Przejdź do treści

udostępnij:

Michał Gajewski Erste wywiad
Kategorie

Michał Gajewski CEO Erste Bank Polska o polityce dywidendowej, planach łączenia biur maklerskich Erste i Santander oraz kolejnych M&A

Udostępnij

Erste Bank Polska (po rebrandingu z Santander Bank Polska) chce kontynuować wypłaty maksymalnej możliwej dywidendy, zapowiada w rozmowie ze Strefą Inwestorów prezes Michał Gajewski. Ocenia, że po latach fuzji i przejęć instytucja zbudowała już takie kompetencje, że może rosnąć organicznie z odpowiednią rentownością. Instytucja wierzy także w potencjał polskiej giełdy i  działalność na rynku kapitałowym postrzega jako ważną część oferty.


Strefa Inwestorów: Jaka jest intencja Erste Bank Polska jeśli chodzi o politykę dywidendową?  

Michał Gajewski, prezes Erste Bank Polska: Intencja jest podobna jak to było dotychczas. Chcemy płacić dywidendę.  Nie widzę zmiany w tym obszarze. Dywidenda jest bardzo ważna dla akcjonariuszy. My zdajemy sobie z tego sprawę. Moim zdaniem zbudowaliśmy zaufanie inwestorów poprzez to, że wypłacamy maksymalną możliwą dywidendę i tutaj nie widzę powodów, dla których miałaby nastąpić jakakolwiek zmiana. 

10 spółek z bardzo wysoką dywidendą i kolejne 10 także z ciekawą propozycją wypłaty. Sezon dywidendowy 2026!

A jakie są plany jeśli chodzi o biura maklerskie dawnego Santandera i Erste Securities? 

W naturalny sposób nie ma sensu utrzymywania dwóch firm inwestycyjnych – domu maklerskiego będącego odrębną spółką oraz biura maklerskiego wewnątrz banku. Pracujemy nad analizą możliwości konsolidacji w ramach struktury banku w aktualnym standardzie rynkowym biura maklerskiego. W Erste Securities są bardzo dobre kadry, które doceniamy i będziemy chcieli wykorzystać te kompetencje. Erste Securities zajmowało się działalnością przede wszystkim korporacyjną i ma ogromne  doświadczenie w tym obszarze. 

My z kolei w korporacyjnym obszarze byliśmy wręcz liderem na rynku. Widzimy tu na pewno synergie. Działalność maklerską i szerzej - działalność na rynku kapitałowym postrzegamy zdecydowanie jako ważną część naszej oferty i w rozmowach z naszymi akcjonariuszami podkreślamy to wyraźnie wskazując, że jest to oferta komplementarna dla naszych klientów.  Stawiamy na rozwój w tym zakresie, bo widzimy potencjał polskiej giełdy, największej w Europie Środkowej. 

Hossa na GPW jest już dojrzała, ale ma jeszcze potencjał. Trigon przedstawia na jakie sektory i spółki stawia

Jak widzi Pan dalszy rozwój Erste Bank Polska przez M&A? 

Uważam, że przede wszystkim liczy się jakość obsługi. Co prawda, zbudowaliśmy kompetencje również na M&A. Jesteśmy zbiorem wielu banków i przez wiele lat rozwijaliśmy się przez przejęcia. Ale uważam, że zbudowaliśmy już takie kompetencje, że możemy rosnąć organicznie w sposób przewidywalny.   

W tej chwili najważniejsze priorytety to: wzrost biznesu w sposób rentowny i integracja z grupą Erste. To na pewno będzie nadal priorytet. Poza tym czeka nas jeszcze m. in. integracja z biurem maklerskim Erste. Ważna jest też koncentracja na wartościach nowej marki i planowanie działań tak, aby udowadniały te wartości. Będziemy pracować nad budowaniem spontanicznej rozpoznawalności naszej marki. Chcemy również, żeby naturalnie kojarzyła się z bankiem pierwszego wyboru. I to jest duża praca, która nas czeka w tych obszarach. 

7 banków z bardzo wysokimi dywidendami w 2026 r.

A jak ma przebiegać proces integracji i rebrandingu?  

Cały proces będzie trwał jeszcze długo. Natomiast najważniejsze zmiany do klientów już zrobiliśmy. Te kluczowe godziny weekendu przyniosły zmianę barw i logo na Erste Bank Polska. Teraz czas na budowanie tej marki i to będzie trwało, tak jak trwało budowanie marki Santander, rozpoznawalności plus naszej działalności na poziomie wartości, które idą za tą marką. Erste robiło to 200 lat, my musimy to zrobić zdecydowanie szybciej. 

Jeśli chodzi o nową strategię kiedy może być jej publikacja? 

W tym roku dokończymy okres trzyletni realizacji starej strategii, ale rozpoczynamy pracę nad nową i będziemy ją ogłaszali pod koniec tego roku.

Dołączenie do Erste Group to dla Santander Bank Polska istotna szansa rozwojowa - prezes (wywiad)

Udostępnij