DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na europejskich indeksach giełdowych; rynki zwracają uwagę na wzrost CPI w Europie | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wiadomości
31 lip 2024, 18:13

DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na europejskich indeksach giełdowych; rynki zwracają uwagę na wzrost CPI w Europie

Notowania na europejskich giełdach zwyżkowały na koniec sesji w środę. Rynki oceniają nieoczekiwany wzrost inflacji CPI w Europie po środowym odczycie z Eurostatu. Inwestorzy czekają na decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 spadł o 1,04 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,45 proc., francuski CAC 40 stracił 1,15 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,40 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 0,72 proc.

Inwestorzy czekają na decyzję monetarną Rezerwy Federalnej w środę - na zakończenie dwudniowego posiedzenia w sprawie polityki pieniężnej.

Gracze mają nadzieję, że prezes Jerome Powell zasygnalizuje czas i liczbę obniżek stóp procentowych oczekiwanych w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Traderzy wycenili 100 proc. szans na wrześniową obniżkę stóp procentowych, zgodnie z narzędziem CME FedWatch.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły w lipcu o 2,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, podał w środę Eurostat. Przekroczyło to wynik 2,5 proc. z czerwca, który był również medianą szacunków analityków ankietowanych przez Bloomberg.

Inflacja bazowa, która wyklucza zmienne składniki, takie jak żywność i energia, utrzymała się na poziomie 2,9 proc. przez trzeci miesiąc. Ekonomiści prognozowali lekkie spowolnienie do 2,8 proc.

„Spodziewamy się, że EBC będzie nadal w trybie oczekiwania po publikacji tych danych” - napisali w komentarzu analitycy Nordea Banku Tuuli Koivu i Anders Svendsen.

„Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby wyciągać ostateczne wnioski dotyczące wrześniowej obniżki stóp procentowych, która nadal stanowi nasz punkt odniesienia” - dodali.

ASML podrożał o 6,9 proc. po doniesieniach z USA, że mogą one zwolnić dostawców części do chipów z Japonii, Niderlandów i Korei Południowej z powodu zbliżającego się wprowadzenia ograniczeń eksportowych. Z tego też powodu ASMI zyskał 2,8 proc., a BE Semiconductor wzrósł o 2,5 proc.

JDE Peet zyskał 9,4 proc., najmocniej od maja 2020, po tym, jak holenderski sprzedawca kawy podał swoje wyniki za I połowę roku, które przebiły rynkowe szacunki. Spółka podwyższyła też prognozę wzrostu przychodów organicznych na cały rok.

Airbus wzrósł o 4,8 proc. Producent samolotów opublikował skorygowany zysk operacyjny (EBIT) za II kw., który przekroczył rynkowe szacunki. Analitycy stwierdzili, że wyniki spółki były lepsze od oczekiwań "na całej linii", a Morgan Stanley dostrzegł pozytywne niespodzianki w przepływach pieniężnych i wynikach zysku spółki.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 1,69 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,62 proc., a Nasdaq Comp. zyskuje 2,54 proc.

Akcje Nvidia rosną o 12 proc., a Microsoft spadają o 0,8 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 16,18 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada o 4 pb. do 4,10 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 5 pb. do 4,35 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -25 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -119 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb. do 2,31 proc.

WALUTY

Dolar osłabia się o 0,41 proc. wobec koszyka walut do 104,13 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,10 proc. do 1,0826.

Kwotowanie USD/JPY spada o 1,62 proc. do 150,28.

Kurs funta zwyżkuje o 0,11 proc. wobec dolara do 1,2848.

SUROWCE

•Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień zwyżkują o 3,29 proc. do 77,19 USD za baryłkę, a wrześniowe futures na Brent rosną o 2,54 proc. do 80,63 USD/b.

•Srebro zwyżkuje o 1,28 proc. do 28,89 USD za uncję, a złoto rośnie o 0,61 proc. do 2.467 USD za uncję. (PAP Biznes)

han/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost