Przejdź do treści
Kategoria:
Kategoria

Transformacja energetyczna: giełdowa spółka inwestuje w produkcję dachówek fotowoltaicznych

Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych ML System otrzymał z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości 10 mln zł dofinansowania na fotowoltaiczną dachówkę. Innowacyjny projekt ma pochłonąć 16,8 mln zł.

Oto co będzie przynosić zyski w czasach konkurencji o surowce, energię i zabezpieczenie łańcuchów dostaw - raport Saxo Bank


Technologiczna spółka ML System jest dostarczycielem innowacyjnych rozwiązań z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem. W ostatnim czasie firma poinformowała o uzyskanym z PARP dofinansowaniu na produkcję tzw. fotowoltaicznych dachówek.

Koszty projektu wyceniono na 16,8 mln zł. PARP w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 ma zapewnić ML System 10 mln zł. Dzięki pozyskanym funduszom spółka planuje zakupić środki trwałe wraz z oprogramowaniem niezbędnym do wyposażenia fabryki w automatyzowaną linię produkcyjną systemu Active Tile.

Estetyczny zamiennik paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaiczna dachówka to alternatywa dla klasycznych paneli fotowoltaicznych. Wyglądem nie odbiega od tradycyjnego zadaszenia, jednak może produkować energię elektryczną. Dodatkowo układ nie obciąża podwójnie elementów konstrukcyjnych więźby dachowej ponieważ dachówki nie kładzie się na istniejącym pokryciu, gdyż sama w sobie stanowi szczelne i solidne pokrycie dachowe.

"Fotowoltaiczna dachówka z warstwą ceramiczną łączy w sobie zalety i wytrzymałość tradycyjnych pokryć dachowych z funkcjonalnością generacji darmowej energii elektrycznej oraz poprawą termoizolacyjności. Specjalnie opracowana technologia pozwala na precyzyjne odwzorowanie zaprojektowanej kolorystyki, co daje możliwość instalacji dachówki na szerokiej gamie budynków, w tym przede wszystkim na obiektach zabytkowych. Innowacyjna budowa powłoki dachówki, składająca się z odpowiednio zaprojektowanych mikroobiektów, pozwala na wysokie uzyski energetyczne" – powiedział, cytowany w komunikacie spółki, Dawid Cycoń, prezes ML System.

Dach wykonany w ten sposób ma zapewnić odporność na grad, ogień oraz zaleganie śniegu. W rozwiązaniu zastosowano także warstwę samoczyszczącą, która ma poprawić wydajność dachówek w porównaniu z panelami fotowoltaicznymi.

dachówka fotowoltaiczna

Źródło: ML System

Kryzys energetyczny napędził rozwój OZE. Do 2027 roku fotowoltaika będzie największym źródłem energii na świecie

Dachówki to nie jedyne innowacyjne rozwiązanie w ofercie ML System. Wśród produktów spółki można znaleźć m.in. pakiet Smart city, w którego skład wchodzą fotowoltaiczne wiaty przystankowe wyposażone w podgrzewane siedziska i szyby boczne, fotowoltaiczne ławki z dostępem do Internetu oraz funkcją ładowania urządzeń elektronicznych, a także zasilane słońcem lampy i zadaszenia miejsc parkingowych.

Spółka uruchomiła także pierwszą na świecie linię produkcyjną QGlass, zajmującą się wytwarzaniem szyb generujących prąd ze słońca. Z rozwiązania skorzystało już norweskie centrum turystyczne w Dalsnibba, a także spółka Aluron w ramach pilotaży.

Co z tego wynika?

Transformacja energetyczna i rosnące potrzeby rynku OZE napędzają coraz więcej innowacji w sektorze. Dachówka fotowoltaiczna będzie dobrym rozwiązaniem dla chcących inwestować w zieloną energię przy jednoczesnym zachowaniu estetyki, bądź w przypadku kiedy na klasyczne panele fotowoltaiczne nie pozwala im niewystarczająca ilość miejsca lub uwarunkowania prawne. Zainteresowani będą musieli się jednak zmierzyć z wyższymi kosztami (od kilkunastu do nawet 40% więcej niż w przypadku standardowej fotowoltaiki) oraz 25-30 letnim czasem gwarancji (w porównaniu ze standardowymi panelami fotowoltaicznymi nie znajdziemy większej różnicy, gdyż większość producentów daje 10-12 lat, jedynie znacząca mniejszość oferuje 20-25 lat).

Unia Europejska pobiła nowy rekord w przyroście mocy z fotowoltaiki. Wśród państw z największym wzrostem znalazła się Polska

udostępnij: