Polska spółka biotechnologiczna Pure Biologics rozwinie z partnerem z USA portfolio potencjalnych innowacyjnych leków

Pure Biologics wspólnie z partnerem z USA rozwinie portfolio potencjalnych leków innowacyjnych

Biotechnologiczna spółka z Wrocławia nawiązała współpracę z amerykańską firmą Twist Bioscience, której celem jest rozwinięcie portfolio innowacyjnych projektów badawczych oraz zwiększenie bezpieczeństwa najbardziej zaawansowanych projektów polskiej spółki.

Pure Biologics chce tego dokonać wspólnie z amerykańskim partnerem, dzięki temu, że przygotuje cząsteczki zapasowe w ramach prowadzonych projektów oraz będzie poszukiwać całkowicie nowych projektów.

Zobacz także: Pure Biologics łączy siły z Twist Bioscience

- Nie ustajemy w poszukiwaniu kolejnych kandydatów, swoistych „serii zapasowych”, o potencjalnie odmiennych profilach wiązania czy innych rozpoznawanych epitopach (określonych fragmentach struktury celu molekularnego) - im więcej tych kandydatów we wcześniejszej fazie, tym lepiej. Dzięki temu nawet jeśli wytypowane przez nas cząsteczki okażą się mniej skuteczne w kolejnych etapach, możemy skorzystać z czekającej dostępnej puli innych kandydatów. Właśnie tutaj chcielibyśmy wykorzystać potencjał bibliotek Twist w pierwszej kolejności - by zwiększyć szansę powodzenia trwających projektów, a także by przyśpieszyć prace tam, gdzie nadal intensywnie pracujemy nad pozyskaniem kandydatów - mówi prezes Pure Biologics, dr Filip Jeleń.

Twist Bioscience to wyceniana na 6,5 mld USD i notowana na Nasdaq spółka bioinformatyczna, która dysponuje technologią syntetycznego DNA. W oparciu o wspomnianą technologię z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego spółka wytworzyła szereg platform technologicznych, które są w stanie przyspieszyć proces drug discovery.

- W Pure Biologics nie pracowaliśmy do tej pory z technologią AI i uczenia maszynowego – to nie jest nasza ekspertyza. Koncentrujemy się na mechanizmach biologicznych i terapeutycznych, na tym co dzieje się w organizmie człowieka. Dlatego tak cenny jest dla nas partner będący ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji w rozwoju leków biologicznych i produkcji syntetycznego DNA na chipach krzemowych, który wesprze nas technologicznie w dążeniu do celu - komentuje wydarzenie dr Przemysław Jurek, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju.

Współpraca z Twist Bioscience powinna ograniczyć ryzyko prowadzonych projektów i przyspieszyć proces selekcji nowych obiecujących cząsteczek zarówno do nowych jak i w ramach obecnie prowadzonych projektów.

Zobacz także: Pure Biologics ustalił cenę emisyjną akcji serii E w wysokości 90 zł

Płatności i ryzyko rozłożone w czasie

Pure Biologics to polska spółka biotechnologiczna rozwijająca innowacyjne leki biologiczne. Firma z Wrocławia dysponuje własną platformą technologiczną do selekcji przeciwciał. W tej chwili spółka dysponuje trzema projektami potencjalnych leków innowacyjnych. Współpraca z Twist Bioscience dotyczy właściwie wszystkich projektów biologicznych, a ewentualne płatności będą efektem postępu badań nad prowadzonymi projektami.

-Nam ta współpraca umożliwia dostęp do nowoczesnego narzędzia technologicznego. Dla Twist Bioscience jest to szansa na dodatkowe potwierdzenie skuteczności bibliotek, ich walidacja – w przypadku przejścia naszych cząsteczek do przedkliniki czy kliniki. W naszej umowie przewidziane są opłaty dla Twist za osiągnięcie konkretnych etapów w rozwoju projektu, co jest standardową praktyką biznesową. Opłaty te stanowią odroczoną w czasie płatność za dostęp do technologii, przy czym zdyskontowane są ryzykiem związanym z rozwojem leków biologicznych - dodaje prezes Pure Biologics, dr Filip Jeleń.

Pod koniec 2020 roku, przy okazji przeniesienia notowań na rynek główny GPW, Pure Biologics pozyskał od inwestorów 54 mln zł na dalszy rozwój prowadzonych przez siebie projektów. W tej chwili polska spółka jest wycenia na na 257 mln zł i rozwija projekty zarówno w obszarze przeciwciał jak również aptamerów.
 

Akcje Pure Biologics od początku 2020 roku

Pure Biologics

Zobacz także: Oferta akcji i przejście na główny rynek GPW Pure Biologics. Co warto wiedzieć o spółce

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.