Akcje Pure Biologics mocno w górę. Biotechnologiczna spółka planuje komercjalizować projekt aptamerowy wraz z Clairfield Partners

Akcje Pure Biologics mocno w górę, po informacji o planach przyspieszenia komercjalizacji projektu aptamerowego wraz z Clairfield Partners

Akcje notowanej na GPW spółki biotechnologicznej Pure Biologics zyskują dzisiaj mocno na wartości, po informacji o planach przyspieszenia komercjalizacji projektu aptamerowego projektu PB103 i podpisaniu umowy z Clairfield Partners, spółką która wspierała Scope Fluidics w komercjalizacji PCR|ONE.

Pure Biologics to notowana na GPW spółka biotechnologiczna wyspecjalizowana w rozwoju innowacyjnych leków biologicznych oraz światowy lider w obszarze aptamerów. To właśnie w tym drugim obszarze polska spółka nawiązuje współpracę z Clairfield Partners i jednocześnie powołała spółkę celową Doto Medical,do której wniosła projekt, który będzie przedmiotem potencjalnej komercjalizacji.

Zobacz także: Perspektywy rozwoju Pure Biologics [Webinar z zarządem]

Wrocławska spółka poinformowała o utworzeniu spółki celowej, zorientowanej na przyśpieszony rozwój i komercjalizację kluczowego projektu aptamerowego w jej portfolio. Projekt PB103, realizowany we współpracy z ugruntowaną na rynku biomedycznym holenderską spółką Relitech BV, ma na celu rozwój urządzenia medycznego dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (ang. Chronic Kidney Disease, CKD). Jednocześnie spółka nawiązała współpracę z renomowanym doradcą transakcyjnym, Clairfield Partners.

„Decydujemy o wydzieleniu jednego z naszych najbardziej obiecujących projektów do spółki celowej, łącząc siły z doświadczonym międzynarodowym doradcą biznesowym. Liczymy, że umożliwi to szybszą komercjalizację, otwierając nam ścieżki, które nie są dostępne dla Pure Biologics z uwagi m.in. na ograniczenia formalno-prawne. Dokonaliśmy wyboru profesjonalnego partnera doradczego mającego bezpośredni dostęp do rynku, na którym mają miejsce transakcje kupna/sprzedaży tego typu aktywów oraz wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu analogicznych procesów, również na rynku polskim” – komentuje Romuald Harwas, wiceprezes zarządu spółki.

„Jednocześnie, dzięki tej decyzji, w ramach spółki-matki z jeszcze większą mocą będziemy mogli skoncentrować się na naszych kluczowych projektach terapeutycznych, tj. PB003 i PB004” – dodaje dr Filip Jeleń współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes zarządu Pure Biologics.

Zobacz także: Genomtec podpisał umowę z doradcą transakcyjnym Clairfield Partners, tym samym który uczestniczył w komercjalizacji PCR|ONE

Clairfield Partners wesprze Pure Biologics w komercjalizacji

W ramach projektu PB103 opracowywane jest nowatorskie urządzenie medyczne do zastosowania w opartej o aptamery, celowanej dializie nerkowej u pacjentów cierpiących na przewlekłą chorobę nerek (CKD). Proponowane rozwiązanie medyczne ma na celu zwiększenie skuteczności dializy w zakresie parametrów klinicznych, które nie ulegają znaczącej poprawie podczas standardowej dializy, a tym samym przedłużenie przeżycia i poprawa jakości życia pacjentów.

„CKD to schorzenie, z którym zmaga się nawet 75 milionów pacjentów na całym świecie, a średni czas ich przeżycia od rozpoczęcia dializoterapii wynosi około pięć lat. Stanowi to więc istotną niezaspokojoną potrzebę medyczną, a rozległy rynek docelowy wyceniany jest szacunkowo na ok. 100 mld USD. Biorąc pod uwagę rozpoznany potencjał projektu PB103, dotyczącego rozwoju urządzenia medycznego we wskazaniu chronicznej przewlekłej choroby nerek (CKD), realizowanego we współpracy z holenderską firmą Relitech BV, chcemy jak najszybciej znaleźć partnera strategicznego i finansowego w celu komercjalizacji projektu” - wyjaśnia dr Jeleń.

Pure Biologics zdecydowała się także na zaangażowanie w roli doradcy transakcyjnego doświadczonego partnera biznesowego. Polskim inwestorom spółka może być znana ze współpracy ze Scope Fluidics przy okazji komercjalizacji PCR|ONE. Scope Fluidics sprzedało ostatecznie spółkę, rozwijającą projekt Curiosity Diagnosis, za 100 mln USD upfront payment do Bio-Rad Laboratories.

Clairfield pomyślnie przeprowadza ponad 130 transakcji każdego roku zarówno po stronie sprzedaży, jak i kupna, z ponad 20 mld eur łącznej wartości transakcji na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Zakres umowy z Clairfield obejmuje między innymi zidentyfikowanie i pozyskanie dla Doto Medical potencjalnych partnerów strategicznych, zainteresowanych współrozwijaniem, a następnie przejęciem za wynagrodzeniem rozwiązania wypracowywanego w ramach projektu PB103, poprzez przedstawienie Spółce potencjalnych partnerów strategicznych, pomoc w negocjacjach oraz zamknięcie transakcji z wybranym przez Spółkę partnerem.

Zobacz także: Scope Fluidics wypłaci akcjonariuszom przynajmniej 230 mln zł. Potencjalna stopa dywidendy wynosi obecnie 41%

Akcje Pure Biologics mocno w górę

Akcje wycenianej na około 90 mln zł spółki biotechnologicznej z GPW zareagowały na publikację informacji mocnym wzrostem. To kolejna pozytywna informacja jaka płynie z wrocławskiej spółki.

Notowania Pure Biologics

Pure Biologics

Dwa tygodnie temu dwa projekty z portfolio Pure Biologics zakwalifikowały się do finansowania grantowego z Agencji Badań Medycznych. W sumie spółka otrzyma 63 mln zł na rozwój dwóch projektów.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.