Jak zarabiać na zaskakujących decyzjach FED
Gdy amerykańska Rezerwa Federalna niespodziewanie obniży stopy – albo nie podwyższy, gdy rynek się takiego ruchu spodziewał – indeksy giełdowe idą w górę przez kolejne kilkadziesiąt dni. I mowa tu nie tylko o indeksach amerykańskich, ale także europejskich. Tak wynika z najnowszych badań naukowców.
Od grudnia 2015 roku teoretycznie trwa cykl podwyżek stóp w USA. Ale różnie z tymi bankami centralnymi ostatnio jest, sporo z nich – także amerykańska Rezerwa Federalna – zaskakuje swoimi decyzjami. Wtedy albo rozczarowują inwestorów, albo wręcz przeciwnie – sprawiają im miłą niespodziankę.
Okazuje się, że na niespodziewanych decyzjach FED można zarobić. I to nie tylko w Ameryce, ale także w Europie.
Amerykańskie indeksy lubią pozytywne niespodzianki ze strony FED
Okazuje się, że gdy w latach 1994-2009 amerykańska Rezerwa Federalna niespodziewanie obniżała stopy – albo ich nie podwyższała, gdy rynek się takiego ruchu spodziewał – indeksy giełdowe szły w górę przez kolejne kilkadziesiąt dni. I mowa tu nie tylko o indeksach amerykańskich, ale także europejskich.
Tak wynika z badania, które przeprowadzili Andreas Neuhierl z University of Notre Dame oraz Michael Weber z University of Chicago. Naukowcy przebadali zachowanie rynków giełdowych w okresie tuż przed i tuż po posiedzeniach FOMC (komitetu ds. otwartego rynku), czyli organu FED decydującego o stopach. Raport pt. „Monetary Momentum” opublikowali na łamach zeszytów naukowych Munich Society for the Promotion of Economic Research ‐ CESifo.
Neuhierl i Weber przypatrzyli się dwóm sytuacjom: niespodziance w zakresie luzowania i zacieśniania polityki pieniężnej.
Niespodzianka w zakresie luzowania polityki pieniężnej polega na:
- obniżeniu stóp, gdy rynek nie był tego do końca pewny;
- braku podwyżki stóp, której rynek się spodziewał.
Niespodzianka w zakresie zacieśniania polityki pieniężnej polega na:
- podwyższeniu stóp, gdy rynek się tego nie spodziewał;
- braku obniżki stóp, gdy rynek się tego spodziewał.
Okazało się, że gdy ma miejsce niespodzianka w zakresie luzowania, rynki reagują na nią bardzo pozytywnie. Amerykańskie indeksy zarówno przed decyzją FOMC, jak i po niej, szły w górę, co widać na wykresie nr 1.
Wykres 1. Reakcja amerykańskiego rynku giełdowego na niespodziankę FED
Źródło: Neuhierl i Weber (2017)
Wśród branż, które najbardziej pozytywnie reagują na niespodziankę ze strony FED w zakresie luzowania polityki pieniężnej, są: metalowa, transportowa, przemysłowa, usług publicznych.
Europa reaguje na niespodzianki FED podobnie, jak USA
Co ciekawe, bardzo podobne reakcje na niespodzianki ze strony FOMC notowały inne rynki giełdowe, niż amerykański. Autorzy przyjrzeli się m.in. zachowaniu indeksów DAX (niemcy), CAC40 (Francja) i IBEX (Hiszpania). W każdym z tych przypadków inwestorzy mogli zarobić wtedy, gdy FED sprawiał niespodziankę w zakresie luzowania polityki pieniężnej.
Wykres 2. Reakcja hiszpańskiego rynku giełdowego na niespodziankę FED
Źródło: Neuhierl i Weber (2017)
Wyjątkiem okazał się japoński indeks Nikkei. W Kraju Kwitnącej Wiśni po 45 dniach zarówno od niespodzianki pozytywnej (w zakresie luzowania), jak i negatywnej (w zakresie zacieśniania), inwestorzy giełdowi zazwyczaj byli na minusie.
Co prawda wyników dla rynku polskiego nie ma, ale wydaje się nam, że nie będzie wielkim błędem, jeśli założymy, że zachowywał się podobnie jak hiszpański. To jest dość ważna informacja także dla polskich inwestorów – warto wyczekiwać na pozytywne niespodzianki ze strony FED. Warto sprawdzać, jakie są oczekiwania rynku co do najbliższych posiedzeń. Jeśli rynek jest przekonany, że dojdzie do podwyżki, a do niej koniec końców nie dojdzie, inwestor który zajmie długą pozycję na akcjach (czy amerykańskich, czy polskich) zapewne będzie mógł nieźle zarobić.