Akcje i fundusze inwestycyjne w portfelu ma już ponad 10 mln Niemców – najwięcej od ponad dekady
Pod koniec 2017 r. ogólne zasoby pieniężne niemieckich gospodarstw domowych wyniosły aż 5,857 bilionów euro! To wzrost rok do roku o 5,7 pp. Niemcy bez zmian najchętniej odkładają pieniądze na kontach oszczędnościowych i bezpiecznych lokatach. W ostatnim czasie znacząco wzrosła jednak liczba niemców posiadających akcje. Jest największa od ponad dekady.
Taką informację podał niedawno Niemiecki Bank Federalny. Ogólny wzrost aktywów niemieckich gospodarstw domowych wynika nie tylko z napływów środków pieniężnych, ale także ze wzrostu cen akcji na giełdzie.
Przeciętny pan Schmitt coraz chętniej inwestuje w akcje
Niemieckie gospodarstwa domowe coraz chętniej inwestują w akcje i fundusze akcyjne. Jak poinformował Niemiecki Bank Federalny, liczba akcjonariuszy jest największa od ponad dekady – akcje w 2017 r. posiadało ponad 10 mln mieszkańców tego kraju. W porównaniu z poprzednim rokiem nastąpił wzrost o ponad milion osób.
W IV kw. 2017 r. Niemcy ulokowali w akcjach i funduszach akcyjnych 3,7 bilionów euro. Dla porównania w analogicznym okresie 2016 r. w tej kategorii nastąpił odpływ środków (-0,9 bilionów euro).
Wzrost napływu środków pieniężnych na rynek akcji to głównie zasługa wyższych wycen spółek na giełdzie. Do kupna akcji przeciętnego pana Schmitta zachęcają także wciąż utrzymujące się niskie stopy procentowe. Poza tym gospodarka Niemiec znajduje się w całkiem dobrym stanie. Ponadto od ostatniego kryzysu minęło już sporo czasu i widocznie Niemcy przestali się bać nieco bardziej ryzykownych inwestycji.
Zobacz także: Polski rynek giełdowy jednym z najtańszych na świecie
Najwięcej pieniędzy Niemcy lokują na lokatach i bezpiecznych kontach oszczędnościowych
Nie da się ukryć, że w Niemczech największym zainteresowaniem nadal cieszą się konta oszczędnościowe i bezpieczne lokaty. Niemieckie gospodarstwa domowe wolą inwestować w aktywa łatwe do upłynnienia o niskim profilu ryzyka.
W IV kw. 2017 r. środki pieniężne ulokowane na lokatach i w walucie wynosiły 43 biliony euro. Przy czym, większość z tych środków lokowanych jest w walucie, depozytach z możliwością przekazania środków i lokatach terminowych. Natomiast mniejszym powodzeniem cieszą się konta i certyfikaty oszczędnościowe.
Tab. 1. Napływ aktywów finansowych w 2016 i 2017 r.; kategoria waluta i depozyty (w bln euro)
Źródło: bundesbank.de
Na co jeszcze Niemcy wydają pieniądze?
Cały czas niemieckie gospodarstwa domowe chętnie korzystają z najrozmaitszych ubezpieczeń. W tej kategorii w 2016 i 2017 r. napływ środków utrzymywał się na podobnym poziomie. W ostatnim kwartale ubiegłego roku Niemcy zainwestowali w ubezpieczenia 15 bilionów euro.
Co ciekawe nasi zachodni sąsiedzi coraz chętniej zaciągają także kredyty. Najczęściej decydują się na kredyty mieszkaniowe. Powodem są niskie stopy procentowe, a co za tym idzie również niskie oprocentowanie kredytów bankowych. Dlatego ogólny poziom zobowiązań niemieckich gospodarstw domowych w IV kw. 2017 r. wzrósł do ponad 12 bilionów euro. Rok wcześniej w tym samym okresie był on niższy o 3 biliony euro.
Jak się okazuje ogólne zasoby finansowe niemieckich gospodarstw domowych rosną znacznie szybciej niż cała gospodarka Niemiec. Z roku 2016 na 2017 nastąpił wzrost o 5,7%. Natomiast wzrost PKB Niemiec w tym samym okresie zwiększył o 2,2%. Jak widać, przeciętny Niemiec ma więcej gotówki i coraz mniej boi się ryzykowniejszych inwestycji.