Polski Bank Komórek Macierzystych przyspiesza dynamikę wzrostu i umacnia pozycję lidera w Europie pod względem nowo pozyskiwanych próbek | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 lip 2017, 12:30

Polski Bank Komórek Macierzystych przyspiesza dynamikę wzrostu i umacnia pozycję lidera w Europie pod względem nowo pozyskiwanych próbek

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) – przewodzący międzynarodowej Grupie Famicord i największy w Europie bank komórek macierzystych – pozyskał w II kwartale 2017 roku 5 159 próbek krwi pępowinowej lub tkanek wobec 4 648 próbek pozyskanych w tym samym okresie roku ubiegłego. Oznacza to wzrost o 11% w porównaniu rok do roku.

PBKM przechowywał (łącznie w segmentach B2C i B2B) na koniec II kwartału br. 149,2 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek, czyli o ponad 14% więcej w porównaniu do stanu na koniec II kwartału 2016 roku. W segmencie B2C, spółki z grupy PBKM przechowywały 136,8 tys. próbek na koniec czerwca tego roku, tj. prawie 15,5% więcej niż rok wcześniej. Udział umów w modelu abonamentowych w segmencie B2C wyniósł 62,7%.

- Wzrost liczby nowo pozyskanych próbek w drugim kwartale o 11% jest bardzo dobrym wynikiem na tle dynamiki z pierwszego kwartału tego roku oraz w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Na wzrost wpływ miała lepsza, niż oczekiwana, sprzedaż w Hiszpanii i na Węgrzech. Dynamika wzrostu pobrań w pozostałych krajach była zgodna z naszymi oczekiwaniami. Spodziewamy się kontynuacji wzrostów w kolejnych okresach tego roku. Nasze dane wskazują, że pod względem nowo pozyskiwanych próbek jesteśmy zdecydowanie największym bankiem komórek macierzystych w Europie

komentuje Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Zarządu PBKM S.A.

- Cieszy nas również sytuacja w Turcji, gdzie działając zgodnie z założonym planem notujemy rekordowe poziomy sprzedaży. Według dostępnych danych osiągnęliśmy pozycję nr 1 na tym rynku pod względem nowo pozyskiwanych klientów

dodaje.


O PBKM

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie Famicord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę pozyskiwanych próbek Grupa jest zdecydowanie największym bankiem w Europie.

Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.

Rynki strategiczne Grupy to Polska (pozycja lidera), Hiszpania (pozycja lidera) i Turcja (pozycja lidera). Famicord obecny jest bezpośrednio również na rynkach węgierskim, rumuńskim, włoskim i łotewskim, a poprzez współpracę z lokalnymi partnerami biznesowymi także na szwedzkim, brytyjskim, serbskim, ukraińskim i innych.

Dodatkowo Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych z jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny.

Od maja 2016 r. PBKM notowany jest na głównym rynku warszawskiej giełdy.

Źródło: Spółka, #BKM
 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości