Debiuty na giełdzie 2019 – które spółki przygotowują się do IPO
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
27 mar 2019, 07:09

Chętnych do debiutu na GPW wciąż niewiele. Sprawdzamy na jakim etapie są postępowania prospektowe w KNF

W Komisji Nadzoru Finansowego oczekują na zatwierdzenie prospekty emisyjne 7 spółek. Sprawdziliśmy jak przebiegają prace nad ich zatwierdzeniem, które spółki mają szansę na debiut jeszcze w tym roku, jakie mają plany związane z wejściem na GPW i czy podtrzymują chęć upublicznienia swoich udziałów.

Postępowania prospektowe w KNF

Wszystkie spółki, które mają zamiar wejść na rynek główny GPW muszą złożyć prospekt emisyjny do KNF. Jest on konsultowany z przedstawicielami Komisji i zazwyczaj po paru miesiącach zatwierdzany. Obecnie w KNF znajduje się 7 otwartych postępowań administracyjnych dotyczących wejścia na giełdę.
 

Zestawienie postępowań administracyjnych w KNF

SpółkaZłożony wniosekStan postępowania
Grupa Nowy Szpital Holding8.01.20195.02.2019 r. po stronie spółki
Advanced Protection Systems1.10.20189.01.2019 r. po stronie spółki
BoomBit27.08.201816.01.2019 r. po stronie spółki
1C Entertainment31.08.20187.03.2019 r. po stronie spółki
Medical Finance Group17.08.201810.12.2018 r. po stronie spółki
Smyk Holding24.07.20183.10.2018 r. po stronie spółki
PONAR Wadowice27.06.201820.07.2018 r. po stronie spółki


Zapytaliśmy się zarządów spółek, czy podtrzymują plany debiutu na GPW i na jakim etapie są prace prowadzone z Komisją Nadzoru Finansowego.

Grupa Nowy Szpital Holding - prospekt złożony w styczniu 2019 r.

Grupa Nowy Szpital, która zarządza szpitalami powiatowymi, rozważa giełdę jako jedną z opcji pozyskania kapitału. Jednak złożenie prospektu emisyjnego nie przesądza jeszcze o debiucie. Spółka zamierza zwiększyć liczbę prowadzonych szpitali.

- Nie wykluczamy IPO jako jednej z opcji, o ile moglibyśmy dzięki niemu pozyskać pieniądze na rozwój Grupy. Jednak ostatecznie nie jest to przesądzone. Cały czas rozważamy także inne warianty pozyskania kapitału na rozwój, np. poprzez kredyty bankowe i emisję obligacji – wyjaśnia Marcin Szulwiński, prezes zarządu Grupy Nowy Szpital Holding

Prospekt emisyjny został złożony do KNF w styczniu tego roku. Procedura zatwierdzenia jest w toku. Spółka podjęła decyzję, by zaktualizować dokument o najświeższe dane finansowe za 2018 rok.

Advanced Protection Systems - prospekt złożony w październiku 2018 r.

Spółka opracowała i skomercjalizowała system do identyfikacji i neutralizacji dronów. Ma biura w Polsce i w USA. Jej system znajduje zastosowanie w ochronie budynków rządowych, lotnisk, a także prywatnych firm. Zapobiega naruszeniu przestrzeni powietrznej i wykradaniu poufnych informacji.

Nie wiele wiadomo o planach związanych z debiutem na GPW. Spółka nie podaje informacji, czy zamierza wyemitować akcje i na jaki cel potrzebuje funduszy. Advanced Protection System złożył prospekt emisyjny w październiku 2018 r. Na początku stycznia KNF przekazała go do spółki w celu uzupełnienia dokumentacji i odpowiedzi na pytania. Jednak do tej pory Komisja nie otrzymała odpowiedzi.

BoomBit - prospekt złożony w sierpniu 2018 r., debiut w II kwartale 2019 r.

BoomBit, developer i wydawca gier z segmentu free-to-play, zamierza zadebiutować na giełdzie w II kwartale tego roku. Nie podaje wielkości emisji akcji, ale może być ona znacznej wielkości.

- Na tym etapie nie chcielibyśmy zdradzać jaką wartość emisji rozważamy. Natomiast z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że większość z zebranych środków przeznaczymy na tzw. User Acquisition, czyli pozyskiwanie użytkowników. W planach mamy także wydatki na prace rozwojowe nowych gier oraz narzędzi analitycznych. - mówi prezes Boombit, Marcin Olejarz.

Spółka nie wyklucza też wykorzystania środków na przejmowanie innych, zewnętrznych projektów. Postępowanie w KNF wciąż trwa, ale zarząd ma nadzieję na szybkie zatwierdzenie prospektu emisyjnego:

- Postępowanie prospektowe nadal trwa, jednak wierzymy, że jesteśmy już na ostatniej prostej i już wkrótce będziemy mogli wyjść na rynek z naszą ofertą. - dodaje prezes Marcin Olejarz.

Debiut BoomBit może być jednym z większych IPO spółek gamingowych na GPW.

Zobacz także: BoomBit złożył prospekt emisyjny do KNF i szykuje się na debiut. To może być największe IPO w historii polskiego gamingu

1C Entertainment - prospekt złożony w sierpniu 2018 r., debiut możliwy w tym roku

1C Entertainment jest producentem i dystrybutorem gier wideo (Cenega). Studio znane jest z takich gier, jak Men of War, King’s Bounty i IL-2 Sturmovik. Ponadto spółka świadczy specjalistyczne usługi na rzecz niezależnych studiów deweloperskich. Zamierza rozwijać wszystkie trzy segmenty działalności z naciskiem na produkcję nowych gier.

- Debiut na GPW traktujemy jako ważny krok w rozwoju Grupy, który pozwoli nam przede wszystkim zintensyfikować działalność w obszarze produkcji i wydawania gier wideo. Decyzja dotycząca terminu oferty będzie uzależniona od daty zatwierdzenia prospektu emisyjnego oraz od warunków rynkowych - mówi prezes zarządu 1C Entertainment, Nikolay Baryshnikov.

Prospekt emisyjny został złożony w sierpniu. Prace nad jego zatwierdzeniem trwają bez opóźnień. Spółka zobowiązała się do dołączenia danych za pełny 2018 r.

- Prace nad prospektem emisyjnym trwają, a planowany termin jego finalizacji będzie uzależniony między innymi od dostępności wyników za 2018 rok. Ze strony Zarządu pragnę podkreślić, iż dokładamy wszelkich starań, aby przygotować inwestorom dokument wysokiej jakości – dodaje prezes Nikolay Baryshnikov.

Debiut 1C Entertainment jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w branży gamingowej.

Zobacz także: 11 wydarzeń z branży gamingowej w 2019 roku, których najbardziej oczekują polscy inwestorzy

Medical Finance Group - prospekt złożony w sierpniu 2018 r., postępowanie tymczasowo zawieszone

Medical Finance Group specjalizuje się w udzielaniu kredytów na leczenie. Oferuje system system finansowania i płatności ratalnych za usługi usług stomatologiczne, medyczne i estetyczne. Udziela też pożyczek na cele związane z prowadzoną działalnością dla lekarzy z własną praktyką lekarską.

W sierpniu zeszłego roku Medical Finance Group złożył prospekt do KNF. Jednak postępowanie o o zatwierdzenie prospektu zostało zawieszone na wniosek spółki.

- Uważamy, że obecna sytuacja geopolityczna, a w szczególności sytuacji na rynku kapitałowym nie sprzyja planom Spółki związanym z przeprowadzaniem pierwszej oferty publicznej. Dbając o interes Spółki i stabilny rozwój naszego biznesu koncentrujemy się aktualnie na innych opcjach finansowania. Niezwłocznie po ustabilizowaniu się sytuacji na rynku kapitałowym Spółka powróci do dalszego procesowania wniosku o zatwierdzenie prospektu -wyjaśnia prezes MFG, Krzysztof Sokalski.

Mimo zawieszenia postępowania prospektowego spółka wciąż rozważa giełdę jako jedną z możliwości pozyskania finansowania na dalszy rozwój. Jednocześnie nie wyklucza skorzystania z kredytów, czy też finansowania dłużnego.

Zobacz także: Medical Finance Group udzielająca kredyty na leczenie planuje debiut na giełdzie. Spółka złożyła prospekt emisyjny w KNF

Smyk Holding – prospekt złożony w lipcu 2018 r.

Nie wiele wiadomo o planach debiutu sieci sklepów z odzieżą dziecięcą i zabawkami. W zeszłym roku agencja Reutersa poinformowała, że fundusz Bridgepoint rozważa debiut Smyk Holding na GPW jako jedną z opcji.

Spółka złożyła prospekt emisyjny w lipcu zeszłego roku. Od pół roku KNF nie zaktualizowała informacji o etapie postępowania administracyjnego. Można z tego wyciągnąć wniosek, że zatwierdzenie prospektu emisyjnego zostało tymczasowo wstrzymane.

Aktualizacja: KNF poinformowała o zawieszeniu postępowania ws. prospektu emisyjnego Smyk Holding.

PONAR Wadowice – prospekt złożony w czerwcu 2018 r.

Podobnie jak w przypadku Smyka, prace dążące do zatwierdzenia prospektu PONAR Wadowice się zatrzymały. Według ostatnich informacji opublikowanych przez Komisję, miesiąc po złożeniu prospektu trafił on z powrotem do spółki. Od tamtej pory, tj. od ponad 8 miesięcy nie nastąpił postęp prac.

Ponar jest największym polskim producentem elementów i układów hydrauliki siłowej. Posiada oddziały we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi i Rzeszowie oraz dwa główne zakłady produkcyjne: zakład w Wadowicach zajmujący się produkcją i dostawą elementów hydrauliki siłowej, oraz zakład w Łaziskach Górnych, produkujący systemy hydrauliczne.

Zobacz także: 9 spółek, które mogą przejść z NewConnect na główny rynek w 2019 r.

Być może w 2019 r odmieni się rynek IPO. Już teraz kilkanaście spółek zapowiedziało debiut na GPW. W przypadku 7 trwa już procedura zatwierdzenia prospektu emisyjnego w KNF. Będziemy śledzić wszelkie doniesienia i uzupełniać informacje o debiutantach w ramach działu "IPO" na Strefie Inwestorów. https://strefainwestorow.pl/artykuly/debiut-ipo

Zobacz także: 13 spółek, które mogą zadebiutować na polskiej giełdzie w 2019 roku

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.