TYDZIEŃ W KRAJU: Rząd o płacy minimalnej, bilans C/A, szczegóły CPI, wyniki LPP, CCC | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 cze 2024, 06:16

TYDZIEŃ W KRAJU: Rząd o płacy minimalnej, bilans C/A, szczegóły CPI, wyniki LPP, CCC

Tydzień rozpocznie się od posiedzenia rządu, na którym Rada Ministrów zajmie się założeniami makro do budżetu na 2025 r., propozycją płacy minimalnej i tzw. "Tarczą Wschód". Rynek będzie analizował wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. W Sopocie odbędzie się Europejski Kongres Finansowy. Inwestorzy poznają dane o bilansie C/A i szczegóły inflacji za maj. Wyniki opublikują LPP i CCC.

Z badania exit poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos wynika, że Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 38,2 proc. głosów, wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało 33,9 proc.

Na trzecim miejscu w wyborach znalazła się Konfederacja, która według sondażu otrzymała 11,9 proc. głosów. Na czwartym miejscu, z wynikiem 8,2 proc., znalazła się Trzecia Droga, a na piątym Lewica, na którą oddano 6,6 proc. głosów.

Z sondażu Ipsos wynika, że KO będzie miała w Parlamencie Europejskim 21 mandatów, PiS otrzyma 19 mandatów, Konfederacja 6 mandatów, Trzecia Droga 4 mandaty, a Lewica 3 mandaty. Szacowana frekwencja w niedzielnych wyborach do PE wyniosła 39,7 proc.

W poniedziałek o godz. 14.00 w Białymstoku odbędzie się posiedzenie rządu. Rada Ministrów zajmie się m. in. złożeniami makroekonomicznymi do projektu budżetu państwa na 2025 r. Wiceminister finansów Jurand Drop informował w piątek dziennikarzy, że założenia makro do budżetu na przyszły rok będą zbliżone do tych zaprezentowanych w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa (WPFP).

W przyjętym pod koniec kwietnia WPFP założono, że inflacja konsumencka w Polsce w 2024 r. wyniesie 5,2 proc., a w 2025 r. znajdzie się na poziomie 4,1 proc. Dynamika PKB Polski w latach 2024-2025 ma wynieść odpowiednio: 3,1 proc. i 3,7 proc.

Rząd ma zająć się też propozycją wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Zgodnie z przepisami Rada Ministrów do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego (RDS) propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Wiceminister rodziny Sebastian Gajewski powiedział w piątek PAP, że "propozycja nie będzie wychodziła ponad to, co wynika z ustawy".

W porządku obrad znajdują się też dwie uchwały - w sprawie Narodowego Programu Odstraszania i Obrony "Tarcza Wschód" oraz w sprawie sytuacji na wschodniej granicy RP. Na "Tarczę Wschód" mają złożyć się systemy wykrywania i ostrzegania, wysunięte bazy, węzły logistyczne, umocnienia oraz systemy antydronowe mające zwiększać zdolności polskiej armii.

Rynek czeka na losy ustawy ws. osłon dla odbiorców energii na drugą połowę 2024.

"Choć temat nowych tarcz energetycznych już zszedł z pierwszych stron gazet, to może tam niedługo powrócić, bo pod ustawą wciąż brakuje podpisu prezydenta a czas na to kończy się 14 czerwca. Z punktu widzenia CPI, bez ustawy od lipca ceny prądu i gazu urosłyby do obowiązujących taryf, czyli o kilkadziesiąt procent. Taryfy miały być jednak do tego czasu zrewidowane w dół, chociaż zapewne do poziomów wyższych niż ustalone w nowej ustawie maksymalne ceny energii" - wskazują w raporcie ekonomiści Santander BP.

"Gdyby prezydent odmówił podpisania ustawy, należałoby zatem zrewidować w górę prognozy inflacji na drugie półrocze, a rynek finansowy mógłby na taki scenariusz zareagować wyceną rosnącego prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych (biorąc pod uwagę wypowiedzi prezesa NBP z czwartkowej konferencji)" - dodają.

W tym tygodniu obradować będzie Sejm (środa-piątek). Na posiedzeniu zaplanowano m. in. pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy. Projekt zakłada przywrócenie dwóch niedziele handlowych w miesiącu.

Pod koniec tygodnia uwagę krajowych inwestorów zwróci kilka istotnych danych makroekonomicznych.

W czwartek Narodowy Bank Polski opublikuje kwietniowe dane o bilansie płatniczym. W marcu nadwyżka na rachunku bieżącym wyniosła 325 mln euro wobec konsensusu nadwyżki na poziomie 600 mln euro.

"W kwietniu spodziewamy się powiększenia miesięcznej nadwyżki na rachunku obrotów bieżących do 874 mln EUR z 325 mln w marcu (w tym 743 mln EUR dołoży saldo handlu towarowego), za to rynek ma wątpliwości czy uda się chociaż powtórzyć poprzedni wynik" - prognozują ekonomiści Santander BP.

"Wg nas kwietniowe odbicie aktywności gospodarczej, szczególnie widoczne w przemyśle, przełożyło się na wzrost eksportu o 4,7 proc. rdr (poprzednio -9,5 proc. rdr) i wzrost importu o 2,9 proc. rdr (poprzednio -8,3 proc. rdr)" - dodają.

W piątek Główny Urząd Statystyczny przedstawi szczegółowe dane o wskaźniku CPI za maj. Według szacunku flash GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ubiegłym miesiącu wzrosły rdr o 2,5 proc., a w porównaniu z kwietniem wzrosły o 0,1 proc. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w maju o 2,8 proc. rdr i o 0,5 proc. mdm.

"Według szybkiego szacunku GUS inflacja odbiła zaskakująco mało w maju: z 2,4 proc. w kwietniu do jedynie 2,5 proc. rdr przez stosunkowo mały wzrost cen żywności, tak jakby kwietniowa podwyżka VAT jeszcze nie dotarła w pełni do cen detalicznych" - wskazują ekonomiści Santander BP.

"Wg nas odbicie inflacji CPI było ograniczone też przez wyraźne wyhamowanie inflacji bazowej i warto będzie się rozeznać czy to kwestia silnego spadku jej wąskiego kawałka czy bardziej rozległe zjawisko" - dodają.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie piątkowa sesja zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 1,37 proc. do 2.428,84 pkt. W ocenie analityk DM BOŚ, Adama Stańczaka, sesja ta może sugerować dalsze spadki.

"Piątkowy spadek przekłada się na tygodniową stratę WIG20 o 2,28 procent i przedłuża spadkową serię na trzeci tydzień. Dla technicznie zorientowanych graczy piątek był pogłębieniem odejścia WIG20 od 2.600 pkt. i poszerzeniem fali przeceny w rejon 2.420 pkt. W praktyce, sesja wzmacnia szansę podaży na dalsze spychanie cen na południe, a na popycie wymusza odsunięcie się w rejon 2.400 pkt., gdzie psychologiczne i techniczne wsparcie będzie wzmacniane faktem, iż korekta WIG20 zbliży się do 7,7 procent wartości indeksu" - napisał analityk.

"Niestety, ryzykiem dla rynku staje się konieczność korekty giełd bazowych, które w zakończonym tygodniu szybowały na historycznych maksimach jednocześnie uzależniając się do kondycji spółek technologicznych. W praktyce pojawia się ryzyko, iż lokalne apetyty na wygaszenie korekty mogą zderzyć się z korektą na rynkach rozwiniętych" - dodał.

Na GPW w tym tygodniu wyniki finansowe przedstawią m. in. LPP, CCC i Synektik.

Dla złotego i polskich obligacji skarbowych kluczowy w najbliższych dniach będzie wydźwięk środowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Jastrzębi przekaz może wesprzeć dolara i negatywnie wpłynąć na złotego. Ekonomiści Santander BP wciąż widzą jednak potencjał do umocnienia się krajowej waluty w kolejnych miesiącach.

