Przejdź do treści

udostępnij:

Wysokie koszty realizacji główną barierą ograniczającą inwestycje w tym roku - GUS

Wysokie koszty realizacji inwestycji są najczęściej wymienianą barierą ograniczającą inwestycje w bieżącym roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z poprzednią edycją badania, we wszystkich badanych sektorach gospodarki nastąpił wyraźny spadek wskazań na wysoką inflację jako barierę ograniczającą inwestycje.

"Wysokie koszty realizacji inwestycji są najczęściej wymienianą barierą ograniczającą inwestycje w bieżącym roku. Na tę barierę wskazało od 42,8 proc. jednostek handlu hurtowego do 58,9 proc. przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego" - napisano w komentarzu do badania GUS.

W porównaniu z poprzednim badaniem, wskazania na wysokie koszty realizacji inwestycji spadły w przypadku jednostek budowlanych i handlu hurtowego (spadek odpowiednio o 4,1 pkt. proc. i 2,9 pkt. proc.), natomiast wzrosły w przypadku jednostek przetwórstwa przemysłowego i handlu detalicznego (wzrost odpowiednio o 4,6 pkt. proc. i 2,5 pkt. proc.).

Jak wskazuje GUS, w porównaniu z poprzednią edycją badania, we wszystkich badanych sektorach gospodarki nastąpił wyraźny spadek wskazań na wysoką inflację jako barierę ograniczającą inwestycje (od 11,1 pkt. proc. wśród jednostek przetwórstwa przemysłowego do 13,7 pkt. proc. wśród jednostek handlu detalicznego).

"Na uwagę zasługuje również spadek wskazań na niepewną sytuację makroekonomiczną jako barierę ograniczającą inwestycje we wszystkich badanych sektorach gospodarki (największy spadek o 3,9 pkt. proc. w przypadku jednostek sektora przetwórstwa przemysłowego)" - zaznaczono.

Wśród przedsiębiorstw dominują wskazania utrzymania inwestycji na poziomie z zeszłego roku.

"Taką możliwość zgłosiło od 42,1 proc. podmiotów przetwórstwa przemysłowego do 66,0 proc. jednostek handlu hurtowego. W porównaniu z poprzednią edycją badania z lutego br., poprawiły się perspektywy inwestowania wśród jednostek handlu detalicznego (zwiększenie odsetka podmiotów wskazujących na wzrost inwestycji o 3,0 pkt. proc. do poziomu 15,2 proc.), w tym szczególnie w przedsiębiorstwach dużych (wzrost wskazań o 6,3 pkt. proc. do poziomu 22,6 proc.)" - napisano.

"Na uwagę zasługuje wzrost pesymizmu wśród jednostek przetwórstwa przemysłowego, gdzie nastąpiło zwiększenie odsetka wskazań na spadek poziomu inwestycji (o 2,2 pkt. proc. do 30,0 proc.)" - dodano.

Jak wskazują autorzy opracowania, nadal przeważają oceny wskazujące na neutralny wpływ obecnych zmian sytuacji firmy i otoczenia na skłonność do podejmowania inwestycji - na ten wariant odpowiedzi wskazało od 63,3 proc. jednostek przetwórstwa przemysłowego do 75,1 proc. jednostek usługowych.

"W porównaniu z wynikami poprzedniej edycji badania, w większości sektorów gospodarki nastąpił spadek odsetka wskazań na negatywny wpływ zmian zachodzących obecnie w sytuacji firmy i jej otoczeniu na skłonność do podejmowania inwestycji. Największe zmiany w tym zakresie wystąpiły w przypadku jednostek usługowych (spadek o 4,8 pkt. proc.), w tym szczególnie w sekcjach zakwaterowanie i gastronomia oraz działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (spadek odpowiednio o 6,4 pkt. proc. i 5,8 pkt. proc.)" - napisano.

"Wyjątek stanowi sekcja przetwórstwo przemysłowe, gdzie nastąpił wzrost wskazań na negatywny wpływ zmian na skłonność do podejmowania inwestycji (wzrost o 2,4 pkt. proc.), w tym szczególnie wśród przedsiębiorstw zajmujących się produkcją metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń (wzrost o 5,1 pkt. proc.)" - dodano. (PAP Biznes)

pat/ asa/

udostępnij: