W co inwestować w drugiej połowie 2019? - 7 spółek, które mogą pozytywnie zaskoczyć
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
16 lip 2019, 08:18

7 spółek z polskiej giełdy, które mogą pozytywnie zaskoczyć w drugiej połowie 2019 roku

Na początku 2019 roku wskazaliśmy spółki z potencjałem, które nazwaliśmy roboczo „Indeksem Petard”. Po upływie 6 miesięcy stopa zwrotu wyniosła blisko 15%. Z założenia przyjęliśmy, że do indeksu mogą trafić spółki średnie i duże, których posiadanie jesteśmy w stanie uzasadnić fundamentalnie.

Na początku 2019 roku postawiliśmy na siedem spółek. Były nimi:

  • Celon Pharma,
  • PlayWay,
  • Ten Square Games,
  • LPP,
  • Dino Polska,
  • KGHM,
  • Bank Millennium.

Pełne uzasadnienie wyboru spółek, opisaliśmy dokładnie w tym miejscu:

Zobacz także: 7 spółek z polskiej giełdy, które mogą pozytywnie zaskoczyć w 2019 roku

Przy pierwszej rotacji indeksu pod koniec kwietnia, postanowiliśmy dokonać dwóch zmian. Dwie spółki – Ten Square Games i Bank Millennium „sprzedaliśmy” inkasując odpowiednio 12,9% i 0,4% zysku. W przypadku gamingowej spółki uznaliśmy, że w perspektywie kilku miesięcy skończyło się „paliwo” do dalszych wzrostów po publikacji danych przychodowych gry Fishing Clash za cztery miesiące od listopada 2018 r. do lutego 2019 r.

Stało się jednak inaczej. Wbrew naszym oczekiwaniom, gra w kolejnych miesiącach osiągnęła nowe rekordy przychodów i kurs akcji powędrował dalej na północ. Z kolei w przypadku Banku Millennium uznaliśmy, że większy potencjał do wzrostów widzimy w innej spółce i postanowiliśmy zamienić je na walory R22. Kolejnym ruchem była sprzedaż akcji LPP, które po nowych danych finansowych przestały w naszych oczach dobrze rokować w perspektywie 2019 roku i w ich miejsce kupiliśmy akcje BoomBit

Zestawienie Indeksu Petard na dzień 10.07.2019

Stopy zwrotu
 

Zasady konstrukcji Indeksu Petard

Głównymi zasadami konstrukcji indeksu jest przede wszystkim szeroka dywersyfikacja branżowa. Wyboru spółek dokonujemy wśród stabilnych, dużych i średnich firm – staramy się poruszać w obszarze indeksu WIG20 i mWIG40, ale także wśród spółek o kapitalizacji od ok. 0,5 mld zł. Nie wykluczamy też sporadycznych inwestycji w mniejsze spółki, choć staramy się takich unikać. Obecnie w indeksie są dwa takie „wyjątki” - R22 (kapitalizacja ok. 300 mln zł) oraz BoomBit (ok. 250 mln zł).

Celon Pharma

W 2019 roku spółka osiągnęła solidne postępy w prowadzonych przez siebie badaniach. Kluczowym czynnikiem napędzającym jej wycenę było jednak zatwierdzenie przez FDA esketaminy we wskazaniu na depresję. Udało się to osiągnąć konkurencyjnej cząsteczce firmy Johnson. Ta informacja zwiększa prawdopodobieństwo dużej umowy partneringowej na rozwijaną przez Celon Pharma czołową cząsteczkę ,czyli esketaminę we wskazaniu depresji dwubiegunowej. Potencjalny lek polskiej firmy ma dużo większy potencjał niż zatwierdzona cząsteczka. Badania nad potencjalnym lekiem znajdują się w 2 fazie klinicznej co zwiększa prawdopodobieństwo dużej umowy partneringowej.

Zobacz także: Akcje Celon Pharma najwyżej w historii. FDA zatwierdziło lek na depresję Johnsona

Playway

Rozwój spółki jest kontynuowany zgodnie z naszymi zapowiedziami. Co kilka tygodni Playway oferuje rynkowi nowe produkcje i ze wszystkimi premierami osiąga zadowalające wyniki finansowe przy bardzo niskich kosztach produkcji. W ostatnim czasie do takich tytułów zaliczymy: Cooking Simulator, Uboat, Thief Simulator, Car Mechanic Simulator w wersji na konsole. Podtrzymujemy naszą chęć utrzymywania naszej pozycji i liczymy na kontynuację a nawet coraz lepsze zyski z nadchodzących premier. Technicznie wykres akcji wygląda bardzo dobrze i jest naszym sprzymierzeńcem. Plan premiera na kolejne miesiące nadal wygląda bardzo dobrze.

Zobacz także: Kurs akcji PlayWay rośnie o 12%. Spółka zaskoczyła inwestorów dobrymi wynikami, a najważniejsze premiery gier dopiero przed nią

Dino Polska

Ostatnie dni przyniosły rekord notowań akcji Dino Polska. Bariera 140 zł została przekroczona i nic nie stoi na przeszkodzie, by wzrosty były kontynuowane. Od strony fundamentalnej, dużym dopalaczem firmy są kolejne, rządowe programy socjalne dotyczące niepełnosprawnych czy emerytów, których efekty są przed nami. Kolejnym sprzymierzeńcem dla wyników spółki jest rosnąca (po długiej przerwie) inflacja. Wpływa ona korzystnie na dynamiki przychodów czy wskaźnika LFL. Tempo otwierania sklepów nadal rośnie. Podsumowując, trudno się do czegoś przyczepić, a wskaźniki rynkowe dla tych akcji nadal nie są mocno przegrzane.

