DZIEŃ NA FX/FI: PLN z lekkim umocnieniem; możliwy koniec spadków rentowności SPW | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wiadomości
31 lip 2024, 16:54

DZIEŃ NA FX/FI: PLN z lekkim umocnieniem; możliwy koniec spadków rentowności SPW

Złoty po południu w środę lekko umacnia się wobec euro i wobec dolara. Rentowności krajowych obligacji kontynuują zniżki. Ekonomiści nie spodziewają się w najbliższym czasie dużych zmian kursu EUR/PLN, natomiast uważają, że prawdopodobne jest zakończenie krótkoterminowego trendu spadku rentowności obligacji.

W środę po południu kurs EUR/PLN spada o 0,07 proc. do 4,2868. USD/PLN idzie w dół o 0,3 proc. do 3,9552. EUR/USD zwyżkuje o 0,23 proc. do 1,0839.

"Jeśli chodzi o rynek walutowy, dzisiejsza sesja nie obfituje w ważne wydarzenia. Globalnie trwa oczekiwanie na wynik posiedzenia Fed. Co do wysokości stóp procentowych, nie powinno ono przynieść niespodzianki, bo rynki nie spodziewają się zmian, jednak wszyscy zastanawiają się nad narracją Fedu, w kontekście kolejnego, już wrześniowego posiedzenia. Są oczekiwania, że zakończy się ono premierową obniżką stóp procentowych" - powiedział PAP Mateusz Sutowicz, ekonomista Banku Millennium.

"Eurozłoty od jakiegoś czasu porusza się w wąskim przedziale 4,25-4,30 i trudno go z tego przedziału wybić. Nie sądzimy, by także dzisiejsze posiedzenie mogło tego dokonać. Bardziej istotne będzie ono dla globalnych rynków finansowych, niż dla naszego" - dodał.

Jego zdaniem, dane na temat inflacji za sierpień, które zostały opublikowany w środę, nie wywołały dużej reakcji rynków.

"Jesteśmy po odczycie inflacji, który nie wywołał większego entuzjazmu rynkowego, bo nie mógł, ze względu na to, że oczekiwania średnioterminowe co do stóp procentowych w Polsce są dość jasno określone przez członków Rady Polityki Pieniężnej. Dzisiejszy odczyt nie miał prawa ich zburzyć. To, że był on troszkę odmienny od oczekiwań nieszczególnie dziwi, ponieważ ważył na nim czynnik regulacyjny, a zawsze ciężko przewidzieć, jak w takiej sytuacji odczyt się zachowa" - powiedział Mateusz Sutowicz.

Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r. wzrosły rdr o 4,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,4 proc. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w lipcu o 4,4 proc. rdr i o 1,5 proc. mdm.

RYNEK DŁUGU

Około godziny 16.40 rentowność polskich obligacji 2-letnich spada o 7 pb. do 4,93 proc., 5-letnich zniżkuje o 16 pb. do 5,23 proc., a 10-letnich idzie w dół o 14 pb. do 5,4 proc.

"Ciekawiej jest na rynku obligacji, gdzie dochodowość spada w silnym tempie, kontynuując krótkoterminowy trend. Wsparciem dla spadków pozostają rynki bazowe, które pozycjonują się pod cykle łagodzenia polityki pieniężnej, czy to w Stanach Zjednoczonych, czy w strefie euro. Nie tłumaczy to jednak wszystkiego. Rynek gra coraz agresywniejszy scenariusz dla RPP i wbrew konsensusom bankowym, widzi coraz większą przestrzeń do obniżki stóp już na początku przyszłego roku" - powiedział Mateusz Sutowicz.

Jego zdaniem, na krajowym rynku prędzej czy później zwycięży konsensus bankowy, który zakłada utrzymywanie stóp w średnim terminie, a nie ich cięcie, co oznacza, że brakuje już przestrzeni na dalszą obniżkę rentowności krajowych obligacji.

"Uważamy, że trend spadku dochodowości, jaki widzimy na krajowych obligacjach, w kolejnych dniach nie powinien się utrzymywać. Liczymy na jakieś odreagowanie, bo zakładamy, że po dzisiejszym posiedzeniu Fed nie będzie zmiany narracji i usłyszymy to, co w poprzednich tygodniach. Nie przekreśli to oczekiwań na wrześniową obniżkę stóp, ale też nie powinno ich istotnie wzmacniać" - dodał.

środaśrodawtorek
16:3809:0816:29
EUR/PLN4,28684,28774,2877
USD/PLN3,95523,96423,9692
CHF/PLN4,49814,49534,4799
EUR/USD1,08391,08161,0803
DS07264,935,005,01
PS07295,235,375,39
DS10345,405,535,55

(PAP Biznes)

pam/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost