Szczepionka na koronawirusa COVID19 będzie produkowana w Polsce. Mabion podpisał umowę z Novovax

Szczepionka na COVID-19 będzie produkowana w Polsce? Mabion podpisał umowę na transfer technologii z amerykańską spółką Novavax

Polska spółka biotechnologiczna Mabion podpisała umowę z amerykańską spółką Novavax na transfer technologii. Przy wsparciu PFR Mabion chce rozpocząć produkcję amerykańskiej szczepionki na COVID19 jeszcze w 1 połowie 2021 roku.

Kolejna szczepionka na koronawirusa

Szczepionka na COVID19 spółki Novavax to kolejny potencjalny preparat, który ma przeciwdziałać rozwojowi epidemii. Badania nad szczepionką znajdują się w 3 fazie badań klinicznych i są na ostatniej prostej. Producent chwali się 89% skutecznością swojego preparatu. W połowie lutego amerykańska spółka poinformowała, że dysponuje umowami na dostawę 1,1 mld dawek szczepionki.

Polska spółka biotechnologiczna Mabion ogłosiła, że podpisała umowę ramową na produkcję serii technicznej antygenu do NVX-CoV2373, kandydata na szczepionkę przeciw Covid-19 firmy Novavax, która jest pierwszym krokiem w kierunku potencjalnej umowy produkcyjnej. Udane wytworzenie serii technicznych umożliwi stronom rozpoczęcie szerszej współpracy w zakresie komercyjnej produkcji antygenu do NVX-CoV2373 po zatwierdzeniu produktu przez stosowne instytucje regulacyjne.

Zobacz także: Mabion ogłasza zawarcie umowy z Novavax na transfer technologii i próby techniczne produkcji szczepionki przeciw COVID-19

Dzięki umowie z Novavax, Mabion może stać się pierwszą polską firmą, która włączy się w globalny proces produkcji niezbędnej ilości szczepionek przeciw COVID-19.

- Umowa ramowa z firmą Novavax to dla Mabion niezwykle istotna możliwość na wykorzystanie wiedzy i zdolności produkcyjnych Mabion na rzecz zwalczania globalnej pandemii – powiedział dr Dirk Kreder, prezes zarządu Mabion – Nasz zespół ekspertów i infrastruktura produkcyjna są gotowe, by rozpocząć prace nad optymalizacją i zwiększeniem skali produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novavax. Cieszymy się z możliwości bliskiej współpracy z Novavax, która, po zakończeniu transferu technologii i przeprowadzeniu z sukcesem produkcji serii technicznej i testowej, może otworzyć drogę do produkcji szczepionki w skali komercyjnej – dodaje dr Dirk Kreder.

Zgodnie z zapisami umowy Mabion i Novavax, dokonają transferu technologii produkcji antygenu do NVX-CoV2373. Następnie Spółka przeprowadzi próby techniczne procesu w skali komercyjnej. Działania te są standardowymi w przypadku rozpoczynania współpracy w zakresie wytwarzania kontraktowego. Przewidywany czas realizacji procesu transferu technologii to pierwsza połowa 2021 r. Pomyślne zakończenie prób technicznych otworzy Mabion drogę do włączenia się w łańcuch produkcyjny Novavax w zakresie komercyjnego wytwarzania substancji czynnej w procesie produkcji kandydata na adjuwantową szczepionkę na bazie białka.

W nowoczesnym certyfikowanym zakładzie wytwórczym spełniającym normy najlepszych praktyk produkcyjnych (GMP) Mabion wykorzysta swoją ekspertyzę z zakresu inżynierii białek, analityki i prowadzenia procesu produkcji. Produkcja serii technicznej zostanie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które Spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem. Umowa Ramowa określa zakres prac ustalonych w ramach pierwszego zamówienia, natomiast zakresy dalszych potencjalnych zleceń będą ustalane w kolejnych umowach.

Spółka wyjaśnia, że na tym etapie jest za wcześnie na określenie finalnej skali współpracy z Novavax oraz zakresu prac, które ostatecznie będą realizowane. Inwestycja zostanie zrealizowana przy udziale PFR.
 

Akcje Mabion mocno w górę

Doniesienia na temat rozpoczęcia współpracy Mabion z Novavax przyniosły ożywienie na kursie akcji polskiej spółki biotechnologicznej. Kurs akcji polskiej spółki rośnie o ponad 50%, a jej wycena rynkowa oscyluje w okolicy ponad 600 mln zł.

Notowania Mabion

Mabion

Zobacz także: Mabion i Polski Fundusz Rozwoju podpisały porozumienie dotyczące wsparcia kapitałowego na produkcję szczepionki na COVID-19

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.