Zobacz także: Dino Polska to prawdziwy fenomen - w czym tkwi sekret sukcesu polskiej sieci handlowej | Podcast 21 procent rocznie

KGHM

Gorzej wygląda sytuacja w przypadku akcji KGHM. Nasze zyski na tej inwestycji są jednocyfrowe i nie mamy wspólnego konsensusu co do dalszego utrzymywania tej pozycji. Z jednej strony spółce sprzyja silny dolar i początek wzrostu cen złota, które mogą (ale nie muszą) przełożyć się na srebro i miedź. Z drugiej strony cena miedzi pozostaje nadal w konsolidacji wokół 6000 USD/t i nie ma na razie sygnałów do zakończenia tej stagnacji. O przyszłość dla cen miedzi zapytaliśmy Dorotę Sierakowską z DM BOŚ – ekspertkę rynku surowcowego. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że nie widzi ona obecnie fundamentalnych bodźców do wzrostu cen miedzi, a jako główne argumenty wskazała brak perspektyw w krótkim terminie dla porozumienia na linii Chiny-USA oraz mocnego dolara, który ma coraz mniej miejsca do dalszego umocnienia. Zatem akcje KGHM są obecnie na pierwszym miejscu do „odstrzału” z indeksu w przypadku, gdyby pojawiła nam się na horyzoncie nowa, ciekawa inwestycja.

Zobacz także: Stabilne wyniki, realizacja strategii i perspektywy na rynku miedzi - zapraszamy na czat inwestorski po wynikach KGHM Polska Miedź S.A. za 2018 rok

CCC

Dość szybko po zakupie akcji obuwniczej spółki, akcje zdrożały nawet o ponad 20%. (do ok. 250 zł) Cieszyliśmy się niestety dość krótko, gdyż kolejne, złe informacje ze spółki popsuły nastroje inwestorów i akcje spadły do poziomu 150 zł. Tymi złymi informacjami były niezadowalające dane sprzedażowe w efekcie niesprzyjającej pogody oraz wydłużające się procesy restrukturyzacji przejętych spółek (głównie KVAG i Gino Rossi). W ich efekcie wiele biur maklerskich poobniżało znacząco prognozę zysków CCC w 2019 roku. Mimo bardzo dobrej sprzedaży za czerwiec, kurs akcji nadal nie odbija. Kluczowe dla spółki wydaje się być sprzedaż nowej, jesiennej kolekcji, w której z pełną gamą zadebiutuje w ofercie CCC obuwie Gino Rossi. Jednak bez sprzyjającej pogody, nawet najlepsza oferta może mieć problemy ze sprzedażą. W naszych oczach nadal w wycenie CCC inwestorzy nie wyceniają w pełni potencjału bardzo prężnie rozwijającej się spółki eobuwie.pl. W bardzo szybkim tempie wchodzi ona na kolejne, nowe rynki zagraniczne, a dynamika sprzedaży rośnie w bardzo dużym tempie. W portfelu jest to aktualnie pozycja na największym minusie, ale nadal wierzymy w pozytywny rozwój wypadków.

Zobacz także: CCC rozpoczyna największą w historii letnią wyprzedaż i stawia na jeszcze szybszy rozwój e-commerce

R22

R22 to firma, która oferuje kompleksowe usługi w zakresie domen, hostingu i komunikacji marketingowej omnichannel. W ty roku spółka rozpoczęła ekspansję zagraniczną przejmując trzy spółki w Rumunii. Zakładamy, że wielkie doświadczenie w fuzjach i przejęciach sprawi, że polska spółka z sukcesem będzie rozwijać się zagranicą. Kluczowym czynnikiem wpływającym na wzrost wyceny jest potencjalny wzrost ARPU czyli przychodów na klienta. Ostatnie tygodnie pokazały, że nawet na najbardziej konkurencyjnym rynku jakim jest telefonia mobilna możliwy jest wzrost cen. Liczymy, że podobny scenariusz zrealizuje się w przypadku rynku domen i hostingu w Polsce.

BoomBit

Najmłodsza i najbardziej spekulacyjna pozycja w portfelu. Postrzegamy te akcje jako opcję. Wiążemy bardzo duże nadzieje w „wystrzelenie” wynikowe dwóch spółek zależnych BoomBit, w których posiada on 50% udziałów – chodzi o SuperScale oraz MoonDrip. Pierwsza zajmuje się wspomaganiem sprzedaży gier mobilnych, w tym gier zewnętrznych producentów i dystrybutorów (m.in. procesem user acquisition, live-ops), a druga produkuje i sprzedaje gry mobilne na największym rynku na świecie – chińskim. MoonDrip do tej pory nie generował przychodów, ale już ma dwie gry w soft launchu, a dwie kolejne wejdą do tego etapu w lipcu lub sierpniu. Drugie półrocze tego roku będą zatem kluczowymi dla dalszego rozwoju sytuacji na akcjach BoomBit.

Zobacz także: Przychody Boombit w czerwcu w dół. Spółka przygotowuje się do serii premier gier w drugiej połowie roku

Kontynuujemy prowadzenie naszego indeksu petard. W pierwszym półroczu wypadły z niego Ten Square Games, Millenium i LPP, a dołączyły CCC, Boombit i R22. Rozwój wydarzeń w spółkach na bieżąco komentujemy na łamach podcastów 21 procent extra i tam informujemy w pierwszej kolejności o dokonywanych zmianach.

Zobacz także: Lista podcastów 21 procent rocznie EXTRA

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.