DZIEŃ NA FX/FI: Złoty umocnił się wobec porannych poziomów; rentowności SPW w górę | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 cze 2024, 16:20

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty umocnił się wobec porannych poziomów; rentowności SPW w górę

Decyzja EBC o obniżce stóp procentowych w strefie euro nie była dla rynków zaskoczeniem, jednak po rewizji w górę prognoz inflacji na lata 2024-2025, euro lekko umocniło się wobec dolara. Polska waluta, po porannym osłabieniu wobec euro, po południu powróciła w okolice poziomu odniesienia. Rentowności krajowych obligacji rosły. Zdaniem analityków, w najbliższym czasie prawdopodobna jest aprecjacja polskiej waluty. Obniżki stóp procentowych na świecie stopy będą sprzyjać spadkom rentowności obligacji.

Rada Prezesów EBC obniżyła w czwartek główne stopy procentowe o 25 pb., czyli tak, jak oczekiwał rynek. EBC nie deklaruje z góry określonej ścieżki dla stóp proc. Bank podniósł prognozy dla inflacji na lata 2024-2025. Obecnie eksperci oceniają, że inflacja ogółem wyniesie średnio 2,5 proc. w 2024 r., 2,2 proc. w 2025 r. i 1,9 proc. w 2026 r.

"Nie ma zaskoczenia jeśli chodzi o obniżkę stóp. Euro umocniło się bezpośrednio po decyzji EBC, ale powodem była rewizja w górę prognoz inflacji. Była ona kosmetyczna, ale wystarczyła, by euro zyskało na wartości" - powiedział PAP Rafał Sadoch, analityk rynku FX BM mBanku.

W czwartek Departament Pracy USA podał, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 229 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 220 tys. wobec 221 tys. poprzednio, po korekcie z 219 tys.

"Dane ze Stanów Zjednoczonych były trochę wyższe od prognoz. Jest to już kolejny sygnał, że coś niedobrego dzieje się jeśli chodzi o rynek pracy w USA, a Fed wielokrotnie komunikował, że warunkiem koniecznym do rozpoczęcia obniżek stóp procentowych jest ochłodzenie na rynku pracy" - powiedział Rafał Sadoch.

"Najważniejsze dane poznamy jutro, ale jeśli zbierzemy ostatnie sygnały, czyli cotygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych, wczorajsze ADP, czy subindeksy zatrudnienia, to widać, że na rynku pracy w USA pojawiła się zadyszka. Powinna ona być wystarczającym powodem do tego, żeby Fed przystąpił w drugiej połowie roku do obniżek stóp procentowych" - dodał.

W środę, w raporcie prywatnej firmy ADP Research Institute podano, że w firmach w USA przybyło w maju 152 tys. miejsc pracy wobec wzrostu o 188 tys. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 192 tys. Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na wzrost miejsc pracy w USA o 175 tys.

Zdaniem Rafała Sadocha, w najbliższych tygodniach i miesiącach prawdopodobna jest aprecjacja polskiej waluty.

"Złoty na przestrzeni ostatnich dni koryguje się, ale traci na wartości po bardzo dobrym okresie. Moim zdaniem perspektywy dla złotego cały czas są dobre. Stopy procentowe w Polsce prawdopodobnie będą pozostawały na niezmienionym poziomie. Będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w której na świecie stopy będą spadały, a w kraju pozostawały nie zmienione. Ten czynnik może sprzyjać złotemu" - powiedział Analityk.

"Jeśli chodzi o poziom kursu EUR/PLN, to w horyzoncie najbliższych tygodni czy nawet miesięcy, okolice 4,20 nie wydają się niemożliwe" - dodał.

RYNEK DŁUGU

Jak ocenia analityk, sytuacja, w której Rada Polityki Pieniężnej pozostaje bardziej jastrzębia od innych banków centralnych, może utrzymywać rentowności krajowych obligacji na obecnych poziomach.

"Relatywnie bardziej jastrzębia Rada Polityki Pieniężnej, w porównaniu do innych banków centralnych, może stabilizować dług na stosunkowo wyższym poziomie niż w innych krajach" - powiedział Rafał Sadoch.

"Perspektywy polityki monetarnej na świecie nie zmieniają się. Największe banki centralne zaczynają obniżać stopy. Wczoraj zrobił to bank centralny Kanady, dziś EBC, a w drugiej połowie roku dołączy do nich Fed. Na świecie stopy będą spadały i w ślad za tym trendem rentowności powinny się obniżać" - dodał.

Prezes NBP Adam Glapiński na czwartkowej konferencji ocenił, że optymalne jest utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie, a głosów za obniżeniem stóp nie ma w RPP. Jak powiedział, przy częściowym odmrożeniu tarcz prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych do końca roku jest zerowe. Dodał, że RPP nie zawaha się przed podwyżką stóp przy rosnącej inflacji.

czwartekczwartekśroda
16:0509:0416:17
EUR/PLN4,29614,29514,297
USD/PLN3,94593,94573,9543
CHF/PLN4,4264,4254,4214
EUR/USD1,08881,08851,0867
OK04265,115,055,06
WS04295,505,455,45
DS10335,645,65,61

(PAP Biznes)

pam/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost