Dzień inwestora Pure Biologics – widzieliśmy jak polska spółka pracuje nad innowacyjnymi biologicznymi cząsteczkami immunoonokolgicznymi

Widzieliśmy jak powstaje potencjalny innowacyjny polski lek biologiczny na raka. Byliśmy w Pure Biologics, spółce biotechnologicznej z NewConnect [WIDEO]

Wśród 10 najlepiej sprzedających się leków na świecie aż 7 to leki biologiczne. To właśnie tego rodzaju cząsteczki rozwija Pure Biologics, biotechnologiczna spółka z Wrocławia. Polska firma opracowuje projekty biologiczne w bardzo atrakcyjnym obszarze immunoonkologii, gdzie zawierane jest wiele umów partneringowych. Wzięliśmy udział w dniu inwestora Pure Biologics, oto czego dowiedzieliśmy się o spółce, której kurs akcji tylko w tym roku wzrósł o 190%.

Innowacyjne leki biologiczne

To właśnie koncentracja na rozwoju innowacyjnych leków biologicznych wyróżnia Pure Biologics spośród wszystkich notowanych na polskiej giełdzie spółek biotechnologicznych. Wrocławska spółka posiada własną platformę do generowania przeciwciał bispecyficznych Pure Select, która pozwala świadczyć usługi innym spółkom biotechnologicznym i farmaceutycznym oraz umożliwia generowanie własnych kandydatów na leki.

- Główną zaletą leków biologicznych jest ich wysoka skuteczność i specyficzność rozpoznawania odpowiednich celów molekularnych, związanych z chorobą. Z biznesowego punktu widzenia dużą zaletą jest to, że leki biologiczne mają dużo większe prawdopodobieństwo przejścia przez wszystkie fazy badań klinicznych, które wynosi dla cząsteczek od fazy przedklinicznej aż 25% - powiedział w trakcie dnia inwestora Prezes Pure Biologics, dr Filip Jeleń.

Wyższe prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu cząsteczki, która znalazła się w fazie przedklinicznej, w połączeniu z faktem, że dużo trudniej zrobić konkurencję tego rodzaju lekom, już po wygaśnięciu patentu, sprawia, że transakcje partneringowe dla tego rodzaju cząsteczek są realizowane na dużo wcześniejszych etapach niż dla cząsteczek chemicznych.

- Najbardziej zaawansowany projekt PB001 MultiBody jest na etapie optymalizacji kandydata. Oznacza to, że mamy teraz kilkadziesiąt cząsteczek z których wyłonimy kilku kandydatów już do badań przedklinicznych na zwierzętach – powiedział w trakcie dnia inwestora Pure Biologics dr Przemysław Jurek dyrektor ds. rozwoju biznesu spółki
 

Prawie 100 mln zł na badania i rozwój innowacyjnych projektów

Pure Biologics powstało w 2010 roku i mocno rozwinęło się od tamtego czasu. Z małego grona naukowców spółka rozrosła się do ponad 80 osobowego zespołu skoncentrowanego dzisiaj głównie na badaniach innowacyjnych. Do tej pory Pure Biologics pozyskało ponad 80 mln zł dofinansowania w postaci grantów oraz ponad 13 mln zł od inwestorów na prowadzenie badań. Tylko w tym roku kurs akcji spółki wzrósł o ponad 190%, a jej wycena rynkowa oscyluje wokół 100 mln zł.
 

Kurs akcji Pure Biologics od debiutu na New Connect

Pue Biologics notowania


Na początku kwietnia 2019 spółka z sukcesem pozyskała 10 mln zł na rozwój, a po emisji akcji, w gronie jej akcjonariuszy znalazł się m.in. znany z Neuci czy Selvity dr Tadeusz Wesołowski, który również zasilił radę nadzorczą spółki.

Zobacz także: Akcje Pure Biologics najwyżej w historii. Biotechnologiczna spółka z New Connect rozwija działalność usługową i innowacyjną

Dzień inwestora w Pure Biologics

W pierwszej połowie czerwca w siedzibie spółki Pure Biologics na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego odbył się dzień inwestora w którym wzięło udział około 30 inwestorów. Przedstawiciele spółki zaprezentowali najważniejsze projekty badawcze i usługowe spółki oraz oprowadzili uczestników po laboratoriach.
 

Oprócz projektów opartych o przeciwciała, spółka zaprezentowała również swoją platformę do selekcji modyfikowanych aptamerów Pure Apta. Pure Biologics wykorzystuje aptamery do badań w obszarach, w których przeciwciała są nie do końca dobrym rozwiązaniem, jak w przypadku diagnostyki czy wyrobów medycznych. Najbardziej zaawansowany projekt spółki w tym zakresie to innowacyjny wyrób medyczny Apta Pheresis dla pacjentów z zespołem Devica.

Innowacje i usługi w jednym

Pure Biologics łączy pod jednym dachem innowacje z usługami. Oprócz kluczowych dla spółki projektów naukowych wykorzystuje stworzone przez siebie platformy PureSelect i Pure Apta do oferowania usług innym spółkom biotechnologicznym i usługowym. Ten fakt w połączeniu z bardzo szerokim portfelem projektów innowacyjnych sprawia, że biotechnologiczną spółkę z Wrocławia wyróżnia duży potencjał naukowy i dywersyfikacja działalności.

Zobacz także: Celon Pharma rozpoczął współpracę z Pure Biologics

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.