków na realizacje dopłat do wymiany źródeł ciepła w ramach programu Czyste Powietrze – informuje RZ. Środki na ten cel z PFR, które miały rekompensować brak pieniędzy z KPO, są na wyczerpaniu.

X files 

Państwowa firma PGE poprzez swoją markę Lumi reklamuje ofertę dla mieszkańców Warszawy o blisko 200 proc. droższą od zamrożonych stawek za energię elektryczną. Cóż… Prawdziwa okazja!

Udostępnij