Pharmena publikuje wyniki finansowe za 2017 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 mar 2018, 11:04

Pharmena publikuje wyniki finansowe za 2017 r.

Pharmena – biotechnologiczna spółka notowana na NewConnect – opublikowała wyniki finansowe za 2017 r. W całym roku jednostkowe przychody ze sprzedaży wyniosły 13,5 mln zł. Pharmena w tym czasie wprowadziła kilkanaście nowości produktowych z zakresu dermokosmetyków oraz podpisała nowe istotne umowy eksportowe. Spółka oczekuje, że 17 kwietnia br. otrzyma od Komisji Europejskiej finalną zgodę na rejestrację 1-MNA jako suplementu diety.

W 2017 r. przychody ze sprzedaży z głównej działalności Pharmeny wyniosły 13,5 mln zł wobec 17,0 mln zł w roku ubiegłym. Zysk EBITDA wyniósł 0,6 mln zł, zaś strata netto 0,1 mln zł. Wyniki za 2017 r. zostały obciążone wyraźnym spadkiem przychodów ze sprzedaży wynikającym ze wzrostu konkurencji na rynku dermokosmetyków. Jednocześnie Pharmena poniosła wyższe koszty sprzedaży związane z wprowadzeniem na rynek nowości produktowych z linii Dermena.

„Duży wpływ na wyniki 2017 r. miały niższe wolumeny sprzedaży. Powodem tego był znaczący wzrost konkurencji na rynku. Końcówka roku była bardziej optymistyczna ponieważ udało nam się przedłużyć na kolejny rok dotychczasowe umowy na dużo lepszych warunkach, a także podpisać nowe kontrakty zagraniczne. Korzyści finansowe ze wspomnianych umów pojawią się w pierwszym kwartale br."

mówi Konrad Palka prezes Pharmena S.A.

W raportowanym okresie Pharmena skupiała się na działaniach marketingowych, które mają prowadzić do zwiększenia przychodów ze sprzedaży. Z początkiem 2018 roku uruchomiono liczne aktywności, które mają na celu wzmocnić ofertę i pozycję konkurencyjną firmy.

Na poziomie skonsolidowanym grupa wykazała stratę EBITDA wynoszącą 1,6 mln zł oraz stratę netto na poziomie 2,4 mln zł. Poziom skonsolidowanych wyników spółki jest efektem końcowych rozliczeń w obszarze badań klinicznych, które spółka prowadziła nad lekiem 1-MNA i które ostatecznie zostały rozliczone w 2017 r., a także wydatków związanych z wdrożeniem innowacyjnego suplementu diety OTC na rynek.

Pharmena w 2017 r. prowadziła prace nad wprowadzeniem 1-MNA jako składnika nowej żywności na rynek UE. Spółka jest o krok od otrzymania finalnej decyzji od Komisji Europejskiej ws. rejestracji 1­MNA. Przed finalną decyzją Komisji, Pharmena zastrzegła swoje dowody naukowe. Uzyskanie przez spółkę ochrony danych w sprawie nowej żywności, pozwoli jej na wyłączne prawo do wprowadzania do sprzedaży suplementów diety zawierających 1-MNA przez okres pięciu lat od daty wydania zezwolenia, w tym również we wskazaniach nie objętych ochroną patentową. Spółka przewiduje, że procedowanie odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Komisji, które jest zaplanowane
na 17 kwietnia 2018 r.

Pharmena w zeszłym roku prowadziła też proces prezentacji przemysłowi farmaceutycznemu wyników zakończonych badań klinicznych leku 1-MNA, celem dalszego rozwoju (komercjalizacji) projektu z udziałem koncernu farmaceutycznego. Proces prezentacji zakończył się w marcu br.

Spółka zamierza kontynuować rozmowy z zainteresowanymi podmiotami w zakresie dotychczas prezentowanych wskazań leku 1-MNA w obszarze chorób sercowo-naczyniowych. Jednocześnie w oparciu o prezentowane wyniki badań II fazy, przemysł wykazał dodatkowo zainteresowanie nowymi wskazaniami dla substancji 1-MNA. Są to choroby o podłożu zapalnym obejmujące niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby oraz tętnicze nadciśnienie płucne.

Kluczowe pojęcia

1-MNA – naturalna cząsteczka 1-MNA (1-metylonikotynamid) jest niebadanym wcześniej endogennym metabolitem nikotynamidu , która wykazuje szerokie działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe oraz posiada zdolności do stymulowania endogennej prostacykliny (PGI2).

Miażdżyca (łac. atherosclerosis) – przewlekła choroba doprowadzająca do długotrwałego, lub ostrego niedokrwienia wielu narządów. Miażdżyca może się pojawić u części ludzi już w dzieciństwie, a z czasem stopniowo narasta. Polega ona na urażeniu ściany tętnic, powodując ich stwardnienie i stopniowe zwężanie się. Nierzadko bywa określana mianem "korozji tętnic".

Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (ang. nonalcoholic steatohepatitis, NASH) - odmiana przewlekłego zapalenia wątroby, przypominająca zmiany, które występują u osób nadużywających alkohol, której przyczyną są inne czynniki niż spożywanie alkoholu. NASH traktowane jest jako progresja niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD), stanowi czynnik ryzyka marskości wątroby oraz raka wątrobowokomórkowego.

Tętnicze nadciśnienie płucne (ang. Pulmonary arterial hypertension, PAH) to rzadka postać nadciśnienia płucnego. Diagnozuje się je u 4-5 pacjentów na milion osób. Objawy tętniczego nadciśnienia płucnego pojawiają się, gdy dochodzi do zarastania naczyń płucnych - krew nie może przez nie swobodnie przepływać, czego konsekwencją jest wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej.

O spółce

Publiczna spółka biotechnologiczna, głównym obszarem działalności której jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów powstałych na bazie opatentowanej fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA. Realizuje projekty w obszarach dotyczących prowadzenia badań klinicznych nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym, produkcji innowacyjnych dermokosmetyków i wdrożeniu na rynek innowacyjnego suplementu diety stosowanego do zaspokajania szczególnych potrzeb żywieniowych w profilaktyce miażdżycy.

Spółka od 2008 r. notowana jest na rynku NewConnect.

Źródło: spółka, #PHR

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości