Warrena Buffetta - zasady jak żyć i być dobrym człowiekiem.
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
30 sie 2018, 07:16

Warren Buffett kończy dzisiaj 88 lat z majątkiem 86 mld USD. Oto kilka jego zasad jak żyć

Zajmuj się zawodowo tym, co lubisz. Dobieraj właściwie przyjaciół, dbaj o zdrowie. I najważniejsze: znajdź właściwego partnera życiowego. Warren Buffett kończy dziś 88 lat szczęśliwego życia z majątkiem szacowanym na 86 miliardów dolarów. Przeczytaj jego porady dotyczące tego, jak żyć.

Dziś najsłynniejszy inwestor świata, Warren Buffett kończy 88 lat. Jest on prawdziwym guru i autorytetem dla milionów inwestorów. Niemal każdy zna jego poglądy dotyczące pieniędzy, sposobów inwestowania oraz sposobów prowadzenia biznesu. Dla odmiany, dziś postanowiliśmy przedstawić naszego bohatera z innej strony. Ciekawiło nas jakie rady 88-letni Buffet ma na temat... autorytetów, małżeństwa, przyjaźni czy szczęścia, czyli życia po prostu.

Zadowolenie z pracy do podstawa

Thomas Edison, wielki wynalazca, mawiał: "Nigdy nie przepracowałem ani jednego dnia. Wszystko, co robiłem, było fascynującą zabawą".

Warren Buffett radzi, by iść w tę stronę, praca powinna sprawiać przyjemność:

- Daję zawsze dwie rady na spotkaniach ze studentami. Po pierwsze, najważniejszą rzeczą przy wyborze zawodu jest upewnić się, że będziesz robił to, co faktycznie lubisz. Po drugie, istotne jest by "wsiąść do właściwego pociągu", czyli podążać właściwą drogą. Możesz być przeciętniakiem, ale ucz się na własnych i cudzych błędach, kiedy tylko możesz – mówi wyrocznia z Omaha.

Buffett jest zadowolony ze swojej pracy i życzy każdemu, by także miał szansę robić, to co kocha:

- Myślę, że cudownie jest robić to, co jest z zsynchronizowane z twoją etyką i pasją. Naprawdę miło jest wstawać z łóżka i z zadowoleniem iść do pracy. W zasadzie zawsze tak się czułem – przyznaje Buffett.

Istotna jest też atmosfera w pracy:

- Pracuję tylko z ludźmi, których lubię. Ważne, bym otrzymywał od nich informację zwrotną co robię źle, a co dobrze. Gdybym miał zarabiać 100 milionów dolarów, ale pracować z ludźmi, przez których mam rozstrój żołądka, odmówiłbym. Podobne by to było do małżeństwa za pieniądze, co prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem w żadnych okolicznościach – stwierdził Buffett.

Dobierz przyjaciół, z którymi się nie będziesz zgadzać, ale też nie będziesz się kłócił

Tak jak istotny jest wybór pracy, tak też, według Buffetta, istotny jest dobór przyjaciół. W znajomości z Billem Gates’em czy z Charlie Munger’em Buffett ceni sobie najbardziej ich odmienny punkt widzenia.

- Ludzie, którzy zapoznali Charliego ze mną, myśleli, że szybko się znienawidzimy, ponieważ obaj mamy bardzo silne osobowości. Przez lata wiele razy spieraliśmy się, ale nigdy się nie kłóciliśmy. Powinieneś pomyśleć o tym, co lubisz w innych ludziach. Następnie zadaj sobie pytanie, które z tych cech, fizycznych lub psychicznych, sam nigdy nie będziesz mieć – radzi Buffett.

Bill Gates także docenia możliwość skonfrontowania swoich poglądów z kimś myślącym w odmienny sposób:

- W obliczu wyzwań, często zadaję sobie pytanie: "Co by zrobiłby mój przyjaciel Warren?". Zwykle prowadzi mnie to do najlepszej odpowiedzi - napisał Bill Gates na swoim blogu.

Dbaj o zdrowie (nie tylko fizyczne)

Buffett lubi żartować, że dobrze zbilansowana dieta to cukierki popite coca-colą. Z drugiej strony, zdaje sobie sprawę, jak ważne jest utrzymanie zdrowia. Wspomniane wyżej zadowolenie z pracy jest, według niego, kluczowe dla psychiki. Niemniej ważne jest dbanie o swoje ciało.

- Pytam uczniów, co by zrobili, gdyby w wieku 16 lat zjawił się dżin i powiedział im, że mogą mieć samochód swoich marzeń. Haczykiem jest to, że jest to jedyny samochód, jaki kiedykolwiek będą mieli. Wiem, co ja bym zrobił: studiowałbym podręcznik użytkownika, aż bym cały znał na wyrywki i zrobiłbym wszystko, co w mojej mocy, aby utrzymać samochód w jak najlepszej formie. Kiedy masz 16 lat, masz tylko jeden mózg i jedno ciało i to wszystko, co kiedykolwiek dostaniesz – podkreśla Buffett.

Zobacz także: [Quiz] Przekonaj się, jak dobrze znasz Warrena Buffetta

buffett

Właściwi idole

Choć Buffett jest autorytetem dla wielu inwestorów, sam także bierze przykład od innych. Mówi, że wiele osób go inspiruje, a wybór "bohaterów" jest bardzo istotny.

- Miałem dużo szczęścia do idoli. Ci, których miałem, nigdy mnie nie zawiedli. Byłoby to straszne doświadczenie, trudne do przełknięcia. Ludziom to się często zdarza w małżeństwie lub w biznesie. Najgorzej, jak zawiodą cię rodzice. Ze mną było na szczęście odwrotnie – mówi Buffett.

Właściciel Berkshire Hathaway zwraca też uwagę, że i my sami często jesteśmy dla kogoś autorytetem, więc powinniśmy żyć tak, by świecić przykładem, w szczególności dla naszych dzieci.

- Jednym z twoich najważniejszych zadań w życiu będzie wychowywanie dzieci. Będą uczyć się od ciebie więcej, niż w szkole. Mój ojciec miał na mnie ogromny wpływ – przyznaje Buffett.

Wspólnik Buffetta, Charles Munger dodaje, że idolem nie musi być tylko żywy człowiek.

-Czasem najlepsi mentorzy już nie żyją, ale wciąż mogą nas uczyć. – podkreśla Munger.

Sukces a szczęście

W odniesieniu sukcesu pomagają odpowiednie cechy charakteru. Warto nad nimi pracować. Według Buffetta kluczowe cechy to: inteligencja i cierpliwość. Ale najważniejsze jest racjonalne podejście do każdego tematu.

- Sukces finansowy może oznaczać wiele rzeczy. Uważam, że dobrą definicją jest posiadanie zdrowych nawyków finansowych, które pozwolą ci mieć wystarczająco dużo pieniędzy, by zaspokoić wszystkie twoje potrzeby i nieoczekiwane wydatki – podkreśla Buffett.

Buffett przestrzega jednak, że sukces to nie to samo, co szczęście.

- Jak powiedział Bertrand Russell: "Sukces jest wtedy, gdy dostajesz to co chcesz, a szczęście jest wtedy, gdy cieszysz się z rzeczy, które masz". Uważam, że poszczęściło mi się w życiu. Ale wszyscy odnosimy jakieś sukcesy. Skupienie się na tym, czego nie masz, to straszny błąd. Każdy dostał jakieś dary od życia. Jeżeli mimo to jesteś nieszczęśliwy, to już tylko twoja wina – uważa Buffett.

Najważniejsza życiowa rada Buffetta

Na koniec najważniejsza rada Warrena Buffetta:

- Przede wszystkim, najważniejsze jest poślubić właściwą osobę. Mówię serio. To ma największy wpływ na twoje życie. Zmieni to twoje nastawienie do wielu rzeczy. Jest to niezwykle ważne, kogo się poślubi.

Zobacz także: „Jeśli masz harem z 40 kobietami, to żadnej nie poznasz zbyt dobrze” - urodzinowy wywiad z Warrenem Buffettem 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.