12 miejsc, z których możesz się uczyć inwestowania za darmo | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
24 mar 2017, 13:30

12 miejsc, z których możesz się uczyć inwestowania za darmo

Człowiek uczy się całe życie – także inwestowania i o inwestowaniu. W dzisiejszym wirtualnym świecie można znaleźć wiele miejsc, w których wiedzę można otrzymać bezpłatnie albo za pół darmo. Przedstawiamy portale, z których warto skorzystać i podszkolić się w zakresie inwestowania.

Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne platformy e-leariningowe, które oferują bezpłatne kursy i szkolenia z najróżniejszych dziedzin. Tematyka inwestycyjna nie jest bynajmniej przez nie traktowana po macoszemu. Przyjrzeliśmy się polskim bezpłatnym portalom tego typu oraz największym i najbardziej poważanym anglojęzycznym portalom typu MOOC (z ang. massive open online course, czyli masowy, ogólnodostępny kurs online). Zapoznaliśmy się także z kursami oferowanymi przez niektóre zagraniczne firmy inwestycyjne. Okazuje się, że jest sporo miejsc, które oferują szkolenia na dobrym,a nawet bardzo dobrym poziomie.

1 .Platforma e-learingowa dla inwestorów (Akcjonariat Obywatelski, Ministerstwo Skarbu Państwa)

Zacznijmy od źródeł polskojęzycznych. Całkiem zgrabny kurs dostępny na stronie www resortu skarbu, podzielony na dwa etapy: podstawowy i branżowy. W ramach tego drugiego średniozaawansowany inwestor może zapoznać się ze sposobami analizowania spółek z wybranych branż. Miejmy nadzieję, że kurs nie zniknie z sieci wraz z resortem skarbu (ten znika w realu).

2. Szkolenia online Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

SII cyklicznie organizuje szkolenia online. To, co się dzieje w tym zakresie, można śledzić TUTAJ. Niestety, większość kursów jest dostępna tylko dla członków SII, ale organizacja daje coraz więcej profitów tym, którzy płacą by do niej należeć. Warto więc rozważyć zostanie członkiem, szczególnie jeśli jest się średniozaawansowanym inwestorem.

3. GPW tr@der

To nie tyle portal e-learningowy sensu stricte, co całkiem praktyczna zabawka – GPW tr@der to symulator inwestowania na warszawskiej giełdzie. Dostępne są wszystkie papiery i wszystkie rodzaje zleceń. Startuje się z kapitałem 10,000 zł. Niektórzy mają niezłą zabawę i niezłego nosa – rekordzista pomnożył te początkowe 10,000 zł do kwoty... 2,6 mln zł! Notowania są opóźnione tylko o 15 minut.

GPW

4. Fundusze inwestycyjne – wiedza dla każdego

Bezpłatny kurs Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami powinien ukończyć każdy, kto chce kupować jednostki i certyfikaty tych wehikułów. Kurs jest dosyć długi i wymaga pewnego wysiłku – każdy rozdział kończy się testem. Za certyfikat poświadczający jego ukończenie płaci się gorsze.

5. Coursera

Najpopularniejszy portal typu MOOC na całym globie, Coursera, oferuje kilka zestawów kursów dotyczących inwestowania. Trwają one po 5 tygodni i wymagają kilku godzin nauki w skali tygodnia.

Investment Management (Universite de Geneve / UBS) – kursant ma poznać zasady rządzące strategiami inwestycyjnymi. Uczy się budowania portfela inwestycyjnego oraz podejmowania decyzji inwestycyjnych. Na koniec uczeń musi zabawić się w doradcę finansowego: wybrać jedną z 3 postaci i stworzyć dla niej plan inwestycyjny. Zestaw 5 kursów trwających po kilka tygodni, naprawdę warto.

Investment and Portfolio Management (RICE University) – kurs bardzo podobny, jeśli chodzi o zakres tematyczny, do poprzedniego. Na koniec, w ramach zajęć praktycznych, trzeba zbudować profesjonalny portfel inwestycyjny. Zestaw 5 kursów trwających po kilka tygodni.

Introduction to Finance: Valuation and Investing (University of Michigan) – bardziej ogólne wprowadzenie w świat zaawansowanych finansów i inwestowania. Kurs porusza m.in. problem zmiany wartości pieniądza w czasie, przepływów pieniężnych, wyceny aktywów, określania ryzyka inwestycyjnego. Na samym końcu uczestnik musi wziąć udział w case study polegającym na wycenie globalnego biznesu. Zestaw 5 kursów trwających po kilka tygodni.

Pierwsze 7 dni korzystania z portalu Coursera jest darmowe. Potem trzeba płacić 49 USD za miesiąc.

6. edX

Jeden z najważniejszych portali e-learingowych na świecie, gdyż:

  • gromadzi kursy najznamienitszych uczelni z całego świata;
  • spora część kursów jest bezpłatna (płatny jest certyfikat zaświadczający o ukończeniu danego kursu).

Kursy na edX zazwyczaj trwają po kilka tygodni. By je ukończyć, trzeba poświęcić na naukę od 2 do nawet 10 godzin w tygodniu. Kursy obejmują teorię i praktykę. Często są okraszone materiałami video, czasami można nawet otrzymać bezpłatnego e-booka.

Obecnie są dostępne lub zbliżają się następujące kursy powiązane z tematyką inwestycyjną: How to Save Money: Making Smart Financial Decisions (“Jak oszczędzać pieniądze” - Berkeley University of California), Introduction to Investments (“Wstep do inwestowania” - IIM Bangalore), Foreign Exchange Markets - Instruments, Risks and Derivatives (“Inwestowanie na rynkach zagranicznych” - IIM Bangalore), Financial Markets and Institutions (“Rynek finansowy i jego instytucje” - University of Michigan), Financial Market Analysis (“Analiza rynku finansowego” - Międzynarodowy Fundusz Walutowy), Electronic Trading in Financial Markets („Trading elektroniczny na rynkach finansowych” - New York Institute of Finance), Fundamentals of Market Structure („Struktura rynków finansowych” - New York Institute of Finance).

