DZIEŃ NA FX/FI: Możliwa dalsza przecena PLN w przyszłym tygodniu i korekta stóp rynkowych w górę | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 lip 2024, 14:39

DZIEŃ NA FX/FI: Możliwa dalsza przecena PLN w przyszłym tygodniu i korekta stóp rynkowych w górę

W przyszłym tygodniu możliwe jest dalsze osłabienie złotego, ale nie powinno być ono znaczne, przy czym jest pewna strukturalna przestrzeń do umocnienia waluty w dłuższym terminie - oceniają ekonomiści Santandera. Ich zdaniem, po dłuższym okresie spadków rentowności w kraju widać potencjał do ich korekty w górę.

"Widzimy przestrzeń do dalszej przeceny złotego w najbliższym tygodniu, ale ewentualne osłabienie nie powinno być znaczne. Od kwietnia EURPLN oscyluje w szerokim przedziale 4,25-4,38 i obecnie nic nie wskazuje, żeby złoty miał się z niego wybić. W tle coraz większe znaczenie może nabierać kampania wyborcza w USA, która może dodawać do zmienności na rynkach międzynarodowych" - napisano w raporcie Santandera.

"Wyniki ostatniej ankiety NBP sugerują, że kurs EURPLN opłacalności eksportu obniżył się w II kwartale do 4,07 z 4,10, co sugeruje, że jest pewna strukturalna przestrzeń do umocnienia złotego w dłuższym terminie, ale zbyt duża skala aprecjacji złotego nie byłaby mile widziana przez resort finansów ze względu na słabość eksportu" - dodano.

Eksperci Santandera podają, że najnowsze dane Ministerstwa Finansów za czerwiec wskazują na spadek depozytów walutowych i analogiczny wzrost rezerw w NBP, co sugeruje, że obecnie większość walut resort wymienia w banku centralnym, bez wpływu na rynek.

"Wzrost dysparytetu stóp procentowych wobec strefy euro po powrocie do obniżek stóp przez EBC we wrześniu będzie pierwszym testem wrażliwości krajowej waluty na ten czynnik" - dodano.

Od poniedziałku złoty osłabił się o 0,8 proc. do EUR do ok. 4,29 z 4,25, przy piątkowym umocnieniu o ok. 0,2 proc.

RYNEK DŁUGU

Ekonomiści Santandera po dłuższym okresie spadków stóp rynkowych w kraju, w regionie i na głównych rynkach bazowych, widzą potencjał do korekty stawek rynkowych w górę.

"W kierunku wyższych rentowności w kraju mogą oddziaływać poniedziałkowe dane o sprzedaży detalicznej, które mogą być dosyć solidne. Istotna będzie też wtorkowa aukcja długu, która może wywierać presję na rentowności i hamować spadek spreadów asset swap z obecnych dosyć wysokich poziomów. Z kolei na rynkach bazowych impuls mógłby nadejść ze strony dosyć dobrych danych o PKB za II kwartał publikowanych dla USA, czy dzięki poprawie niemieckiego indeksu Ifo. Na koniec tygodnia istotny będzie także wskaźnik inflacji PCE" - dodano.

piątekpiątekczwartek
14:3509:0916:25
EUR/PLN4,28564,28984,2889
USD/PLN3,93563,94113,9314
CHF/PLN4,42444,43734,4439
EUR/USD1,08891,08861,0909
DS07265,085,065,06
PS07295,475,425,41
DS10345,625,575,58

(PAP Biznes)

tus/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost