Tani fundusz akcji małych i średnich spółek to dobry pomysł – nadszedł czas na inwestowanie w misie

Tanie jak nigdy MiS-ie wracają do łask. Czy to oznacza, że nadszedł czas na tani fundusz akcji małych i średnich spółek?

Małe i średnie spółki są mocno niedowartościowane. W ostatnich kilku kwartałach zachowywały się o wiele gorzej niż duże. Średnio rzecz biorąc, małe i średnie spółki są też wyceniane dużo niżej względem generowanych zysków. Wskaźnik ceny do zysku dla WIG20 wynosi obecnie 20, dla indeksu mWIG40 14,7, a dla sWIG80 12. Można sprytnie inwestować w małe i średnie spółki dzięki niskokosztowemu funduszowi. Istnieją też fundusze aktywnie zarządzane mające dobre wyniki, ale pobierają duże opłaty.

W najbliższym czasie lepiej powinny zachowywać się małe spółki, niż duże – mówił niedawno podczas konferencji inwestycyjnej Quercus TFI Bartłomiej Cendecki, zarządzający funduszami w Quercus TFI.

– Ostatnie 2,5 roku to permanentna słabość małych spółek względem dużych. Tak długi okres słabości MiSiów nie miał jeszcze miejsca w historii GPW. Tymczasem wiele argumentów przemawia za małymi spółkami. Generalnie ta klasa aktywów jest bardzo tania i mimo 15-procentowego odbicia od początku roku jest dużo miejsca na dalsze wzrosty – stwierdził Cendecki.

Zdaniem analityka Quercus TFI, nawet gdyby doszło do korekty na giełdzie, to mniejsze spółki powinny przejść przez nią „suchą stopą”.

1. Analiza indeksu sWIG80 według Sindicator.net

sWIG80_p0

Potwierdzają to też suche algorytmiczne analizy. Według algorytmu wykorzystywanego w Sindicator.net indeks sWIG80 znajduje się w trendzie wzrostowym (zielony) w interwale dziennym po raz pierwszy od połowy 2017 roku.

PPK rozrusza małe i średnie spółki

MiSie mogą niedługo zacząć jechać na dopalaczach. Według Cendeckiego, małym spółkom może też sprzyjać wprowadzenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK).

– Choć napływy z PPK do tej części rynku nie będą duże, to i tak będą wystarczające, by ją rozruszać – podkreśla Cendecki.

Średnie miesięczne obroty na mWIG40 (indeks średnich spółek) to około 2,6 mld zł, a na sWIG80 (indeks małych spółek) około 0,8 mld zł. Jeśli założymy, że w 2021 roku z PPK będzie trafiało do średnich spółek 125 mln zł, a do małych 62 mln zł – są to szacunki oparte o konserwatywne założenia co do składek płynących do PPK – to rzeczywiście te segmenty mogą zostać „rozruszane”. W segmencie małych spółek napływy z PPK mogą stanowić nawet około 10% popytu. Będzie tak pod warunkiem, że udział akcji z mWIG40 w portfelach PPK będzie wynosił 20%, a akcji z sWIG80 blisko 10%, czyli będzie bliski ustawowo dopuszczalnym maksimom.

2. Notowania sWIG80 i mWIG40 na tle WIG20 – 3 lata


swig

Zobacz także: 4 defensywne polskie spółki z potencjałem na wzrost w 2019 roku

Można inwestować w akcje małych i średnich spółek poprzez niskokosztowy fundusz

W małe i średnie spółki można inwestować na różne sposoby. Można się oczywiście bawić w stock picking, czyli dobieranie poszczególnych walorów do portfela. Ale jest to czasochłonne i wymaga odpowiedniej wiedzy.

Są też prostsze sposoby. Można zainwestować w fundusze, gdzie zarządzający decydują które spółki znajdą się w portfelu i w jakiej proporcji. Wśród funduszy małych i średnich spółek działających na polskim rynku jakością zarządzania wyróżniają się fundusze NN Średnich i Małych Spółek oraz PKO Akcji Małych i Średnich spółek. Otrzymały one wysoką ocenę od portalu Analizy.pl.

Problem w tym, że fundusze aktywnie zarządzane są drogie (pobierają spore opłaty za zarządzanie, ich TER sięga okolic 4%), a nie dają żadnej gwarancji wyników. Wydaje się, że rozsądniejszym ruchem jest inwestowanie w tańszy fundusz indeksowy Ipopema m-INDEKS (TER = 3,14%). Kieruje się on zasadą pełnego odzwierciedlenia składu indeksu mWIG40. Inwestuje w akcje spółek wchodzących w skład indeksu mWIG40 oraz instrumenty pochodne. Warto też pamiętać o tym, że Beta Securities i Agio Funds, który już mają jeden ETF notowany na GPW, zapowiedziało start ETF-u na indeks mWIG40 jeszcze w tym roku. Tego rodzaju instrument może być świetnym rozwiązaniem dla zainteresowanych tanim inwestowaniem w średnie spółki.

3. Notowania Ipopema m-Indeks na tle mWIG40

mindeks

Co ciekawe, Polacy zdają się powracać do funduszy akcji MiSiów. Marzec okazał się trzecim z kolei miesiącem, według szacunków portalu Analizy.pl, z przewagą wpłat nad wypłatami w tego rodzaju funduszach. Ten trend stoi w sprzeczności z trendem na funduszach akcyjnych, z których od wielu kwartałów odpływa o wiele więcej pieniędzy, niż do nich napływa.

Źródło wykresów: 1. Sindicator, 2-3. AmiBroker

Zobacz także: Chętnych do debiutu na GPW wciąż niewiele. Sprawdzamy na jakim etapie są postępowania prospektowe w KNF

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.