7. The Great Courses Plus

Jedna z najpopularniejszych platform e-learningowych w USA. Użytkownicy chwalą The Great Courses Plus za „łopatologiczne” wykłady, ale to nie oznacza, że przekazujące mało wartościową wiedzę. Przez pierwszy miesiąc z oferowanych przez nią kursów można korzystać bezpłatnie, potem trzeba wydać 19,99 USD w skali miesiąca lub 179,99 USD w przypadku płatności za cały rok z góry.

Obecnie na platformie dostępnych jest kilka kursów dotyczących inwestowania, które dzielą się na ponad 20 lekcji wideo trwających po około pół godziny:

Understanding Investments (“Zrozumieć inwestycje”) – kurs prowadzony przez Connela Fullenkampa, profesora Duke University. Nie tylko o inwestowaniu w akcje, ale również obligacje czy fundusze inwestycyjne.

Financial Literacy: Finding Your Way in the Financial Markets (“Abecadło finansów”) – kolejny kurs prowadzony przez Connela Fullenkampa, profesora Duke University. Nie tylko o inwestowaniu, ale również o pożyczaniu.

Money Management Skills („Umiejętności potrzebne w zarządzaniu kapitałem”) – kurs dla tych, którzy dopiero przymierzają się do inwestowania. Uświadamia, jak dużo wiedzy trzeba nabyć, by stać się skutecznym inwestorem. Prowadzi go prof. Michael Finke z Texas Tech University.

Advanced Investments („Inwestowanie dla zaawansowanych”) – o tym, jak zaplanować i ułożyć swój plan inwestycyjny, jak wypełniać portfel aktywami, jak podchodzić do ryzyka, jak nie popełniać błędów które popełnili już inni inwestorzy. Uczy prof. Steve L. Slezak z University of Cincinnati.

The Art of Investing: Lessons from History's Greatest Traders (“Sztuka inwestowania: lekcje z historii najznamienitszych traderów”) – bodaj najciekawszy kurs, z punktu widzenia zaawansowanego inwestora, który być może nie miał czasu zapoznawać się z historiami wszystkich inwestorów i traderów, którzy odnieśli wielki sukces. Te lekcje, które dotyczą Warrena Buffetta czy Georga Sorosa można sobie odpuścić, ale prowadzący kurs prof. John M. Longo z Rutgers University bieże pod lupę kilakanaście innych, niekoniecznie dobrze znanych w Polsce przypadków i je dogłębnie analizuje. Warto!

8. Udemy

Platforma Udemy oferuje kursy płatne (których cena zazwyczaj wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu euro). Szkolenia są tworzone nie tylko przez naukowców, ale również przez specjalistów z prywatnych firm. Kursów dotyczących tematyki inwestycyjnej jest tam zatrzęsienie: począwszy od kursów dla początkujących, przez kursy dla średniozaawansowanych (o tym jak inwestować w akcje, waluty czy opcje), na kursach dotyczących budowy własnego robota do algotradingu skończywszy.

UdemyBroll_Still24

9. Future Learn

Future Learn to platforma bardzo podobna do edX, bo kursy są bezpłatne, a płatny jest zazwyczaj tylko certyfikat ich ukończenia. Szkolenia są jednak autorstwa o wiele mniej prestiżowych uczelni, niż w przypadku edX. Obecnie na platformie, jeśli chodzi o tematykę inwestycyjną, dostępne są następujące kursy: „Finance Fundamentals: Investment Theory and Practice” (The Open University), „Managing My Investments” (The Open University), “Introduction to Quantitative Investing” (Sung Kyun Kwan University).

10. Khan Academy

Bezpłatne kursy wideo. Nie trzeba się nawet rejestrować. Wystarczy wejść w zakładkę Khan Academy poświęconą kursom o tematyce finansowej, a tam cały zestaw szkoleń wideo dotyczących różnych instrumentów inwestycyjnych: od akcji i obligacji, przez opcje, kontrakty futures, po fundusze ETF. Do wyboru, do koloru.

11. Merrill Edge Investor Education / Investing Classroom

Zestaw szkoleń i kalkulatorów udostępniany bezpłatnie przez firmę Merrill Edge, opracowany we współpracy z firmą Morningstar. Niestety, dosyć mocno osadzony w amerykańskich realiach (co zrozumiałe, bo przecież tego typu narzędzia to często nie tylko narzędzia edukacyjne, ale przede wszystkim reklamowo-marketingowe).

12. FOREX Fundamentals (The Intelligent Investor Academy)

Zestaw filmów szkoleniowych dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z handlem na rynku walutowym. Wykonanie? Bez zarzutu – podstawowe zasady podane jasno i klarownie (ach, ileż można słuchać o tych stop-lossach, a potem i tak niemal nikt ich nie stosuje... ;). By uzyskać dostęp, trzeba się zarejestrować na stronie.

Podsumowując: zanim początkujący czy zaawansowany inwestor wyda pieniądze na książki czy kursy płatne, powinien przeczesać sieć i nabyć potężną dawkę wiedzy o inwestowaniu i o rynku kapitałowym zupełnie bezpłatnie. Tak naprawdę wystarczy tylko komputer (lub urządzenie mobilne) potrafiący połączyć się z wi-fi, bo przypominamy że jest coraz więcej miejsc, gdzie z Internetu również można korzystać bezkoszotowo (tzw. punkty hot-spot).

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.