Warren Buffett ocenia, że pomysł, żeby Apple inwestowało w spółkę Tesla jest bardzo kiepski
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
07 wrz 2018, 08:52

Warren Buffett ocenia, że pomysł, żeby Apple inwestowało w spółkę Tesla jest bardzo kiepski


Legendarny inwestor Warren Buffett nie jest fanem biznesu Elona Muska i widzi w nim duże ryzyko inwestycyjne. „To byłby kiepski pomysł, gdyby Apple zainwestował w Teslę” – powiedział telewizji Fox Business prezes Berkshire Hathaway.


Warren Buffet udzielił komentarza telewizji Fox Business, w którym przedstawił jasno swoje nastawienie do firmy Elona Muska i całej branży motoryzacyjnej. Oto, co dokładnie powiedział guru inwestowania z Omaha.

Zobacz także: Warren Buffett kończy dzisiaj 88 lat z majątkiem 86 mld USD. Oto kilka jego zasad jak żyć 

Inwestowanie w Teslę to kiepski pomysł

Apple nie powinno inwestować w Teslę - to najważniejszy wniosek, jaki płynie z rozmowy Buffetta z Fox Business. Jego zdaniem to naprawdę kiepski pomysł.

Ponadto właściciel Berkshire Hathaway ocenił negatywnie zachowanie samego prezesa spółki produkującej auta elektryczne. Chodziło o tweeta Elona Muska informującego o chęci wycofania Tesli z giełdy. Buffet zaznaczył, że nie wierzy, że to mogło być nieporozumienie.

Zobacz także: Elon Musk idzie pod prąd, chcąc zdjąć spółkę Tesla z giełdy. Wiemy skąd weźmie na to pieniądze

Branża motoryzacyjna to trudny biznes

Prezes Berkshire Hathaway uważa, że sprzedawanie samochodów to trudny biznes. Duża konkurencja sprawia, że branża motoryzacyjna nie jest zbyt atrakcyjnym celem inwestycyjnym. Niemniej jednak Buffett - mimo sceptycznego podejścia do Tesli - wyraził swoje pełne poparcie dla decyzji, jaką ostatecznie podejmie Tim Cook, prezes Apple.

- Poprę każdą decyzję, jaką podejmie Tim Cook, ale uważam, że inwestowanie w branżę motoryzacyjną to kiepski pomysł – powiedział Warren Buffett.

Zobacz także: Warren Buffett będzie żył wiecznie, bo jego strategia jest stosowana przez fundusze inwestycyjne

Dlaczego Buffet w ogóle zabrał głos w tej sprawie?

Już od dłuższego czasu Berkshire Hathaway inwestuje w firmę Apple i regularnie dokupuje kolejne akcje. Na koniec 2017 roku firma Buffetta miała w swoim portfelu 165,3 mln akcji Apple. Teraz ten wynik zwiększył się już blisko do 252 mln, co stanowi 8,55% całego akcjonariatu spółki Apple.

1. Najwięksi akcjonariusze instytucjonalni spółki Apple

ilsutracja 1

Nie tylko Buffet uważa biznes Elona Muska za ryzykowny

Na rynku pojawia się coraz więcej głosów, które negatywnie oceniają działalność Muska i jego firmy. W swojej analizie Jacob Wolinsky, założyciel portalu ValueWalk, dosadnie stwierdził, że Tesla to z pewnością jedna z największych baniek spekulacyjnych na całym rynku. Wskazał 3 powody na poparcie swojego zdania:

  • Tesla nie ma żadnego znaczącego majątku.
  • Tesla traci ogromne ilości pieniędzy, a konkurencja w branży cały czas rośnie.
  • Elon Musk w ogóle nie jest osobą godną zaufania.

Wolinsky porównał nawet Teslę do Enrona - bankruta znanego na całym świecie ze skandalu związanego z fałszowaniem dokumentacji finansowej. Enron upadł pod koniec 2001 roku i było to jedno z największych bankructw w historii amerykańskiej giełdy.

Dużo wskazuje na to, że Tesla i Elon Musk w najbliższym czasie będą mieli sporo problemów. Mimo, że Warren Buffet znany jest ze swojego ostrożnego podejścia do innowacyjnych spółek, to trzeba przyznać, że jego obawy mogą być uzasadnione. Prezes Apple, przy rozważaniu decyzji o zakupie akcji Tesli, powinien wziąć je co najmniej pod uwagę.

Źródła wykresów: 1. nasdaq.com

Zobacz także: Warren Buffett przespał hossę technologiczną. Zachowanie kursu Berkshire Hathaway rozczarowuje

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.