"Trend aprecjacyjny złotego na razie się zatrzymał i EUR/PLN pozostaje blisko poziomu 4,30, jednak wciąż widzimy potencjał do stopniowego umocnienia w kolejnych miesiącach w kierunku 4,20. Ton na najbliższe dni może zostać nadany przez mocny odczyt zatrudnienia poza rolnictwem w USA oraz posiedzenie FOMC, które wpłynie na dolara. Perspektywa obniżek stóp w USA jest wciąż odległa, a rynek wycenia jedynie częściowo pierwszą obniżkę stóp we wrześniu i nieco ponad dwa ruchy łącznie w tym roku" - oceniają ekonomiści Santander BP.

"Jeśli Fed utrzyma jastrzębią retorykę, wskazując na potrzebę sprowadzenia inflacji w dół, to możemy zobaczyć nieco mocniejszego dolara w drugiej połowie tygodnia, co może wywołać też korektę walut regionu w kierunku nieco słabszych poziomów" - dodają.

Na krajowym rynku stopy procentowej ekonomiści oczekują wzrostów rentowności, przynajmniej na początku tygodnia.

"Na rynku stopy procentowej tendencje na rynkach bazowych mogą być istotniejsze niż na rynku krajowym wobec posiedzenia FOMC i danych o CPI w USA. Krajowe dane inflacyjne mogą mieć charakter drugoplanowy. Wzrost rentowności na rynkach globalnych po danych o zatrudnieniu i płacach w USA może pociągnąć w górę również rentowności krajowe, przynajmniej na początku tygodnia" - napisano w raporcie banku.

"Krajowym czynnikiem w tą samą stronę byłby ewentualny brak podpisu prezydenta pod ustawą dot. cen energii (traktujemy to jednak jako ryzyko, a nie scenariusz bazowy). Zasadniczo nie spodziewamy się szybkiego trwałego spadku stóp rynkowych na rynku krajowym wobec dosyć odległej perspektywy obniżek stóp NBP przy przyspieszającej konsumpcji i jastrzębim tonie NBP" - dodano.

-------------------------------

Kalendarium planowych wyd­­arzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 10-14 czerwca.

PONIEDZIAŁEK, 10 CZERWCA

Europejski Kongres Finansowy w Sopocie

10.00 - GUS - Popyt na pracę w I kw. 2024 r.

10.00 - GUS - Budownictwo w I kw. 2024 r.

10.30 - Konferencja EnelX

12.00 - Webinar Apatora poświęcony prezentacji kierunków rozwoju

14.00 - Posiedzenie Rady Ministrów

15.00 - MF - Państwowy dług publiczny

15.00 - MF - Podaż na przetarg zamiany SPW 13 VI

15.00 - Konferencja Horizon CEE’24

WTOREK, 11 CZERWCA

Wyniki: Synektik

Europejski Kongres Finansowy w Sopocie

V Kongres Kogeneracji

10.00 - GUS - Informacja o podmiotach gospodarki narodowej wpisanych do rejestru REGON - maj 2024

11.00 - Konferencja "Kapitał na Zdrowie" dedykowana sektorowi MedTech oraz BioTech

11.00 - Konferencja kwartalna Fabrity Holding

ŚRODA, 12 CZERWCA

Wyniki: CCC, LPP

Europejski Kongres Finansowy w Sopocie

V Kongres Kogeneracji

Posiedzenie Sejmu

11.30 - MF - Przetarg zamiany SPW

14.00 - Konferencja prasowa pt. "Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2024"

CZWARTEK, 13 CZERWCA

V Kongres Kogeneracji

Posiedzenie Sejmu

9.30 - Wideokonferencja wynikowa LPP za I kw. 2024 r.

10.00 - GUS - Wyniki finansowe przedsiębiorstw w I kw. 2024 r.

10.30 - Konferencja online Captor Therapeutics nt. wyników za I kw.

11.30 - Wideokonferencja Synektik o wynikach I półrocza roku finansowego 2023 r.

14.00 - NBP - Bilans płatniczy – miesięczny

PIĄTEK, 14 CZERWCA

Posiedzenie Sejmu

9.00 - 15. FinTech & InsurTech Digital Congress

10.00 - GUS - Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2024 r.

10.00 - GUS - Obroty towarowe handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń-kwiecień 2024 r.

(PAP Biznes)

pat/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost