Naukowcy znaleźli sprawdzony sposób jak zarabiać na zbliżającym się posiedzeniu EBC | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 cze 2018, 09:57

Naukowcy znaleźli sprawdzony sposób jak zarabiać na zbliżającym się posiedzeniu EBC

Chcesz zarabiać na posiedzeniach Europejskiego Banku Centralnego (EBC)? Przyjmuj długą pozycję na europejskich indeksach albo kontraktach na złoto na tydzień przed, powinieneś zazwyczaj wyjść na plus – wynika z najnowszych badań naukowców.

Okazuje się, że można zarabiać na nadchodzącym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Trzeba tylko wiedzieć jak. Z pomocą przyszli dr Roberto Bandelli z Wisdom Capital Asset Management i Mengyao Guo z New York University.

Naukowcy przebadali reakcje rynku na posiedzenia EBC, które miały miejsce w latach 2002-16. Wzięli pod uwagę to, co działo się na S&P500, CAC 40 (Francja), DAX 30 (Niemcy), FTSE 100 (Wlk. Brytania), rynkach amerykańskich i niemieckich 10-latek, rynku walutowym (GBP/EUR, EUR/USD) oraz na rynku złota. To ważne, że Bandelli i Guo przebadali nie tylko zachowanie rynków akcji, ale też innych rynków aktywów inwestycyjnych – dzięki temu ich badanie jest pionierskie. Wyniki opublikowali w dokumencie „Financial Markets Behaviour Around ECB Announcements”.

Które indeksy i aktywa najmocniej reagują na posiedzenie EBC

Do roku 2007 włącznie tydzień przed posiedzeniem EBC był pomyślny dla wszystkich badanych rynków, oprócz GBP/EUR. W kryzysowych latach 2008-09 to się zmieniło. Po roku 2010 wyniki nie były już tak jednoznaczne, poprawiły się – w porównaniu do okresu przed kryzysem – na obligacjach i GBP/EUR. Warto jednak zauważyć, że relatywnie duży optymizm w tygodniu przed posiedzeniem EBC wciąż obowiązuje we Francji (CAC 40) oraz na złocie.
 

Średnie tygodniowe stopy zwrotu w wybranych okresach przed posiedzeniami EBC

1

2

3

TY – amerykańskie obligacje 10-letnie

BUND – niemieckie obligacje 10-letnie

GOLD – złoto

Źródło: Bandelli i Guo (2018)

Badacze zwrócili uwagę, że podobnie optymistycznie rynki akcji zachowują się dwie sesje przed posiedzeniami FOMC (amerykańskiego komitetu otwartego rynku). Wynika to m.in. z badania przeprowadzonego przez Davida Luccę I Emanuela Moencha („The pre-FOMC announcement drift”, Journal of Finance nr 70).

Zobacz także: Akcje i fundusze inwestycyjne w portfelu ma już ponad 10 mln Niemców – najwięcej od ponad dekady

Warto zamknąć pozycję w dniu przemowy Mario Draghiego

Co ważne, w dniu posiedzenia EBC „grający pod nie” inwestorzy powinni koniecznie zamknąć swoje pozycje. Dlaczego? Bo tydzień następujący po tym, jak prezes EBC Mario Draghi przemówi, zazwyczaj nie jest pomyślny dla aktywów.
 

Średnie tygodniowe stopy zwrotu w wybranych okresach po posiedzeniu EBC

6

4

5

TY – amerykańskie obligacje 10-letnie

BUND – niemieckie obligacje 10-letnie

GOLD – złoto

Źródło: Bandelli i Guo (2018)

Warto więc na tydzień przed kolejnym posiedzeniem EBC na własnej skórze wypróbować zależności odkryte przez naukowców. Najlepiej otworzyć długie pozycje na złocie i CAC 40. Oczywiście warto by przedtem zmierzyć relację potencjalnego zysku do ryzyka.

Zobacz także: Bitcoin może jeszcze spaść nawet 80%, a być może jest nawet nic nie warty - twierdzą naukowcy i analitycy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.