Odwiedziliśmy laboratoria SDS Optic, gdzie polska spółka tworzy przełomową technologię diagnostyki raka

Odwiedziliśmy laboratoria SDS Optic, gdzie fizyka łączy się z biologią w przełomowej technologii diagnostycznej

SDS Optic to notowana na NewConnect spółka biotechnologiczna, która rozwija przełomowe na skalę światową technologie medyczne na styku fotoniki (optoelektroniki światłowodowej), biologii molekularnej, immunochemii oraz inżynierii biomedycznej. W ramach projektu #GiełdowaTurystyka odwiedziliśmy laboratoria spółki, aby zobaczyć jak w praktyce wygląda rozwój jej technologii.

Najbardziej zaawansowanym projektem SDS Optic jest sonda inPROBE® do diagnostyki raka piersi HER2+ w czasie rzeczywistym, która znajduje się już w fazie badań klinicznych. Oprócz badań potwierdzających skuteczność samej technologii, polska spółka równolegle pracuje nad skalowalną produkcją biosensorów wykorzystywanych w badaniu.

W trakcie dnia inwestora, który spółka zorganizowała 15 września 2023 roku, uczestnicy mogli posłuchać o postępach w rozwoju spółki oraz na żywo zobaczyć jej laboratoria, włącznie z clean roomem, w którym docelowo SDS Optic chce produkować około 50 tys. biosensorów rocznie. Spółka zaprezentowała prototypy swojego urządzenia, a Zarząd przedstawił potencjalne przyszłe zastosowania stworzonej technologii. W wydarzeniu wzięło udział niemal 200 osób w formie online lub stacjonarnej.
 

Nowy standard diagnostyki medycznej

Rozwijana przez SDS Optic technologia ma potencjał do tego, aby stać się nowym standardem diagnostyki w onkologii, obok takich metod jak biopsja i FISH czy IHC. To daje duży potencjał wzrostu wartości i ewentualnej komercjalizacji, ale jednocześnie wiążę się z kilkoma wyzwaniami. Aby to nastąpiło, skuteczność metody muszą potwierdzić wyniki badań klinicznych, ale również efektywność nowego procesu i przewagi nad dotychczasowymi metodami. Obecnie dużym problemem jest dostępność patomorfologów, co wpływa na czas oczekiwania na wyniki biopsji. Jak wynika z publikowanych przez SDS danych, technologia polskiej spółki może skrócić czas oczekiwania lekarzy i pacjentów na wynik z tygodni do minut. Przewagą ma być także znacznie większa czułość i precyzyjność badania, a także niższy koszt procesu diagnostycznego.
 

Porównanie parametrów metod badawczych

inPROBE

źródło: prezentacja spółki
 

Oprócz diagnostyki w obszarze onkologii, rozwijana przez SDS Optic technologia może mieć zastosowanie również w detekcji wirusów czy w monitorowaniu transportu leków w organizmie. Dużą przewagą w zastosowaniu onkologicznym technologii jest fakt, że można ją stosować w miejscach, w których biopsja nie jest możliwa, jak chociażby oko.
 

Zobacz także: Sztuczna inteligencja, ożywienie na rynku i nowe terapie. Nowe trendy w sektorze biotechnologicznym oczami polskich spółek po BIO Convention Boston

Komercjalizacja technologii SDS Optic

Notowana na NewConnect spółka intensywnie pracuje nad komercjalizacją rozwijanej przez siebie technologii. Współpraca z Clairfield International weszła w kolejny, ważny etap i SDS Optic rozpoczął pierwsze działania marketingowe z przygotowanymi materiałami dla zainteresowanych partnerów. W trakcie dnia inwestora zarząd poinformował, że wyselekcjonowanych zostało 30 podmiotów, znaczących graczy na rynku diagnostyki, którzy mogą być zainteresowani technologią polskiej spółki, a ponadto są w stanie wdrożyć nowy standard diagnostyki na całym świecie. To niezwykle ważne, bo priorytetem jest to, aby rozwijane przez SDS Optic podejście stało się światowym standardem.

Na ten moment polska spółka nie wyklucza żadnej opcji. Możliwe są różne warianty komercjalizacji, ale przewiduje, że przedmiotem rozmów na obecnym etapie będzie zastosowanie technologii SDS Optic w diagnostyce onkologicznej. Rozwijana technologia ma jednak charakter platformy technologicznej łączącej biologię molekularną z technologiami światłowodowymi, immunochemią i inżynierią biomedyczną do diagnostyki in vivo, które może mieć inne, szerokie zastosowania.

SDS Optic chce zagwarantować akcjonariuszom partycypację w ewentualnym zysku, jaki potencjalnie w przyszłości wypracuje spółka. Polityka dywidendowa SDS Optic zakłada podział 50% zysku netto przy przekroczeniu 3-krotności kapitału zakładowego (narastająco).

Więcej na temat aktualnej sytuacji w SDS Optic można dowiedzieć się z wideo prezentacji inwestorskiej przedstawionej podczas dnia inwestora.

Materiał powstał w ramach cyklu #GiełdowaTurystyka we współpracy z SDS Optic S.A.

Zobacz także: Odwiedziliśmy nowy zakład produkcji terapii komórkowych PolTREG i sprawdziliśmy jak spółka biotechnologiczna przygotowuje się do komercjalizacji swojej technologii [WIDEO]

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.