Szczepionka Novovax na COVID-19 będzie produkowana w Polsce. Mabion podpisał umowę na 1,5 mld zł.
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
08 paź 2021, 12:59

Mabion podpisał umowę z firmą Novavax i wyprodukuje antygen do szczepionki na COVID-19

Dzisiaj rano Mabion poinformował o zawarciu umowy z firmą Novavax, która zakłada produkcję antygenu białkowego na szczepionkę na COVID-19. Kurs spółki na dzisiejszej sesji rośnie o blisko 25%.

Amerykański koncern Novavax podpisał 4-letnią umowę z polską spółką Mabion. Zakłada ona produkcję na skalę komercyjną antygenu białkowego kandydata na rekombinowaną nanocząsteczkową szczepionkę na koronawirusa, CoV2373. Całkowita wartość umowy została oszacowana na kwotę 1,46 mld zł. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes Mabionu, Krzysztof Kaczmarczyk zapewnił inwestorów, że zawarta umowa przekracza wcześniejsze założenia spółki, a jej rentowność jest zadowalająca, bo efektywność produkcji antygenu przez Mabion jest powyżej wcześniejszych oczekiwań.

„Jesteśmy dumni, że możemy wykorzystać nasze możliwości w zakresie wytwarzania leków biologicznych, aby sprawnie i skutecznie rozpocząć produkcję antygenu w ramach współpracy z Novavax” – podkreśla Krzysztof Kaczmarczyk, prezes zarządu Mabion. „Dziękujemy naszym amerykańskim partnerom za udaną współpracę, która umożliwiła szybkie i płynne rozpoczęcie produkcji na skalę komercyjną, dzięki czemu będziemy mogli pomóc w dostarczeniu szczepionki na COVID-19 do wielu potrzebujących jej ludzi” – dodaje.

Kurs akcji spółki Mabion rośnie na piątkowej sesji już o 25%, a jej wycena przekracza już 1,5 mld zł. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes zapewnił, że nie przewiduje przeprowadzenia emisji akcji. Na przełomie 2022 i 2023 roku Mabion rozbuduje moce wytwórcze, a na ich podwojenie wyda około 50 mln zł. Środki na inwestycje mają pochodzić od Polskiego Funduszu Rozwoju, jednak planowane jest również poszukiwanie finansowanie dłużne.

Notowania spółki Mabion

mabion akcje

Zobacz także: Mabion i Novavax z umową na komercyjne wytwarzanie antygenu szczepionki na Covid-19

Mabion zaangażowany w produkcję szczepionki na COVID-19

Dzisiejsza umowa zawarta pomiędzy polską spółką biotechnologiczną, a amerykańskim koncernem Novavax zakłada 4-letnią współpracę do 2025 roku. Możliwe jest jej przedłużenie. Mabion jest zobowiązany do komercyjnej produkcji antygenu białkowego szczepionki na koronawirusa. Rozpoczęcie procesu wytwarzania w standardzie GMP (Good Manufacturing Practice) zostało zaplanowane na grudzień 2021 roku.

„Wykorzystanie specjalistycznej wiedzy oraz zdolności produkcyjnych Mabion w ramach globalnego łańcucha Novavax znacząco poszerza nasze możliwości w zakresie zapewnienia szerokiego dostępu do naszych szczepionek w różnych regionach świata. Podpisanie dzisiejszej umowy potwierdza, że Mabion jest dla Novavax strategicznym, długoterminowym partnerem” – komentuje Rick Crowley, wiceprezes Novavax.

Zarząd Mabionu nie poinformował jaka będzie dokładna rentowność produkcji, choć prezes zapewnił, że jest bardzo zadowolony z kontraktu. Zgodnie z zapewnieniami, technologia, z której korzysta polska spółka może świadczyć o rentowności znajdującej się w górnych przedziałach oczekiwań. Łączna wartość umowy została oszacowana na 1,46 mld zł, a przychody z produkcji już zaczną być rozpoznawane od przyszłego roku.

Ponadto, zawarta umowa pozwoli polskiej spółce na wykorzystanie pełnych mocy nowego zakładu produkcyjnego. Jeszcze w ubiegłym miesiącu Mabion ogłaszał już pełną gotowość do rozpoczęcia produkcji antygenu dla szczepionki, którą opracowuje Novavax. Przypomnijmy, że jeszcze w marcu br. Mabion podpisał umowę na transfer technologii produkcji antygenu do NVX-CoV2373.

Dopuszczenie szczepionki Novavax i nowe moce produkcyjne

NVX-CoV2373 to szczepionka opracowana przez Novavax, która została przetestowana w dwóch kluczowych badaniach fazy III. Jedno badanie zostało wykonane w Wielkiej Brytanii, które potwierdziło 96,4% skuteczność wobec oryginalnego szczepu wirusa, 86,3% wobec wariantu Alpha (B.1.1.7) i 89,7% ogólnej skuteczności. Natomiast drugie badanie PREVENT-19 zostało zrobione w USA i Meksyku. Wykazało ono 100% ochronę przed umiarkowanym i ciężkim przebiegiem choroby oraz ogólną skuteczność na poziomie 90,4%.

Szczepionka nie została jeszcze dopuszczona i przewiduje się, że zarówno FDA jak i EMA dokona tego do końca roku. Cykl szczepienia przewiduje podanie dwóch dawek w objętości 0,5 ml domięśniowo w odstępie 21 dni. W trakcie konferencji przedstawiciele spółki zaznaczyli, że zawarta umowa z firmą Novovax jest bezwarunkowa na produkcję konkretnych serii antygenu zgodnie z harmonogramem. Nie ma w niej żadnych zastrzeżeń związanych z ewentualnymi problemami z rejestracją preparatu.

W trakcie konferencji zarząd spółki przypomniał, że nowy obszar działalności Mabion, oprócz wynajdowania leków, produkcji na zlecenie będzie wymagał nowych inwestycji. Spółka zwiększy zatrudnienie i będzie musiała wybudować dwa kolejne bioreaktory w zakładzie Mabion 2. Na ten moment zarząd nie ma jednak planów emisji akcji. Konieczne inwestycje planuje finansować z przychodów spółki, finansowania od PFR, dotacji oraz finansowania dłużnego, które zamierza pozyskać od banków.

Zobacz także: Szczepionka na COVID-19 będzie produkowana w Polsce? Mabion podpisał umowę na transfer technologii z amerykańską spółką Novavax

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.