Dziś dzień kobiet, więc czas to przyznać. Kobiety są lepszymi inwestorami od mężczyzn - potwierdzają liczne badania | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 mar 2018, 08:01

Dziś dzień kobiet, więc czas to przyznać. Kobiety są lepszymi inwestorami od mężczyzn - potwierdzają liczne badania

Tak, napiszemy to raz jeszcze: wszystko na to wskazuje, że KOBIETY SĄ LEPSZYMI INWESTORAMI OD MĘŻCZYZN. Sorry, panowie, ale tak twierdzą liczne badania. Kobiety oszczędzają więcej, inwestują rozważniej i spokojniej, a to przekłada się na wyższe stopy zwrotu.

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet zadaliśmy sobie pytanie: co mówią badania naukowców, czy też firm inwestycyjnych, o tym jakimi inwestorami są panie. Gdy zagłębiliśmy się w temat, nieco się zdziwiliśmy. Tylko około 9% ludzi uważa, że kobiety są lepszymi inwestorami od mężczyzn. 81% twierdzi odwrotnie. Tymczasem to właśnie ta nieliczna mniejszość… ma rację!

Kobiety więcej oszczędzają i lepiej inwestują od mężczyzn

Potwierdza to nie jedno tylko co namniej kilka badań, a tego nie można lekceważyć. Rezultaty jednego z najciekawszych, i chyba najważniejszych, opublikowała firma inwestycyjna Fidelity w maju 2017 roku. Przebadała 8 mln kont inwestycyjnych swoich klientów. Okazało się, że kobiety oszczędzają więcej od mężczyzn, a w dodatku wypracowują stopę zwrotu o 0,4 pkt. proc. wyższą w skali roku. Ta różnica jest znacząca, bo oznacza, że kobieta która zacznie oszczędzać i inwestować w wieku 22 lat, ma szansę do emerytury zgromadzić kilkaset tysięcy złotych więcej, niż jej rówieśnik.
 

1

Źródło: Fidelity

Z kolei według badania Terrance’a Odean’a oraz Brada Barbera (obaj z University of California) kobiety regularnie wypracowują średnioroczną stopę zwrotu wyższą o 1 pkt. proc. od stóp generowanych przez mężczyzn. Ich badanie również potwierdziło, że mężczyźni mają „inwestycyjne ADHD” (zawierają transakcje o 45% częściej), co wcale nie wychodzi im na zdrowie... Badanie przeprowadzono w latach 90-tych XX wieku na 35 tys. gospodarstw domowych.

Zobacz także: Powstał fundusz Lyxor Global Gender Equality. Gender zawitało do świata inwestowania

Według firmy inwestycyjnej Hargreaves Lansdown, w okresie sierpień 2014 – sierpień 2017 jej klientki osiągnęły stopę zwrotu o 0,8 pkt. proc. wyższą, niż klienci. To oznacza, jak wskazują eksperci firmy, że w horyzoncie 30-letnim kobiety inwestorki wypracują portfele warte o około 25% więcej, niż portfele inwestorów.
 

Wartość portfela w okresie 30 lat, na podstawie wyników klientów Hargreaves Lansdown w okresie sierpień 2014 – sierpień 2017

2

Źródło: Hargreaves Lansdown

Według raportu firmy konsultingowej Rothstein Kass, w okresie od początku 2007 roku do połowy 2013 roku kobiety zarządzające funduszami hedge wypracowały stopę zwrotu w wysokości 6%. W tym samym okresie indeks S&P500 urósł o 4,2%. Czyli panie okazały się lepsze od rynku!

Z badania Warwick Business School w okresie od kwietnia 2012 do lipca 2016 inwestorki wypracowały średnioroczną stopę zwrotu wyższą o 1,2 pkt. proc. od tej osiągniętej przez inwestorów. Badanie objęło 2 456 osób, w tym 450 kobiet.

I to nie tylko Amerykanki są tak uzdolnionymi inwestorami. Według badania przeprowadzonego w Finlandii, kobiety inwestujące na giełdzie osiągały o wiele lepsze rezultaty, niż mężczyźni

Dlaczego kobiety są lepszymi inwestorami, niż mężczyźni?

Co sprawia, że kobiety są lepszymi inwestorami? Według ekspertów firmy Fidelity, mężczyźni o 35% częściej dokonują transakcji, co podnosi im koszty inwestowania. Poza tym, kobiety podejmują mniejsze ryzyko, więcej inwestują w fundusze cyklu życia, są bardziej spokojnymi i cierpliwymi inwestorami.

- Kobiety mają niezwykłą intuicję. Potrafią zachować sceptycyzm, gdy na rynku formują się bańki inwestycyjne – uważa z kolei Peter L. Swan z University of New South Wales.

Być może kobietom pomaga również… mniejsza - niż w przypadku mężczyzn - pewność co do słuszności podejmowanych decyzji inwestycyjnych? Według ankiety BritainThinks, tylko 38% kobiet, w porównaniu do 53% mężczyzn, czuje się pewnie podejmując decyzje inwestycyjne.

- Mężczyźni mają tendencję do przesadnej pewności siebie, uważają że wiedzą wszystko. Kobiety tymczasem lubią zbierać informacje, dowiedzieć się jak najwięcej o spółce w którą mają zainwestować. Poza tym, mężczyźni bardziej panikują podczas bessy, tracą cierpliwość, co prowadzi ich na drogę gorszych wyników – stwierdził Brent Wilsey, właściciel Wilsey Asset Management, w rozmowie z portalem The Street.

Dziś Dzień Kobiet. Drogim inwestorkom życzymy samych sowitych zysków i rosnących dywidend!

flower

Zobacz także: Janusz inwestowania - kim jest i jakie błędy popełnia?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.