DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany futures w USA; EBC w centrum uwagi | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 cze 2024, 13:51

DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany futures w USA; EBC w centrum uwagi

Kontrakty w USA notują niewielkie zmiany, a indeksy w Europie są na plusach. Rynki czekają na decyzję EBC ws. stop proc. i na wskazówki co do dalszych możliwych ruchów banku centralnego strefy euro. Obligacje osłabiają się.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,01 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,06 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,1 proc.

Rynki czekają na decyzję EBC, która zostanie opublikowana w czwartek o 14.15. Inwestorzy oczekują obniżki stóp proc. o 25 pb. Przy braku niespodzianek obserwatorzy rynku skupią się przede wszystkim na konferencji prasowej prezeski EBC, Christine Lagarde i tym, jakie działania bank centralny może podjąć w dalszej części roku.

Bloomberg Economics prognozuje obniżkę o 25 bps w czerwcu, a po przerwie w lipcu kolejne obniżki o tej samej wielkości we wrześniu, październiku i grudniu. Rynki finansowe w pełni uwzględniły obniżkę w czerwcu i jeszcze jedną przed końcem roku.

„Pozostajemy konstruktywnie nastawieni do akcji europejskich, a w szczególności do spółek o małej kapitalizacji, biorąc pod uwagę pozytywne rewizje zysków, poprawiającą się dynamikę przepływów kapitałowych i korzystne niespodzianki makroekonomiczne w Europie. Prawdopodobna pierwsza obniżka stóp proc. EBC dzisiaj powinna być już uwzględniona w wycenach, więc inwestorzy skupią się na dalszych wytycznych” — powiedział Ulrich Urbahn, szef strategii i badań ds. wielu aktywów w Berenbergu.

„Pomijając niewielką dynamikę inflacji usług w ostatnich miesiącach, wydaje się, że EBC ma wystarczająco dużo przekonania, aby kontynuować działania. Perspektywy dla inflacji wyglądają obiecująco” – powiedział Shaan Raithatha, starszy ekonomista w Vanguard Europe.

Lululemon Athletica rośnie o 8,5 proc. przed sesją po przekroczeniu oczekiwań dotyczących zysku i przychodów w pierwszym kwartale.

Akcje Nio notowane na giełdzie w USA spadają o 4,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak chiński producent pojazdów elektrycznych odnotował kwartalną stratę netto.

Victoria's Secret traci 3 proc. przed sesją po odnotowaniu niższych od oczekiwań wyników w pierwszym kwartale.

Five Below spada o 16 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak operator sklepu dyskontowego obniżył swoją roczną prognozę sprzedaży netto.

Sealed Air rośnie o 3 proc. przed sesją po tym, jak biuro maklerskie Mizuho podniosło rekomendację dla akcji spółki do „kupuj” z „neutralnie”.

W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,25 proc. i wyniósł 38.807,33 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 1,18 proc. i wyniósł 5.354,03 pkt. S&P 500 ustanowił nowy historyczny rekord notowań. Nasdaq Composite wzrósł o 1,96 proc. i zamknął sesję na poziomie 17.187,90 pkt.

„Inwestorzy wciąż popychają S&P 500 do jednego rekordu za drugim, niezależnie od faktu, że spędziliśmy większość roku na ograniczaniu zakładów Fed na obniżki stóp procentowych i nadal nie jesteśmy pewni, czy Fed w ogóle będzie w stanie obniżyć stopy procentowe w tym roku” — powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 12,74 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,8 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,78 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,59 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,4 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,8 proc.

Remy Cointreau zyskuje 2,5 proc. po tym, jak spółka podała lepsze roczne wyniki od rynkowego konsensusu.

Nemetschek idzie w górę o 5 proc. po zgodzie na przejęcie firmy Gocanvas.

ITM Power rośnie o 1 proc., bowiem podano, że roczna strata EBITDA spółki może być niższa od prognoz.

Dolar umacnia się o 0,06 proc. wobec koszyka walut do 104,32 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,03 proc. do 1,0864.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,03 proc. do 156,17.

Kurs funta zniżkuje o 0,11 proc. wobec dolara do 1,2771.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb. do 4,3 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 3 pb. do 4,46 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -44 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -111 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 3 pb. do 2,54 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec zwyżkują o 0,8 proc. do 74,65 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent rosną o 0,69 proc. do 78,94 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost