6 rzeczywistych strategii inwestycyjnych - wybierz coś dla siebie
Odwieczny problem jaki występuje na rynku informacji giełdowych dotyczy ich praktycznego wykorzystania. W wypadku inwestycji na rynkach finansowych wiąże się to w sposób bezpośredni z zarabianiem lub utratą pieniędzy. Relacja taka występuje praktycznie w każdym zawodowym aspekcie naszego życia, jednak w przypadku giełdy jest tak oczywista i tak jawna, że zawsze budzi wielkie emocje.
Co i gdzie kupić i co i gdzie mam sprzedać?
Na podstawie każdej, nawet szczątkowej informacji, próbujemy podjąć jedną prostą decyzję - kupić czy sprzedać? To samo dotyczy każdej porcji wiedzy jaką nabywamy uczestnicząc w szkoleniach, czytając artykuły, czy po prostu ze sobą rozmawiając i wymieniając doświadczenia. Kto z nas nie ulega pokusie szybkiego sprawdzenia czy dana informacja lub zdobyta wiedza przełoży się na wymierny efekt, który w wypadku giełdy materializuje się bardzo szybko?
To dążenie do “transakcyjności” bardzo często wywołuje u nas efekt polegający na tym, że nie ważne jaka jest treść informacji, ważne jest tylko czy warto kupić lub, czy warto sprzedać akcje danej spółki. Jeśli takiego jasnego komunikatu brakuje, to jesteśmy rozczarowani. Zapominamy przy tym, że nie każda spółka nadaje się do naszego portfela. Dlaczego?
Strategia inwestycyjna i jej jedno podstawowe ograniczenie
Wyobraźmy sobie, że na giełdzie mamy około 500 spółek. Dla 200 z nich docierają do nas pozytywne i jasne informacje mówiące - KUPUJ. Które kupimy mając na uwadze, że przeciętny inwestor ma od 5 - 8 spółek w portfelu?
Ten sam problem, występuje również w każdej strategii sygnałowej, o czym pisałem w ramach innego artykułu pt. “4 elementy skutecznej strategii inwestowania” - nie ma możliwości abyśmy byli w stanie skorzystać z każdego sygnału, bo zwyczajnie ogranicza nas kapitał, którym dysponujemy. A nawet jeśli dysponujemy dużym kapitałem, to istnieje pewna skończona liczba spółek, dla której stracimy kontrolę nad tym, co się dzieje w portfelu. Najczęściej jest ona funkcją czasu i determinacji jaką mamy do inwestowania.
Dodatkowo każdy z nas się różni, ma inne oczekiwania, inaczej znosi zyski i straty. Można to porównać do naszej kariery zawodowej - każdy z nas pracuje na innym stanowisku, nawet jeśli pracujemy w tej samej branży, to robimy inne rzeczy. Tak jak nasze “strategie na życie” są inne, tak nasze “strategie giełdowe” się różnią - to jest naturalne.
6 rzeczywistych strategii jako przykład
Przy takich oczekiwaniach ze strony inwestorów, które są dla mnie jak najbardziej zrozumiałe, bardzo ciężko mówić o inwestycjach w taki sposób, aby po pierwsze każdy wyciągnął z tego odpowiednie dla siebie wnioski (co nie znaczy “te same wnioski”), a po drugie nie było rozczarowań, wynikających najczęściej z nie do końca świadomych decyzji.
To co mogliśmy zrobić, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do inwestorów to zagrać w otwarte karty i wprowadzić w 100% jawne i w 100% transparentne portfele inwestycyjne.
W tym momencie jest ich 6. Łączny kapitał przeznaczony na inwestycje wynosi obecnie ponad 270 000 zł. Tak właśnie powstał serwis buttonwood.pl jako kontynuacja naszej działalności prowadzonej od 2012 roku.
Co Portfele Butonnwood oznaczają w praktyce? Przede wszystkim w każdym z nich mierzymy się dokładnie z tymi samymi problemami, z którymi mierzy się każdy inwestor.
- Musieliśmy wybrać dla nich odpowiednie rachunki i brać pod uwagę koszty ich prowadzenia oraz koszty transakcyjne.
- Każdy z tych portfeli jest inwestowany w ramach konkretnej strategii, która ma swoje założenia, metodę inwestycyjną i ograniczenia.
- Na każdy portfel przeznaczyliśmy określoną kwotę pieniędzy, która nas ogranicza.
- W każdym portfelu, jeżeli mówimy, że dokonujemy transakcji, to robimy to na rynku.
- W każdym z tych portfeli podejmujemy własne decyzje, czyli wybieramy spółki, które uważamy za najlepsze w ramach danej strategii lub świadomie wstrzymujemy się z decyzjami.
- W każdym z tych portfeli ryzykujemy własne pieniądze ciesząc się z zysków i radząc sobie ze stratami.
Jakie strategie prowadzimy?
Obecnie jest ich 6. Każda z nich nosi swoją nazwę od angielskiego słowa oznaczającego gatunek drzewa (lub szerzej rośliny). Geneza nazw wzięła się od nazwy serwisu - Buttonwood to platan zachodni, a z kolei Buttonwood Agreement to nazwa aktu założycielskiego giełdy w Nowym Jorku, znanej dzisiaj jako NYSE. Założyciele podpisali go w 1792 roku właśnie pod Platanem Zachodnim.
Strategia Oak
Oak to strategia inwestująca w akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Portfel w całości bazuje na połączeniu sił dwóch najpopularniejszych metod analizy instrumentów finansowych - analizy technicznej i fundamentalnej. Dzięki połączeniu tych dwóch podejść, uzyskiwane są silne efekty synergii, które mają przełożyć się na pozytywne wyniki.
Strategia będzie alternatywą dla inwestowania tylko w spółki z WIG20, których to, poza ściśle określonymi wyjątkami, będzie unikać. Strategia ma pokazywać różnorodność firm i możliwości inwestycyjnych występujących na krajowym rynku. Dzięki analizie fundamentalnej, portfel jest również oceniany pod względem kondycji finansowej wchodzących w jego skład spółek. Sam proces selekcji firm do portfela będzie przypominał system rygorystycznego doboru opartego o system bonitacji punktowej dla każdego sygnału transakcyjnego.
Zobacz pełny opis strategii Oak >>
Strategia Pine
Pine stosuje selektywne podejście wybierania spółek na bazie analizy ich działalności w skali mikro. Strategia wykorzystuje tzw. podejście oddolne (ang. bottom-up), gdzie punktem wyjściowym jest przede wszystkim analiza działalności gospodarczej konkretnej spółki, jej obecnej sytuacji oraz perspektyw branży w której operuje.
Strategia stosuje między innymi innowacyjne połączenie doboru spółek z branż, które wraz ze stale zmieniającym się otoczeniem gospodarczym są premiowane przez rynek. Dodatkowo, strategia ma też immanentną cechę stałego unikania sektorów stale podatnych na problemy oraz działów tak zwanej starej gospodarki. Portfel tej strategii może również zawierać walory będące w końcowym etapie pierwszej fazy restrukturyzacji. Kolejnym kluczowym elementem strategii jest poszukiwanie firm będących lokalnymi, bądź niszowymi liderami.
Zobacz pełny opis strategii Pine >>
Strategia Redwood
Redwood to strategia inwestująca na amerykańskim rynku kapitałowym. Strategia w swoim podejściu do wyboru spółek opiera się na analizie sektorów amerykańskiej gospodarki oraz analizie cyklu koniunkturalnego. Punktem wyjścia dla bieżącego składu portfela za każdym razem jest aktualny udział procentowy poszczególnych sektorów i branż (informatyka, energia, konsumpcja, użyteczność publiczna etc.) w najpopularniejszym amerykańskim indeksie giełdowym S&P 500. W dalszej kolejności, na bazie analizy cyklu gospodarczego oraz historycznych zachowań poszczególnych branż podczas różnych faz tego cyklu, dokonywana jest modyfikacja udziału procentowego sektorów premiująca najbardziej perspektywiczne sektory (przeważanie) oraz zmniejszająca udział słabszych branż (niedoważanie).
Po wyborze najbardziej perspektywicznych sektorów, dokonywany jest przegląd rynku na bazie ustalonych kryteriów. W obrębie gospodarki następuje alokacja i podział sektorów na odpowiednią ilość spółek mając na uwadze możliwości kapitałowe (niepożądany jest zakup 10 spółek po $50 każda ze względu na aspekt minimalnych prowizji) oraz udział sektora w całym portfelu (niepożądany jest zakup 10 spółek w ramach sektora, którego udział w portfelu wynosi 2%). W strategii Redwood, na dany sektor będzie przypadać od 1 do 5 spółek.
Zobacz pełny opis strategii Redwood >>
Strategia Cactus
Portfel ten realizuje strategię typowo oportunistyczną. Jest to systemem inwestowania, który będzie radził sobie dobrze, tak w okresie koniunktury jak i dekoniunktury na rynkach kapitałowych. Strategia opiera się na handlowaniu tylko i wyłącznie jednym instrumentem czyli kontraktem futures na indeks WIG20 i opiera się stricte na wykorzystaniu analizy technicznej.
Najważniejszy indeks polskiej giełdy charakteryzuje się pewną stałością w wykonywaniu ruchów, tak impulsów jaki i korekt. Istnienie kontraktu terminowego na ten indeks daje nam niemal nieograniczone możliwości wykorzystywania tych ruchów, a zmiany w wysokości 2-5% dają szansę na uzyskiwanie atrakcyjnych stóp zwrotu.
Pełny opis strategii Cactus >>
Strategia Eucalyptus
Eucalyptus to strategia w fazie opracowania. Będzie ona inwestować w 100% na rynku australijskim. Rynek ten może stanowić ciekawą alternatywę dla rynku polskiego i amerykańskiego. Obfituje on przede wszystkim w spółki surowcowe. Wkrótce przedstawimy więcej szczegółów dotyczących samej strategii jak i możliwości inwestycyjnych w Australii.
Strategia Willow
Willow to strategia funduszowa typu global macro, w ramach której środki inwestowane są poprzez jednostki uczestnictwa w otwartych funduszach inwestycyjnych posiadających aktywa ulokowane na całym świecie (global). Punktem wyjścia w strategii jest subiektywna ocena makroekonomiczna (macro) obejmująca analizę globalnego cyklu koniunkturalnego, która określa preferowaną w danym momencie przez inwestorów klasę i grupę aktywów (akcje, obligacje, surowce) oraz regiony (kraje rozwinięte, gospodarki wschodzące). Środki są inwestowane w jednostki funduszy inwestycyjnych otwartych, z uwzględnieniem atrakcyjności grup instrumentów w ramach poszczególnych klas aktywów.
Pełen opis strategii Willow >>
Jak uzyskać dostęp?
Rejestracja w serwisie jest darmowa i można jej dokonać w tym miejscu. Po rejestracji w pełni dostępny staje się portfel Redwood inwestujący w USA. W jego ramach od 28 lipca (pierwsza transakcja w portfelu) do dzisiaj (28 września) dokonaliśmy 32 transakcji. Każda z nich została opisana, historia portfela jest w pełni dostępna, tak jak również każdy wpis w dzienniku inwestycyjnym, zawierający uzasadnienie transakcji oraz plany co do kolejnych pozycji.
Dostęp do pozostałych portfeli jest dodatkowo płatny. Abonament na cały rok wynosi 299 zł. Ze względu na naszą długoterminową relację ze Strefą Inwestorów przygotowaliśmy specjalną propozycję.
- Korzystając z tego kodu rabatowego 57eb8496d7350 można zdobyć dostęp do portfela Oak na 7 dni, za darmo. Wystarczy przejść na stronę https://buttonwood.pl/product/e011b16bbc5712f6 w miejscu na kod rabatowy podać 57eb8496d7350 który zmniejszy cenę do 0zł i umożliwi aktywację dostępu. Kod jest ważny do końca października.
- To nie wszystko - jeżeli podoba Ci się idea portfeli w Buttonwood zapraszam do nabycia abonamentu rocznego. Korzystając z tego specjalnego linku https://buttonwood.pl/product/5c957535b30ded55 w cenie 299 nabędziesz również specjalny pakiet powitalny obejmujący książkę “Wspomnienia gracza giełdowego” wraz z dedykacją oraz zestaw praktycznych upominków od Buttonwood. Liczba pakietów jest ograniczona. Można ją sprawdzić przechodząc na stronę zamówienia https://buttonwood.pl/product/5c957535b30ded55
Ważna Uwaga - ta propozycja nie jest dostępna bezpośrednio ze strony buttonwood.pl, przygotowaliśmy ją specjalnie dla czytelników Strefy Inwestorów. Aby móc aktywować kod rabatowy lub zdobyć dostęp do portfeli z pakietem powitalnym skorzystaj proszę z powyższych linków.
Dajemy też gwarancje satysfakcji - jeżeli nie spełnimy Twoich oczekiwań zwrócimy Ci całość wpłaconych środków. Jeżeli nie interesują Cię portfele premium to pamiętaj, że zawsze masz bezpłatny dostęp do portfela Redwood, a po około 2 miesiącach od dokonania transakcji udostępniamy dla wszystkich ich opisy w ramach każdego z prowadzonych portfeli.
Strefa Inwestorów jest patronem projektu Buttonwood.