Selvita, mimo kryzysu i bessy w biotechnologii, szybko rośnie i notuje rekordowe wyniki

Selvita, mimo kryzysu i bessy w biotechnologii, szybko rośnie i notuje rekordowe wyniki

Selvita, jednak z największych firm typu CRO w Europie, opublikowała wyniki za 1 półrocze 2022, w których utrzymuje dynamiczny wzrost zarówno na poziomie przychodów jak i wzrostu zysków. Pomimo kryzysu gospodarczego i bessy w biotechnologii, zarząd spółki widzi przed spółką miejsca na wzrost biznesu przez lata.

Zysk netto grupy Selvita, bez uwzględnienia wpływu niegotówkowego programu motywacyjnego, w drugim kwartale 2022 r. wzrósł rok do roku o 50% do 15,9 mln zł, a skonsolidowane przychody wyniosły około 104 mln zł, czyli o 46%. więcej rok do roku.

W całym 1 półroczu 2022 Grupa wygenerowała 199,0 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 40% rok do roku. Zysk EBITDA osiągnął w tym okresie 56,2 mln zł i był o 60% wyższy niż rok wcześniej. Zysk netto sięgnął 32,8 mln zł (wzrost o 79% wobec 1 półrocza 2021).

Zobacz także: Selvita zaraportowała wstępne wyniki finansowe za Q2 i H1 2022

Perspektywy wzrostu biznesu na lata

Selvita notuje wzrost biznesu we wszystkich rozwijanych przez siebie obszarach. Spółka odnotowała dynamiczny wzrost w działalności prowadzonej na terenie Polski (Kraków i Poznań), Chorwacji (Zagrzeb) jak również w obszarze bioinformatycznego ramienia, spółki Ardigen. Zarząd nie widzi na ten moment żadnych sygnałów kryzysowych w prowadzonej działalności, które mogłyby pokrzyżować plany spółki.

- Sytuacja na rynku drug discovery, pomimo narastającego kryzysu, pozostaje dobra. Trwająca bessa w sektorze biotechnologicznym nie ogranicza znacząco nakładów na R&D, bo zdrowie i ludzkie życie jest najważniejsze i to ostatnia rzecz, na której jesteśmy gotowi oszczędzać. - mówi CEO spółki Selvita Bogusław Sieczkowski

Selvita zakończyła w tym roku pełną integrację przejętej od Galpagos pod koniec 2020 roku chorwackiej spółki biotechnologicznej Fidelta i pracuje nad kolejnymi przejęciami. Docelowo zamierza zwiększyć swoją obecność na kluczowych dla siebie rynkach czyli Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

- W tej chwili widzimy dla Selvity miejsce na rynku do wzrostu na wiele lat do przodu. W ramach obowiązującej strategii zamierzamy rosnąć w oparciu o dwa silniki: wzrost organiczny – konsekwentne zwiększanie liczebności zespołu oraz przychodów na pracownika – a także skokowo rosnąć poprzez kolejne przejęcia. Te czynniki pozwolą zrealizować założenia naszej strategii. -dodaje Sieczkowski

Zobacz także: Selvita przejmuje Fideltę od Galapagos i umacnia swoją pozycję wśród największych przedklinicznych CRO w Europie

Konsekwentna realizacja strategii rozwoju na lata 2022-2025

Pomimo rozwijającego się kryzysu gospodarczego i utrzymującej się największej bessy w sektorze biotechnologicznym od lat Selvita kontynuuje realizację strategii. W tym okresie firma planuje trzykrotnie zwiększyć przychody ze sprzedaży (do 900 mln zł), utrzymując wysoką rentowność. Spółka będzie realizować założenia strategii poprzez wzrost organiczny oraz akwizycje. Realizacja planowanych inwestycji pozwoli Selvicie stać się wiodącym globalnym przedklinicznym CRO.
 

Kurs akcji Selvita od początku 2020 roku

Selvita akcje


W obszarze akwizycji, w latach 2022-2025, Selvita zakłada przejęcie przynajmniej dwóch przedklinicznych CRO w Europie lub Ameryce Północnej, świadczących usługi komplementarne do oferty Spółki lub umożliwiające rozszerzenie skali jej działalności, przeznaczając na ten cel łącznie 500 mln zł.

Zobacz także: Musimy powoli odchodzić od myślenia, że wszystko co wymyślimy trzeba sprzedawać jak najszybciej i to co ma największy potencjał rozwijać jak najdłużej – Paweł Przewięźlikowski

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost