Scope Fluidics chce zrealizować cele zw. z Bacteromic ze środków własnych; rozmawia o komercjalizacji (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 maj 2024, 10:07

Scope Fluidics chce zrealizować cele zw. z Bacteromic ze środków własnych; rozmawia o komercjalizacji (wywiad)

Scope Fluidics chce zrealizować zaktualizowane cele związane z Bacteromic ze środków własnych. Zakłada, że certyfikację IVDR dla systemu uzyska w drugiej połowie 2025 r. – poinformował PAP Biznes prezes Piotr Garstecki. Spółka prowadzi rozmowy w sprawie komercjalizacji.

"Plany związane z Bacteromic opierają się o nasze środki własne - planujemy ten zaprezentowany horyzont 2024-25 finansować samodzielnie. Jednocześnie będziemy pracować nad wydłużeniem naszej perspektywy finansowej. Potrafimy pozyskiwać finansowanie z różnych źródeł – zarówno z grantów, jak i instrumentów dłużnych, tak jak np. nasza wcześniejsza umowa z EBI. Wszystkie te źródła w przyszłości wchodzą w grę, ale w tej chwili bazujemy na finansowaniu własnym, pochodzącym ze środków wygenerowanych przez sprzedaż naszej poprzedniej technologii” – powiedział prezes Piotr Garstecki.

W piątek spółka przedstawiła zaktualizowane cele dla projektu Bacteromic. Służy on do zautomatyzowanej analizy antybiotykoodporności celem doboru optymalnej indywidualnej terapii.

Scope Fluidics planuje komercyjne wprowadzenie systemu na rynek międzynarodowy oraz rozbudowę portfolio produktów. Kontynuowane będą również prace w zakresie rozwoju portfolio patentowego.

"W ostatnich kwartałach stawialiśmy nowe fundamenty pod dalszy rozwój Scope Fluidics – po sprzedaży PCR ONE musieliśmy m.in. zmienić siedzibę i odbudować część zasobów osobowych. Zespół Bacteromic urósł z kilkunastu do ok. 60 osób. Pracowaliśmy m.in. nad procedurami wytwarzania, czy zarządzania jakością, dokumentacją jakościową oraz przygotowaniem do rejestracji pod dyrektywę IVDR. Równocześnie prowadziliśmy na globalną skalę działania market access oraz związane z przygotowywaniem się do transakcji strategicznej” – poinformował Garstecki.

"Jeśli chodzi o certyfikację IVDR, to zakładamy uzyskanie jej w drugiej połowie 2025 r. – z dość szerokiego rozpoznania wynika, że proces ten powinien zająć 12-18 miesięcy, więc nasze założenia dotyczące harmonogramu wydają nam się raczej konserwatywne. Jeśli chodzi o dojrzałość technologii, Bacteromic już dziś jest wyraźnie bardziej zaawansowany niż PCR ONE w momencie transakcji” – dodał Garstecki.

Spółka chce wkrótce złożyć pełną dokumentację i rozpocząć proces. Rozporządzenie IVDR zastąpi od maja 2027 r. funkcjonującą obecnie dyrektywę w sprawie wyrobów medycznych używanych do diagnozy in vitro. Prezes ocenił, że certyfikacja IVDR jest postrzegana jako istotny wyróżnik rynkowy i znak jakości, w związku z tym stanowi ważny czynnik wartości technologii.

"Spodziewamy się, że za rok będziemy też dysponowali odpowiednimi mocami produkcyjnymi – u zewnętrznego dostawcy, w dużej skali. Nasze wewnętrzne moce pozwalają osiągnąć poziom 50 tys. paneli rocznie, a już w pierwszym kroku produkcji skalowej, zewnętrznej, mają to być już znacznie większe liczby. Zależy nam również, by nawiązać współpracę z partnerem, który będzie dysponował zasobami niezbędnymi do dalszego skalowania produkcji, w miarę rozwoju sprzedaży, jednak zakładamy, że będą to już moce wykorzystywane przez przyszłego nabywcę technologii” – powiedział prezes.

Dodał, że spółka prowadzi rozmowy w sprawie uruchomienia mocy produkcyjnych z globalnymi podmiotami dysponującymi fabrykami bezpośrednio na europejskich i amerykańskim rynku.

Pod koniec 2023 r. spółka uruchomiła program Early Access projektu, który jest obecnie realizowany w dwóch krajowych ośrodkach, a możliwe jest uruchomienie kolejnych, również poza Polską.

"Myślimy o rozszerzeniu projektu m.in. o wybrane kraje w Skandynawii, czy na Bałkanach. Powinniśmy podsumować wyniki na początku przyszłego roku, i to jest dziś nasza kluczowa ambicja – czy program zostanie zakończony, czy kontynuowany, czy np. płynnie przejdzie w pierwszą komercyjną sprzedaż z wykorzystaniem naszych wewnętrznych mocy – tego nie determinujemy. Przede wszystkim zależy nam na certyfikacji IVDR” – ocenił Garstecki.

KOMERCJALIZACJA W PLANACH; OCZEKIWANA ZMIANA NASTROJÓW NA RYNKU MEDTECH

Spółka planuje komercjalizację projektu, ale – jak zaznaczył prezes – nie zakłada konkretnych terminów, by ten cel zrealizować.

"Rozmawiamy z kilkunastoma podmiotami, które potencjalnie mogą być zainteresowane przejęciem. Są to dość regularne, ale nadal oczywiście jeszcze nie wiążące wstępne rozmowy, w których rozpoznajemy swoje możliwości i potrzeby” – powiedział.

Zdaniem prezesa na rynkach inwestycyjnych, a także samego obszaru medtech, oczekiwana jest zmiana nastrojów.

"Rynek M&A wydaje się powoli wychodzić z okresu wystudzenia. Wszyscy czekają, by koniunktura się odmieniła. Zaczyna się to dziać, ale transakcje są zorientowane na przejmowanie firm, które koncerny mogą wkomponowywać w swoje łańcuchy dostaw, ale, które już od momentu przejęcia wspierają górną linię rachunku wyników. Bacteromic nie jest jeszcze na tym etapie i dlatego nasze plany koncentrują się w dużej mierze na zabezpieczeniu możliwości uruchomienia sprzedaży organicznej” – poinformował Garstecki.

"Chcemy być gotowi, by budować organiczną sprzedaż i pozycję rynkową Bacteromic, a jednocześnie spodziewamy się, że rynek M&A będzie zmierzał w kierunku przejmowania podmiotów na wcześniejszych etapach” – dodał.

W ocenie prezesa apetyt firm na innowacje zaczyna rosnąć i widać to na rynku biotech, ale spółka chce być przygotowana na różne scenariusze.

"W tym kierunku powinien ewoluować także obszar medtech i na to liczymy. Z drugiej strony, odpowiadamy też na obecne oczekiwania rynku – stąd aktualizacja celów dla projektu, optymalizacja naszych prac R&D i dążenie do gotowości do uruchomienia sprzedaży organicznej” – powiedział.

Prezes nie wskazał preferowanej przez zarząd formy potencjalnej transakcji strategicznej.

"Chcemy zmaksymalizować korzyści dla grupy. Jest możliwa pełna sprzedaż tak, jak to było u nas wcześniej z PCR ONE, natomiast mogą też być etapy pośrednie związane np. z umowami dystrybucyjnymi. Niczego nie wykluczamy” – dodał.

Dominika Antoniak

(PAP Biznes), #SCP

doa/ gor/

Zobacz także: Scope Fluidics SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost