Potencjalny lek na raka SEL120 polskiej spółki biotechnologiczna Selvita został podany pierwszemu pacjentowi

Selvita wprowadza do kliniki drugą cząsteczkę i zapowiada do końca roku wyłonienie kolejnego kandydata klinicznego

Selvita, biotechnologiczna spółka z Krakowa, właśnie poinformowała o tym, że podała swoją drugą cząsteczkę SEL120 pierwszemu pacjentowi. Tym samym polska spółka wprowadziła do pierwszej fazy klinicznej drugą, po SEL24 cząsteczkę. Do końca roku krakowska spółka planuje wyłonić kandydata klinicznego dla trzeciego projektu.

Potencjalny lek SEL120 został właśnie podany pierwszemu pacjentowi. Jeszcze przed podaniem, spółka podkreślała, że cząsteczka wykazuje odmienne działanie od terapii dostępnych na rynku. SEL120 został zaaplikowany w ramach fazy I badania klinicznego w leczeniu ostrej białaczki szpikowej oraz zespołu mielodysplastycznego wysokiego ryzyka. Zostanie ono przeprowadzone w USA, aby sprawdzić jaka jest skuteczność przeciwnowotworowa oraz ocenić profil bezpieczeństwa związku.

Zobacz także: Selvita podała SEL120 pierwszemu pacjentowi

SEL120 trafia do pierwszego pacjenta

SEL120 to pierwszy w swojej klasie inhibitor kinazy CDK8. Cząsteczka ma potencjał leczniczy w ostrej białaczce szpikowej oraz innych wskazaniach terapeutycznych, zarówno w obszarze onkologicznym jak i chorobach rzadkich. Pacjenci są włączani do badań bez względu na to, jaki jest status mutacji nowotworu.

- SEL120 jest pierwszym w swojej klasie inhibitorem kinazy CDK8, który wchodzi do badań klinicznych. To bardzo ciekawy, zarówno z punktu widzenia naukowego, jak i komercyjnego, cel terapeutyczny – mówi dr Setareh Shamsili, dyrektor ds. medycznych Selvita S.A. – SEL120 powstał przy użyciu naszej autorskiej platformy rozwoju leków i wykazuje potencjał do leczenia różnych typów nowotworów, zarówno hematologicznych jak i guzów litych. W badaniach przedklinicznych SEL120 wykazał duży potencjał w leczeniu ostrej białaczki szpikowej, choroby bardzo agresywnej, o wysoce niekorzystnym rokowaniu. Istotne dla nas było również strategiczne wsparcie fundacji Leukemia & Lymphoma Society (LLS), która pracuje z innowacyjnymi firmami biotechnologicznymi i instytucjami badawczymi nad przyspieszeniem rozwoju obiecujących terapii do walki z nowotworami krwi. Pierwszych wyników badania klinicznego spodziewamy się już w roku 2020 – dodaje dr Shamsili.

To właśnie m.in. na rozwój SEL120 Selvita w 2018 roku pozyskała w ramach SPO ponad 130 mln zł na rozwój projektów biotechnologicznych. Strategia komercjalizacji projektu zakłada jego sprzedaż dopiero w drugiej fazie klinicznej kiedy jego wartość będzie satysfakcjonująca dla zarządu spółki.

sel120

Ponadto, spółka planuje do końca roku wyłonić kolejnego kandydata do badań. Mowa tutaj o projekcie z obszaru immunometabolizmu. Krakowska spółka opracowała już antagonistę receptorów adenozynowych A2A/A2B. Hamuje on wewnątrzkomórkową produkcję cAMP oraz wykazuje zahamowanie immunosupresji, która jest wywoływana adenozyną w funkcjonalnych modelach komórkowych.

Jak podkreśla spółka, adenozyna działając przez dwa receptory, które znajdują się na komórkach układu immunologicznego osłabia reakcję odpornościową na nowotwór. Jeżeli do tego by doszło to do istnieje spora szansa, że w 2020 roku polska spółka będzie miała w badaniach klinicznych, aż trzy innowacyjne projekty.

Zobacz także: Selvita chce, by jej dwie powstałe w wyniku podziału spółki były notowane na GPW do końca października

Kurs akcji spółki Selvita lata 2015 - 2019

Selvita kurs akcji

Selvita wzmacnia kompetencje w zakresie badań klinicznych

Wraz z rozwojem i dojrzewaniem swoich projektów, krakowska spółka biotechnologiczna, zdecydowała się wzmocnić kompetencja z zakresu prowadzenia badań klinicznych. Celem jest przyspieszenie prowadzenia faz klinicznych badań. Z tego powodu w sierpnia 2019 roku Selvita pozyskała nowego członka kadry zarządzającej, dr n. med. Setareh Shamsili. Dyrektor ds. medycznych ma ponad 20-letnie doświadczenie w obszarze onkologii klinicznej oraz rozwoju leków. Wcześniej Shamsili pracowała jako zewnętrzny konsultant amerykańskich i europejskich spółek biotechnologicznych. Specjalizowała się w rozwoju projektów immunoonkologicznych.

W firmie Merus NV przyczyniła się do wprowadzenia dwóch cząsteczek do badań klinicznych w leczeniu ostrej białaczki szpikowej oraz guzów litych. Stopień naukowy doktora uzyskała na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie, a tytuł zawodowy lekarza ze specjalnością w onkologii zdobyła na National University of Medical Sciences w Teheranie.

Jeszcze w lipcu prezes Selvity podkreślał, że obecność dr Shamsili w spółce pozwoli na przeprowadzenie pierwszej fazy badań klinicznych SEL120.

- Cieszymy się, że dr Shamsili, która posiada bogate doświadczenie w rozwoju nowych cząsteczek o potencjale terapeutycznym w onkologii, wzmocni zespół menadżerski Selvity. Liczymy, że jej strategiczne wsparcie przyczyni się do rozwoju naszego bogatego portfolio projektów badawczych. Niewątpliwie doświadczenie dr Shamsili pomoże nam w przeprowadzeniu w Stanach Zjednoczonych pierwszej fazy badań klinicznych SEL120, selektywnego inhibitora kinazy CDK8, który może znaleźć zastosowanie w leczeniu ostrej białaczki szpikowej i zespołów mielodysplastycznych – zapowiadał Paweł Przewięźlikowski, prezes zarządu.

Zobacz także: Selvita z nowym dyrektorem ds. medycznych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.